کد خبر: ۷۰۷۴۵۱۲
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۸
مرجع تقلید شیعیان مطرح کرد؛

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: مطالبه مردم از مسئولان قضایی قم، برخورد قاطع با اشرار و برهم زنندگان نظم و امنیت اجتماعی است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی مرجع تقلید شیعیان در دیدار رئیس‌کل دادگستری قم گفت: مطالبه مردم از مسئولان قضایی قم، برخورد قاطع با اشرار و برهم زنندگان نظم و امنیت اجتماعی است. هرچند تعداد افراد شرور کم است، اما باید با آن‌ها برخورد کرد؛ ضمن این‌که باید مراقب بود تا به کسی ظلمی نشود.

او اضافه کرد: شهر قم به دلیل مهاجرپذیر بودن از تنوع قومیتی و جمعیتی برخوردار است؛ باید ضمن برنامه‌ریزی مناسب برای بهره‌برداری مناسب از این تنوع مراقبت کرد تا آسیب‌ها به حداقل برسد.

او با اشاره به جایگاه و موقعیت ویژه دینی، علمی و فرهنگی قم، خاطرنشان کرد: قم شهر اسلام، حرم اهل‌بیت (ع)، پایگاه بزرگ‌ترین حوزه علمیه جهان اسلام و مرکز فقاهت و مرجعیت است.

آیت‌الله مکارم شیرازی بابیان این‌که این ویژگی‌ها به قم صبغه جهانی بخشیده است، تصریح کرد: قم از جهات مختلف زیر ذره‌بین نگاه‌ها از داخل و خارج از کشور است، بنابراین از جنبه‌های گوناگون باید مراقبت کرد.

او همچنین توصیه‌های مهمی خطاب به رئیس‌کل جدید دادگستری استان قم ارائه کرد و گفت: شما در کنار اقیانوس بیکرانی همچون حوزه‌های علمیه قرار دارید، از این ظرفیت برای حل مشکلات حداکثر بهره‌برداری را داشته باشید.

این مرجع تقلید در ادامه، به برخی مشکلات قضایی که از قدیم وجود داشته و اکنون در حال رفع شدن است، اشاره و تصریح کرد: در برخی از پرونده‌ها اولیای دم نه قصاص می‌کردند و نه گذشت؛ به همین دلیل فرد سال‌ها در زندان می‌ماند؛ ما گفتیم باید برنامه‌ای باشد که یا قاتل را قصاص کنند و یا این‌که با قرار وثیقه و کفالت آزاد شود. این‌ها را باید مراقبت کرد تا خدایی ناکرده کسی بی‌دلیل به زندان نرود.

او همچنین به موضوع اطاله دادرسی در برخی پرونده‌ها اشاره و از این‌که برخی وکلا با ترفند‌ها و شگرد‌های خاص باعث می‌شوند روند رسیدگی به پرونده‌ها طولانی شود، انتقاد کرد.

آیت‌الله مکارم شیرازی خواستار ساماندهی وکلا شد و گفت: هرچند وکلا تحت نظارت مستقیم دستگاه قضا نیستند، اما مردم کار آن‌ها را به‌پای قوه قضاییه می‌گذارند، بنابراین باید در این خصوص تدابیری اندیشید و نسبت به ساماندهی آن‌ها اقدام لازم را به عمل آورد.

او در پایان ضمن آرزوی توفیق برای مسئولان قضایی کشور و مدیران دادگستری قم، تصریح کرد: کار شما بسیار سنگین و حساس است، امیدواریم بتوانید منشا آثار و برکات باشید و تحولی در این زمینه ایجاد کنید.

انتهای پیام/الف

برخورد قاطع با اشرار، مطالبه مردم از مسئولان قضایی است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر