کد خبر: ۷۰۷۶۱۱۳
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۲
در گفت‌وگوی ویژه خبری مطرح شد؛

1برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به بررسی سناریو‌های جدید آمریکا در منطقه علیه ایران پرداخت.


به گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، سناریو‌های جدید آمریکا در منطقه علیه ایران امشب ۲۸ شهریور ماه در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور حسین رویوران کارشناس مسائل منطقه و سید رضا صدر الحسینی کارشناس مسائل غرب آسیا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سید رضا صدر الحسینی کارشناس مسائل غرب آسیا در ابتدا با اشاره به اینکه آمریکا در منطقه به بن‌بست قابل توجهی در حوزه‌های مختلف رسیده است گفت: مجدداً رویکرد آن‌ها به سمت ایران هراسی سوق پیدا کرده است به گونه‌ای که انگشت اتهام شان را به سمت ایران نشانه کردند و به دنبال ایجاد اجماع منطقه‌ای و بین المللی به نفع خودشان هستند.

او با اشاره به اینکه عربستان در طول دو سال گذشته خرید تسلیحاتی انجام داده است لذا برای آن‌ها دشوار است که از مجموعه کوچکی به نام انصارالله شکست بخورند گفت: برای آن‌ها سخت است که بگوید از انصارالله شکست خوردند به طوری که انگشت اتهام به سمت ایران بلند شده است، زیرا آن‌ها مجبور هستند که این موضوع را مطرح کنند به دلیل اینکه در غیر این صورت مجبور می‌شوند که بگویند از یک مجموعه کوچک شکست خوردند و این موضوع برای آن‌ها دشوار است.

او با اشاره به اینکه انصارالله اگر اراده کند کمتر از ۴۸ ساعت بعد از عملیات می‌توانست عملیات بزرگتری را انجام دهد ادامه داد: انصارالله عکس‌های بسیار شفافی را از عملیات خود ارائه داده است و این موضوع نشان دهنده این است که پهپاد‌های شناسایی انصارالله از گذشته در این منطقه حضور داشته است.صدر الحسینی با اشاره به اینکه اگر آمریکایی‌ها و سعودی‌ها مجدداً اصرار داشته باشند که دیگران این اقدام را انجام داده‌اند؛ انصارالله مدارک دیگری را ارائه می‌کند گفت: کسی نمی‌تواند در این موضوع خدشه وارد کند انصارالله ۳۰۰ نقطه را شناسایی کرده بود به طوری که اگر عربستان دست از اقدامات خود بر ندارد باید منتظر واکنش از سوی انصارالله باشد.

صدر الحسینی با اشاره به اینکه انصارالله همه اقداماتش در راستای دفاع مشروع بوده است خاطر نشان کرد: در طول ایام گذشته هیچ کسی در دنیا از کشته شدن انسان‌ها در یمن صدایشان بلند نمی‌شود، اما الان که مسئله مربوط به دفاع مشروع می‌شود صدا‌ها بلند شده است، مجموعه مقاومت به عنوان مقاومت فعال به جایی رسیده اند که امروز موضوع تئوری نظامی برای غلبه بر مردم برندگی نخواهد داشت، آمریکا و عربستان باید بداند اگر جمهوری اسلامی ایران در این عملیات انصارالله شریک بود چیزی از آرامکو باقی نمی‌ماند که قابل اصلاح یا ساخت دوباره باشد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اینکه یک مجموعه کوچک تحت تاثیر انقلاب اسلامی ایران به نام یمن در چارچوب مقاومت برای هویت و استقلال خود تلاش می‌کند گفت: در تحلیل‌های سیاسی باید به صراحت به مخاطبان خودمان بگوییم که جمهوری اسلامی ایران اگر وارد عملیات می‌شد چیزی از آرامکو باقی نمی‌ماند به طوری که آمریکا به خوبی به توانمندی ایران واقف است آن زمان که هواپیمای فوق مدرن جاسوسی آمریکا از سوی موشک‌های پدافندی ایران ساقط شد همه چیز برای آمریکا مشخص شد که توانمندی ایران تا چه حد است.

وی با اشاره به این که فرماندهان سندکام واقعیت منطقه را به ترامپ اعلام کرده اند افزود: آمریکا می‌داند آماده جنگ طولانی با جمهوری اسلامی ایران نیست و می‌داند که کوچکترین اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی مساوی جنگ مداوم است لذا آن‌ها توان نظامی، سیاسی و اقتصادی برای مدیریت جنگ با ایران را ندارد.

صدر الحسینی با اشاره به اینکه ما با آمریکا وارد جنگ شناختی شده‌ایم عنوان کرد: ما از تحریم اقتصادی عبور کردیم و توانستیم تحریم را مدیریت کنیم لذا موضوع حمله نظامی آمریکا هم نیز روشن است که نمی‌تواند از سوی آمریکا انجام شود، از سوی دیگر باید به مسئله انسجام داخلی و همبستگی اجتماعی در ایران اشاره کرد که برای آمریکا این موضوع هم نیز روشن است لذا آمریکا می‌خواهد ما را وارد جنگ شناختی کند، آن‌ها پالس‌های مختلفی در سطوح مختلف و در فاصله زمانی کوتاه به جمهوری اسلامی ایران وارد می‌کنند تا ما را دچار اشتباه کنند بنابراین موضوع تحریم در کنار مسئله حمله نظامی برای جمهوری اسلامی ایران کاملاً حل شده است، نه جنگ می‌شود و نه ما مذاکره می‌کنیم و آمریکا از این مسئله ناراحت است.

سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس طی تماس تلفنی با اشاره به اینکه آمریکا در موقعیتی قرار ندارد که حضور نظامی یا عملیات نظامی در منطقه علیه جمهوری اسلامی ایران داشته باشد گفت: آمریکا واکنش جمهوری اسلامی ایران را در ماجرای سقوط پهپاد تجربه کرده است، ما به هر اقدامی واکنش دندان‌شکن نشان می‌دهیم.

او با بیان اینکه دمیدن بر عملیات نظامی حرکت رسانه‌ای بیش نیست که از سوی آمریکا صورت گرفته است خاطرنشان کرد: ایران هیچ مذاکره‌ای در هیچ موضوعی به هیچ وجه نخواهد داشت.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به ناکامی مکرر آمریکا در منطقه گفت: آمریکا به طور مکرر ناکامی هایش را در منطقه تکرار می‌کند لذا این مسئله باعث می‌شود تا آن‌ها دست به فرافکنی بزنند و ایران را تحت محاصره تبلیغاتی و رسانه‌ای قرار بدهند تا به اهداف خود برسند

او با اشاره به اینکه آمریکا در مناطق مختلف با مشکل روبرو شده است، افزود: آمریکا در عراق، یمن و سوریه با شکست مواجه شده است به طوری که یمنی‌ها توانستند بر روی پای خودشان بایستند و عربستان را تحت عملیات شدید قرار بدهند لذا آمریکایی‌ها به دنبال ناکامی‌های مکرر ناچار هستند تا اشتباهات خود را به یک جایی نسبت بدهند به همین خاطر جمهوری اسلامی ایران را مورد اتهام قرار دادند آمریکا می‌خواهد بگوید که یمن توانایی برای دفاع از خود را ندارد و جمهوری اسلامی ایران است که امنیت منطقه را بر هم می‌زند.

نقوی حسینی با اشاره به راهبرد سوخته نظامی از سوی آمریکا گفت آمریکا به هیچ وجه در موقعیتی نیست که حضور نظامی در منطقه علیه جمهوری اسلامی ایران داشته باشد آمریکا برای اینکه ایران را وارد مذاکره کند در هر یک از سناریو‌هایی اش دچار شکست شده است لذا هیچ نوع مذاکره در هیچ موضوعی با آمریکا وجود نخواهد داشت

مهدی محمدی کارشناس مسائل سیاسی در ادامه برنامه طی تماس تلفنی با اشاره به اینکه امید آمریکا به گزینه دیپلماسی و سازش است، زیرا در شرایط فقدان گزینه‌های دیگر قرار دارد تصریح کرد: زمان بازی با گزینه نظامی تمام شده است، آمریکا برای دفاع از نیرو‌های خودش هم نیز قادر به استفاده از گزینه نظامی نیست.

او با اشاره به اینکه آمریکا یی‌ها به دنبال این هستند تا حملات انجام‌شده به تأسیسات نفتی سعودی را از چارچوب جنگ یمن خارج کنند افزود: آن‌ها تلاش می‌کنند پای ایران را به وسط بکشانند، این در حالی است که مردم یمن و انصارالله بعد از چند سال آسیب فراوان امروز به مرحله‌ای رسیده اند که دفاع موثر می‌کنند به طوری که آمریکا می‌خواهد پارادایم این درگیری را تغییر دهد.

او ادامه داد: کابوس آمریکا و متحدانش این است که انصارالله خودش به توانمندی و انجام این عملیات پیچیده دست یافته است و این موضوع برای آن‌ها نگران کننده است، بنابراین برای اینکه انکار کنند و خود را از این کابوس خلاص کنند تلاش می‌کنند که پای ایران و حتی عراق را به این بازی باز کنند، اما موفق نخواهند شد.

محمدی تصریح کرد: براساس حقایق موجود پمپئو وزیر خارجه آمریکا در سفر اخیر خود به عربستان سعودی گفت اگر می‌خواهید درگیری جدیدی را در منطقه آغاز کنید باید پیش قدم شوید و ما در این درگیری از تو حمایت و پشتیبانی کنیم.

او با بیان اینکه عربستان سعودی برای چند دهه هزینه گزاف حضور نظامی آمریکا را در منطقه پرداخته است برای روزی آمریکا در جبهه عربستان سعودی و به جای او بجنگد، اما اکنون آمریکایی‌ها جا را خالی کرده اند ادامه داد: این موضوع نشان می‌دهد، آمریکا، سعودی و امارات متحده عربی را خارج از ضمانت نظامی خود قرار داده است و به هیچ وجه حاضر نیست از گزینه نظامی برای حمایت از متحدان خود در منطقه استفاده کند.

او ادامه داد: موضوع ساقط شدن پهپاد آمریکایی نشان داد که آمریکا حتی برای دفاع از خود قادر به استفاده از گزینه نظامی نیست، زیرا اساساً این گزینه وجود خارجی ندارد و هر گونه حمله محدود به درگیری نامحدود منجر خواهد شد و دولت آمریکا اراده سیاسی و آمادگی نظامی مقابله با آن را ندارد.

محمدی عنوان کرد:آخرین حرف مقامات آمریکایی این است که تلاش می‌کنند اتفاقی را که چند روز گذشته در منطقه افتاده است را به مقدمه‌ای برای معامله با ایران در نیویورک تبدیل کنند، شواهد ما نشان می‌دهد آمریکا تلاش می‌کند زمینه و شرایطی را آماده و دیگران از حمله اروپایی‌ها را با خودش همراه کند تا به ایران فشار آورند تا در نیویورک معامله‌ای را بپذیرد که در چارچوب آن، هم گام‌های ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای به قبل برگردد و هم اقدامات منطقه‌ای ایران، متوقف شود.

او اضافه کرد: نهایتاً امید آمریکا به گزینه دیپلماسی و سازش از ناحیه برخی جریانات در داخل ایران است و در شرایط نبود گزینه‌های دیگر مانند تحریم و حمله نظامی، امید دارند که در روز‌های آینده معامله غیر منتظره را با ایران انجام دهند.

حسین رویوران کارشناس مسائل منطقه با اشاره به نشست خبری سخنگوی ائتلاف سعودی افزود: عملیاتی که انجام شد فقط نظامی بود، اما در چند روز گذشته صد‌ها خبر مخابره شد که فقط به بحث‌های سیاسی و اقتصادی می‌پردازد این موضوع مهمی است عربستان که صد‌ها میلیارد دلار تسلیحات خریده است کجاست و چرا جلوی این حمله را نتوانست بگیرد؟ این نشان می‌دهد آن‌ها نمی‌توانند پاسخ‌های مربوط به بعد نظامی را بدهند سخنگوی وزارت دفاع عربستان فقط آهن پاره‌هایی را نشان داد و به ایران اتهام وارد کرد.

این کارشناس مسایل منطقه با اشاره به اینکه عربستان بیش از ۴ سال و نیم در حال حمله به یمن و کشتار است گفت: او به شهادت سازمان‌های بین المللی جنگی مرتکب جنایت جنگی شده است، اما آن‌ها این موضوع را می‌پوشانند و بحث ایران را مطرح می‌کنند، آن‌ها می‌خواهند ناتوانی سلاح آمریکا در مقابل حمله را توجیه کنند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب مرتبط
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر