کد خبر: ۷۰۷۵۸۳۵
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸
عضو کانون مرغداران گوشتی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

چهارآیین تولید بیش از نیاز داخل و بی اعتمادی بازار‌های هدف نسبت به استمرار صادرات جوجه یک روزه را از دلایل افت قیمت مرغ دانست.

محبی / دلایل افت قیمت جوجه یک روزه در بازار / قیمت مرغ 12 هزار و 800 تومان ستبرومند چهارآیین عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و ۸۰۰ تا ۹ هزار و ۱۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده‌فروشی‌ها ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان است ضمن آنکه در استان‌های شمالی همچون گلستان و مازندران به سبب افزایش عرضه در برابر تقاضا هر کیلو مرغ زنده با نرخ ۸ هزار و ۱۰۰ تا ۸ هزار و ۲۰۰ تومان عرضه می‌شود که با این وجود مرغداران در حاشیه زیان هستند.

وی ازدیاد عرضه در برابر تقاضا را دلیل اصلی افت قیمت مرغ در بازار اعلام کرد و گفت: طبق روال هر سال قیمت مرغ از اواسط شهریور تحت تأثیر موضوع بازگشایی مدارس و افت تقاضا روند نزولی در بازار به خود می‌گیرد و در استان‌های شمالی قیمت مرغ به سبب عرضه بیش از حد نیاز بازار و استرس مرغداران با افت چشمگیری در بازار روبرو شده است.

چهارآیین ادامه داد: استرس مرغداران استان‌های شمالی و ازدیاد عرضه منجر به افت قیمت در میدان بهمن شده است به طوری که هم اکنون قیمت مرغ گرم در میدان بهمن کمتر از ۱۱ هزار تومان بوده که با احتساب سود و هزینه حمل و نقل به طور متوسط در خرده‌فروشی‌های استان تهران با نرخ ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان عرضه می‌شود.

به گفته وی با استمرار استرس مرغداران استان‌های شمالی و ازدیاد عرضه افت مجدد ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان در فروش هر کیلو مرغ دور از انتظار نیست.

این مقام مسئول از افت مجدد قیمت جوجه یک روزه در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط قیمت هر قطعه جوجه یک روزه هزار تا هزار و ۳۰۰ تومان است که با نرخ مصوب خود فاصله معناداری دارد و پیش بینی می‌شود که روند زیان تولید کنندگان جوجه یک روزه در بازار ادامه یابد.

وی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان جوجه یک روزه برای ششمین ماه متوالی متحمل زیان شدند افزود: بنابر آمار، تولیدکنندگان طی ماه‌های اخیر به سبب اختلاف جوجه یک روزه با نرخ تمام شده رقمی بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان متضرر شدند.


بیشتر بخوانید: اُفت ۳۰۰ تومانی نرخ مرغ در بازار/قیمت مرغ گرم به ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان رسید


عضو هیئت مدیره کانون سراسر مرغداران گوشتی، بی اعتمادی بازار‌های هدف نسبت به استمرار صادرات جوجه یک روزه، تخم مرغ نطفه‌دار و گوشت مرغ، بی رغبتی مرغداران در سایه قیمت‌های دستوری به جوجه ریزی و تحمیل تصمیم کارگروه تنظیم بازار مبنی بر تولید ماهانه ۱۲۵ تا ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه به تولیدکنندگان مرغ مادر را از جمله دلایل کاهش قیمت جوجه یک روزه دربازار اعلام کرد و گفت: البته اجبار تولیدکنندگان به تولید بیش از نیاز واحد‌های مرغداری عامل اصلی زیان تولیدکنندگان جوجه است.

چهارآیین در پایان از ثبات قیمت نهاده‌های دامی نسبت به چند روز اخیر خبر داد و گفت: هم اکنون قیمت هر کیلو ذرت در بازار آزاد یک هزار و ۸۵۰ تا یک هزار و ۹۰۰ و کنجاله سویا ۳ تا ۳ هزار و ۱۰۰ تومان است که با نرخ مصوب خود ۱۳ تا ۱۵ درصد اختلاف دارد.

انتهای پیام /

ازدیاد عرضه در برابر تقاضا بر افت قیمت مرغ در بازار دامن زد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر