کد خبر: ۷۰۷۳۳۳۶
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۰
مدیر کل دفتر امور مقررات ملی و کنترل ساختمان مطرح کرد؛

مانی‌فر از ویرایش چهارم آیین نامه ۲۸۰۰ در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: با پیوست این ماده شاهد کاهش آسیب‌پذیری ساختمان‌ها در برابر زلزله خواهیم بود.

کاهش چشمگیر هزینه‌های ساخت و ساز با رعایت آیین‌نامه ۲۸۰۰به گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مانی‌فر مدیر کل دفتر امور مقررات ملی و کنترل ساختمان در حاشیه نشست خبری امروز مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از پیوست ششم ویرایش چهارم آیین نامه ۲۸۰۰ در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: با پیوست این ماده شاهد کاهش آسیب‌پذیری ساختمان‌ها در برابر زلزله خواهیم بود.

او با بیان اینکه پیوست ششم ویرایش چهارم آیین نامه ۲۸۰۰ با موضوع طراحی لرزه‌ای و اجرای سازه‌های مقاوم در ساختمان‌هاست، گفت: در چند سال اخیر شاهد عملکرد‌های مقاوم‌سازی در بخش‌های دیوار و جداره‌های ساختمانی نبودیم و همین موضوع بر کاهش مقاوم‌سازی ساختمان‌ها تأثیرگذار بود.

مانی فر گفت: بیشترین نماد آسیب را در بخش ساختمان‌سازی در سال ۹۶ با وقوع زلزله سرپل ذهاب شاهد بودیم به طوری که بسیاری از ساختمان‌ها بر اثر این حادثه از بین رفت.

مدیر کل دفتر امور مقررات ملی و کنترل ساختمان با بیان اینکه در زلزله سرپل ذهاب دیوار پیرامون واحد‌های مسکونی از بین رفت، گفت: البته بسیاری از ستون‌های این ساختمان‌ها سالم و تعداد کشته‌ها در مقایسه با سایر زلزله‌ها پایین بود که نشان‌دهنده رعایت آیین‌نامه ۲۸۰۰ در ساختمان‌ها است.


بیشتر بخوانید: ریزش چشمگیر معاملات در حوزه مسکن


او با بیان اینکه باید در حوزه ساختمان‌ سازی بر اجزای غیر سازه‌ای و چهارچوب‌های آن نظارت‌های عالیه داشت، گفت: متأسفانه در بخش ساختمان‌سازی به این موضوع دقت لازم نمی‌شود و شاهد خسارت‌های بسیار زیاد با وقوع کوچکترین زلزله هستیم.

مانی‌فر با بیان اینکه آیین‌نامه ۲۸۰۰ در چارچوب این موضوعات زمینه‌ساز افزایش نظارت‌های عالیه در حوزه ساخت و ساز می‌شود، گفت: در چند سال گذشته در سطح استان‌ها به این موضوع توجه شده که در این بخش اقدام به راه‌اندازی سامانه جامع نظارت عالیه وزارت راه و شهرسازی کرده‌ایم.

مدیر کل دفتر امور مقررات ملی و کنترل ساختمان گفت: این سامانه در سال ۹۷ توسط وزیر راه و شهرسازی رونمایی شد و تاکنون ۴۲ هزار بازدید ثبت شده است. این سامانه جزو دومین سامانه‌های تأثیرگذار به عنوان یک ابتکار در حوزه دولت الکترونیک به شمار می‌رود و تاکنون ۵۵۰ نفر در حوزه فعالیت‌های این بخش اطلاعات خود را ثبت کرده‌اند.

مانی‌فر گفت: در این سامانه توانسته‌ایم در سه بخش اطلاعات گسترده‌ای کسب کنیم، به طور مثال در مبحث ۶ مقررات ملی ساختمان در بخش تأسیسات بهداشتی ۸۵ درصد آیین‌نامه رعایت شده، همچنین در مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان طرح اجرای ساختمان ۸۵ درصد و در مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان مبحث تأسیسات حیاتی ۷۶ درصد رعایت شده است.

مدیر کل دفتر امور مقررات ملی و کنترل ساختمان در پایان گفت: آمار‌ها نشان می‌دهد که مقررات ملی ساختمان و مباحث ۲۲ گانه ۶۰ درصد در ساخت و ساز‌های کشور رعایت می‌شود.

انتهای پیام /

رعایت ۶۰ درصد مقررات ملی ساختمان در ساخت و ساز‌های کشور

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
خواهشن اینقدر وعده های دروغ به مردم بد بخت ندین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۹
خواهشن اینقدر دروغ به مردم نگین گوششون پر از وعده های تو خالی آنهاییکه راحت وامهای کلان گرفتن با پارتی بازی وهرکدام از آنها ۱۰ تا خونه وشایدم بیشتر دارن از کجا آوردن خداوند هرکسی حق دیگران را پایمال میکنه از گلوی خودش وخانوادش بیرون بیاره این همه ثروت با خودشون توی قبر می برن این همه دروغ برای مسکن مردم جونشون به لبشون رسیده
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر