کد خبر: ۷۰۷۶۹۹۶
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱
رئیس اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد:

محسن پاکباز گفت: لاشه یک قلاده خرس قهوه‌ای در حوالی باغ‌های پادنا توسط مأموران حفاظت محیط‌ زیست شهرستان دنا کشف شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج، محسن پاکباز رئیس اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: لاشه یک خرس قهوه ای حین گشت و کنترل منطقه پادنا، توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان دنا کشف و ضبط شده است.

او افزود: لاشه این خرس قهوه ای مربوط به چند روز پیش بوده و به طور کامل متلاشی شده است.

پاکباز عنوان کرد: نزدیک شدن خرس به باغ ها و زمین های کشاورزی مردم می تواند یکی از دلایل عمده شکار این گونه ارزشمند باشد.

او گفت: شناسایی عامل یا عاملان شکار این خرس قهوه ای در دستور کار قرار گرفته  و نتیجه پیگیری ها اعلام خواهد شد.

مسئولان محیط زیست استان می‎گویند، خرس قهوه ای گونه شاخص جانوری کهگیلویه و بویراحمد است که قانونگذار برای شکار هر قلاده از آن ۵۰۰ میلیون ریال جریمه حقوقی تعیین کرده است.  

کمبود منابع تغذیه‌ای به شدت زندگی این حیوان را تحت تاثیر قرار داده، بطوری که اگر زیستگاه‌های خرس قهوه‌ای در معرض تخریب قرار گیرد این حیوان برای تهیه منابع تغذیه مجبور است به حوالی روستاها و محل زندگی انسان‌ها نزدیک شود و این نزدیکی در بسیاری از مواقع منجر به مرگ خرس می شود.

هفت منطقه حفاظت شده دنا با وسعت ۹۳ هزار و ۶۶۰ هکتار، دنای شرقی با وسعت ۲۸ هزار و ۲۰۲ هکتار، خاییز سرخ با مساحت ۳۳ هزار و ۲۳۵ هکتار، خامین با وسعت ۲۵ هزار ۶۷۱ هکتار، دیل با ۱۰ هزار و ۳۸۱ هکتار، سولک با دو هزار ۴۲۸۷ هکتار و سیوک با ۱۲ هزار ۸۵۸ هکتار در استان وجود دارد. 

در راس آن ها پارک ملی و منطقه حفاظت شده دناست که با وسعتی معادل ۹۳ هزار و ۶۶۰ هکتار دارای ۱۵۵۵ گونه جانوری پرنده، ۲۴ گونه جانوری پستاندار، ۲۰ گونه آبزی و ۳۹ خزنده است. 

منطقه حفاظت شده دنا یکی از غنی ترین مناطق زیستی از لحاظ تنوع گیاهی و جانوری در ایران و دنیاست که در سال  ۲۰۱۰ میلادی از سوی سازمان یونسکو به عنوان اولین ذخیره گاه بعد از انقلاب، دهمین ذخیرگاه بیوسفری ایران و پانصد و پنجاهمین ذخیره‌گاه دنیا به ثبت رسید.


بیشتر بخوانید: کشف لاشه ۲۰ قطعه کبک و یک قلاده گراز در کهگیلویه و بویراحمد


انتهای پیام/ط

کشف لاشه یک قلاده خرس قهوه ای

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر