کد خبر: ۷۰۷۳۳۴۲
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۵
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

یک روانشناس گفت: فردی که قصد ازدواج دارد، بهتر است نسبت به خود و ویژگی‌های غالب شخصیتی‌اش آگاه‌تر شود.

چه چیزی برای یک ازدواج خوب لازم است؟حسن اکبرزاده روانشناس و مشاور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره موارد لازم برای ازدواج موفق اظهار کرد: کسی که قصد ازدواج دارد باید با خود به توافق برسد و قبل از اینکه در مورد فرد خاصی برای ازدواج فکر کند، بهتر است نسبت به خود و ویژگی‌های غالب شخصیتی‌اش آگاه‌تر شود.

این روانشناس با اشاره به اینکه ازدواج هم مثل هر پدیده اجتماعی دیگر ویژگی‌های مثبت و منفی دارد، افزود: شاید یکی از بارزترین ویژگی‌های منفی ازدواج حس نداشتن آزادی عمل نسبت به دوران مجردی است و فرد در این حالت حس می‌کند که یک سری از تفریحات یا جمع‌های دوستانه خاص را از دست داده است.

او ادامه داد: ازدواج را به عنوان محدودیت در مسیر زندگی خود تعریف می‌کنند، در حالی که همه این موارد به شکل متفاوتی در ازدواج نیز صورت می‌پذیرد، بنابراین این مسئله به نگرش افراد بستگی دارد.

اکبرزاده گفت: ازدواج یک مسیر خاصی است و اغلب افراد به دنبال ارتقاء و بهبود کیفیت زندگی به سراغ ازدواج می‌روند و تعریف مختصر از ازدواج "مسئولیت پذیری مشترک" نام دارد.

این روانشناس با اشاره به اینکه مسئولیت پذیری مشترک با مسئولیت پذیری مجردی تفاوت دارد، افزود: بنابراین اگر کسی اهداف ازدواج را در مرحله اول صرفا در ارتباط با خود تعریف نکرده و آگاه نباشد، طبیعتا در مسیر ازدواج مشکلات بیشتری خواهد داشت.


بیشتر بخوانید: کمک کردن به همسر چه تاثیری در زندگی مشترک دارد؟ 


او با تأکید بر اینکه رسیدن هر فرد به آگاهی و بلوغ در مسیر ازدواج امری ضروری است، گفت: با کمبود در آگاهی و بلوغ، احتمال بروز  مشکلات بیشتر می‌شود و این بلوغ‌ شامل، بلوغ جسمانی_جنسی، روانی، عاطفی، اجتماعی و اقتصادی (استقلال مالی) است.

اکبرزاده با بیان اینکه انواع بلوغ در مشاوره‌های پیش از ازدواج برای هر فرد مورد بررسی قرار می‌گیرد، تصریح کرد: پس آگاهی از موارد فوق و داشتن بلوغ کافی یکی از تأثیرگذارترین موارد یک ازدواج موفق محسوب می‌شود.

این روانشناس گفت: استقلال مالی مردان از الزامات ازدواج است، چراکه از لحاظ فرهنگی، مدیریت مالی خانواده بر عهده مردان است.

او افزود: مشاوره با مردانی که شغل و درآمدی ندارند اما خانواده‌شان از وضعیت مالی خوبی برخوردار هستند در مشاوره‌های پیش از ازدواج منتفی است، زیرا کسی که درآمدی ندارد و خواستار ازدواج است، در واقع در بلوغ فکری، اجتماعی و روانی نیز دچار مشکل است.

این روانشناس توجه به تفاوت‌ها و احترام گذاشتن به آن‌ها را از موارد تأثیرگذار در ازدواج موفق دانست و افزود: از دیگر موارد تأثیرگذار در ازدواج موفق، آشنایی کافی با جمع آوری اطلاعات از افراد و منابع مختلف در مورد طرف مقابل، توجه به ارزش‌های متقابل، جذابیت ظاهری، اخلاقی و رفتاری او است.

اکبرزاده ادامه داد: شناخت کافی از خانواده طرف مقابل که شامل اعتقادات و ارزش‌های خانوادگی می‌شود، توجه به اینکه آیا در مورد تفاوت‌ها مسیر مذاکره و توافق را خوب پیش می‌روند؟، تعهد، مسئولیت پذیری، عجله نکردن در مسیر تصمیم گیری و غیره از دیگر موارد تأثیرگذار بر ازدواج موفق است.

این روانشناس خاطرنشان کرد: شناخت کافی از یکدیگر از موارد ضروری در مسیر ازدواج محسوب می‌شود و با عجله کردن و نادیده گرفتن یک سری از آداب و رسوم ازدواج شناخت مختل می‌شود و احتمال بروز مشکلات بالا می‌رود.

انتهای پیام/

موارد لازم برای یک ازدواج خوب را بدانید

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
از روی اجبار وارد هر رابطه ای نشوید
Sajad64
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
خوشبحال متاهل ها که ازدواج کردن و خوشبختند واقعا مجردی و تنهایی بزرگترین درده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
ازدواج یعنی خودتو توی یه مخمصه بزرگ انداختن یعنی ازچاله بیفتی توی چاه با این شرایط بوجودامده!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
ازدواج یه مسولیت سنگینه ک ازاین دوره زمونه با این گرونی فک نکنم کسی ازعهد هی مخارج زندگی بربیاد وبا بیکاری پس بهتره مجرد وراحت باشیم!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
ازدواج ؟؟با کدوم پول با کدوم کار با کدوم خونه ؟پدری که نمیتونه یه لقمه نون واس خانواده ش تامین کنه جطوری جهاز بخره؟؟!!بیخیال
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
بقول ینفر ازدواج اصلا نمنه دی! تو این گرونی و بدبختی نداریم شکم خودمونو سیر کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
با این وضع مملکت دیگه کی میتونه ازدواج کنه دکتر جان !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
به نام خدا
پول
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
پول کجا بود زن بگیریم
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر