کد خبر: ۷۰۷۳۱۳۰
گروه : همدان » همدان
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵

معاون تولیدات گیاهی و زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: استمرار در تحقیقات و برنامه‌ها مسیر صحیح را با آسیب شناسی نشان می دهد.

تحقیقات دانشگاهی اولویت وزارت جهاد کشاورزی/ ۴۵ درصد زمین‌های دیم کشور در معرض خطر آیش و فرسایش استبه گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان ، عباس کشاورز معاون تولیدات گیاهی و زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تحقیقات در حوزه دیم کشور ، ضروری است، گفت: کشت دیم از نظر اقتصادی نقش مهمی در بخش کشاورزی کشور دارد.

او با بیان اینکه ۶ میلیون سطح زیر کشت دیم در کشور وجود دارد، افزود: بارندگی‌های نامظم و کمتر از میانگین بلندمدت بر درآمد کشاورزان دیم تاثیر گذار است.

 معاون تولیدات گیاهی و زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه میزان برداشت محصول در زمین‌های دیم بسیار کمتر از مزارع آبی است افزود: توجه به مسائل اجتماعی، اقتصادی مردم و فرسایش زمین دیم یک چالش بزرگ در کشور است.

کشاورز  با بیان  اینکه ۴۵ درصد زمین‌های دیم کشور در معرض خطر فرسایش هستند، گفت: دیم کاران ایران آسیب پذیر‌ترین تولید کنندگان کشور محسوب می‌شوند.

 معاون تولیدات گیاهی و زراعت وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد : کشاورزان زمان زیادی زمین شخم شده و آسیب پذیر را بدون کاشت محصول رها می‌کنند که خود مهمترین عامل در فرسایش خاک است.

او وضعیت تولید در بخش دیم کشور را مشکل  دانست و گفت: رویکرد  تولید دیم کشور  باید تغییر کند .

کشاورز با بیان اینکه نسخه  تحقیقاتی دیم کشور آماده است، گفت: پایداری، افزایش درآمد کشاورزان و افزایش تولید محصولات دیم در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 معاون تولیدات گیاهی و زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در این برنامه راهبردی در شرایط متعارف محصول دیم باید پایدار باشد، افزود: در کشور ۷۰ درصد مزارع دیم گندم و جو بقیه حبوبات و آیش است.

کشاورز از اجرای طرح کشت دیم با تکیه بر تحقیقات دانشگاهی طی ۴ سال گذشته در برخی نقاط کشور خبر داد و گفت: برای سود آوری باید تنوع در تولید محصول  وجود داشته باشد و ابتدا با کشت رقم بذر جدید و بعد با کشت دانه‌های روغنی تنوع محصول را محقق کنیم.

او  خواستار حفظ مواد آلی در خاک و کاهش شخم زدن اراضی دیم شد و افزود: اگر مواد آلی و  ذرات  مفید خاک  را تقو یت کنیم میزان تولید ما در اراضی دیم افزایش می یابد.

انتهای پیام/ا

۷۰ درصد مزارع دیم کشور زیر کشت گندم و جو است 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر