کد خبر: ۷۰۷۳۶۷۱
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۴

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان گفت: فضای سبز ۳۷۰۰ هکتاری شهر اصفهان، تابستان امسال با روش ترکیبی استفاده از آب چاه‌ها و پساب تصفیه شده آبیاری شد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان ،فروغ مرتضایی نژاد مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه آبیاری فضای سبز شهر اصفهان در تابستان امسال با مجموعه اقداماتی در راستای استفاده بهتر از پساب انجام شد، اظهار کرد: تابستان امسال سه هزار و ۷۰۰ هکتار از فضای سبز شهر با کمک چاه‌ها و پساب تصفیه شده در شمال و جنوب شهر آبیاری شد.

او با بیان اینکه در سال‌های گذشته کمتر از ۱۰ درصد فضای سبز شهر با پساب که آن هم تصفیه نشده بود آبیاری می‌شد، افزود:، اما با برنامه ریزی‌هایی که از دو سال پیش در سازمان پارک‌ها و فضای سبز در نظر گرفتیم، تا سال آینده این سهم به ۴۰ درصد افزایش می‌یابد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با بیان اینکه زیرساخت‌های تصفیه پساب در شمال و جنوب شهر اصفهان را فراهم کرده ایم، گفت: در حال حاضر پساب بعد از تصفیه ثانویه وارد چرخه آبیاری شهر اصفهان می‌شود. البته یکی از تمهیدات ما برای کاهش ریسک نیز استفاده از پساب تصفیه شده برای آبیاری فضای سبز کمربند شهر اصفهان بوده است.


او ادامه داد: حدود ۹۰۰ هکتار از فضای سبز اصفهان در حاشیه شهر قرار گرفته است که یک سوم از کل فضای سبز شهر را به خود اختصاص داده است.

مرتضایی نژاد با بیان اینکه تصور می‌کردیم بارش‌های بهاره می‌تواند مشکل آبیاری فضای سبز را در طول فصل گرما برطرف کند، اما اینگونه نبود و چاه‌های برخی مناطق مانند ۲، ۱۰ و ۱۲ به صورت کامل آبگیری نشد، گفت: به دلیل جاری بودن زاینده رود فقط چاه‌های در حریم رودخانه به طول کامل آبگیری شد.

او بیان کرد: سال گذشته مناطق بیشتری به دلیل خشکسالی، درگیر چالش آبیاری فضای سبز بودند، اما امسال در مناطق ۴ و ۶ انتقال آب بین چاه‌های بخش‌های مختلف را اجرا کردیم تا فضای سبز آبیاری شود. این در حالی است که سال گذشته انتقال آب بین مناطق را داشتیم و آب از چاه‌های مناطق یک و سه به دیگر مناطق از جمله باغ گل‌ها منتقل می‌شد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان اظهار کرد: امسال آب مورد نیاز باغ گل‌ها از چاه خود باغ تامین شد.

همه مادی‌های ناژوان تابستان امسال پرآب بود

او با اشاره به اینکه سال گذشته یکی از چالش‌های عمده ما آبیاری فضای سبز ناژوان بود، گفت: امسال به دلیل آبگیری کامل چاه‌های این منطقه، مشکلات سال گذشته را نداشتیم و اگر درختی هم در این بخش آسیب دیده است به دلیل نبود بستر مناسب برای درختان از سال ۸۵ و برخورد ریشه‌های درخت با لایه‌های سخت است.

مرتضایی نژاد با اشاره به اینکه ناژوان ۵۰ کیلومتر مادی دارد، افزود: امسال در مادی‌های ناژوان هم آب جریان داشت به طوریکه درختان کهنسال اطراف مادی به طور کامل آبیاری شدند.

او بیان کرد: شهر اصفهان در گذشته حدود ۷۰۰ کیلومتر مادی داشته است که اکنون به ۳۳۰ کیلومتر کاهش یافته است و در برخی مادی‌های شهر مانند نیاصرم، امسال آب جریان داشت.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان ادامه داد: با توجه به اینکه آب مادی نیاصرم سهم کشاورزان بود به همین دلیل در این مادی امسال آب جاری بود. در سایر مادی‌های شهر جوی‌های باریک کنار درختان ایجاد شده است تا در صورت جاری نبودن آب در مادی، آبیاری درختان با مشکل روبرو نشود.

او در خصوص برنامه‌های این سازمان برای ساماندهی فضای سبز فصل پاییز نیز گفت: دستورالعمل جلساتی که در این خصوص برگزار شده است براساس برنامه ۵ ساله سازمان مبنی بر کاشت گونه‌های مقاوم است.


گل‌های فصلی دائمی و درختچه‌ها میهمان پاییزی شهر اصفهان

مرتضایی نژاد با اشاره به اینکه در همین راستا کاشت چمن‌های مقاوم به کم آبی و درختچه‌ها در فصل پاییز هم ادامه دارد، اظهار کرد: برنامه ریزی ما کاشت ۱۸۰ هزار درختچه است که بخشی از آن در تابستان و بهار امسال اجرایی شد و مابقی درختچه‌ها در پاییز کاشته می‌شود.

او بیان کرد: کاشت گل‌های فصلی دائمی از دیگر برنامه‌های ما برای گل کاری فصل پاییز در شهر اصفهان است که به زودی از سوی مناطق ۱۵ گانه آغاز و تا پایان آذرماه به پایان می‌رسد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان افزود: گل کاری مدارس در صورت درخواست مدیران مدارس انجام می‌شود و شهرداری در این زمینه دستورالعمل‌های لازم برای کاشت گونه‌های مناسب و مقاوم را به مدارس ارسال کرده است.

او از کمک برخی مناطق شهر اصفهان برای گل کاری در مدارس خبر داد و گفت: هرس درختان در خیابان‌های منتهی به مدارس شهر اصفهان هم به پایان رسیده است.

انتهای پیام/م

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر