کد خبر: ۷۰۷۷۵۹۵
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶
در جلسه دادگاه مطرح شد؛

جلسه رسیدگی به اتهامات مسئولان سابق شرکت خودروسازی سایپا و مرتبطان این پرونده صبح امروز به ریاست قاضی زرگر برگزار شد.

اولین جلسه رسیدگی به اتهامات مسئولان سابق شرکت خودروسازی سایپا برگزار شدبه گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، جلسه رسیدگی به اتهامات مسئولان سابق شرکت خودروسازی سایپا و مرتبطان این پرونده صبح امروز به ریاست قاضی زرگر برگزار شد.

قاضی زرگر در ابتدای جلسه دادگاه ضمن تسلیت ایام عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، بیان کرد: با توجه به ماده ۱۵۸ آیین دادرسی کیفری مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری، دادگاه به متهمان متذکر می‌شود و از همه درخواست رعایت نظم جلسه را دارم.


بیشتر بخوانید؛ بررسی گلایه‌های مردم از دو شرکت خودروسازی ایران خودرو و سایپا


وی ادامه داد: با توجه به مشکلات اقتصادی بوجود آمده برای مردم، برخورد با مسئولان و مدیرانی که به وظیفه خود در این رابطه عمل نکرده و کوتاهی نموده‌اند لازم شد که یکی از این مشکلات خودرو است.

قاضی زرگر افزود: در همین راستا پرونده‌ای در خصوص تخلفات برخی از مدیران شرکت سایپا در واگذاری خودرو به برخی از نمایندگی‌ها و افراد خاص تشکیل شد که با تکمیل تحقیقات و صدور کیفرخواست پرونده به دادگاه ارسال گردید. در این قسمت از نماینده دادستان خواسته می‌شود تا کیفرخواست را قرائت کند.

حسینی نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و با بیان اینکه دو پرونده با دو کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است، گفت: بخشی از دو پرونده از حیث موضوع و اتهامات با هم مشترک هستند که بخش مذکور قرائت خواهد شد.

نماینده دادستان با بیان اینکه این پرونده ۲۶ متهم دارد افزود: اتهامات موجود شامل اخلال در نظام ارزی از طریق ثبت سفارش‌های صوری و غیر واقعی و انجام معاملات ارزی در سطح کلان، اخلال در نظام توزیع مایحتاج عمومی از طریق تحصیل ۱۶۷ هزار و ۸۳۴ دستگاه خودرو با انحصار و بهره مندی از رانت و همچنین اخلال در نظام اقتصادی از طریق فعالیت شرکت هرمی به مبلغ ۲۶۳ میلیارد ریال و پولشویی به میزان سه هزار و دویست میلیارد تومان با ۲۶۰ حساب بانکی است.

حسینی در ادامه تصریح کرد: متهمان ردیف اول و دوم پرونده مورد نظر زن و شوهر و دارای شغل آزاد هستند که با مدیرعامل و معاون بازاریابی و فروش و همچنین مدیر اداره برنامه ریزی فروش سایپا در قسمت اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی تبانی داشته اند.

حسینی در ادامه و با تشریح اسامی و عناوین اتهامی متهمان بیان کرد: وحید بهزادی فرزند ابوطالب، متهم است به مشارکت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی از طریق ثبت سفارش صوری و غیر واقعی، دریافت ارز از بانک‌های پارسیان و سرمایه و انجام عملیات حواله ارزی بدون دریافت مجوز و در پوشش شرکت شهاب پارسه کیش و چند شرکت در خارج از کشور، مشارکت در اخلال کلان در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی از طریق انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت و تولید ۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو با ارزش ۱۱۹ میلیارد و ۷۷۹ میلیون ریال و کسب منفعت، مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی از طریق فعالیت در شرکت هرمی و عضو گیری به مبلغ ۶۳ میلیارد ریال، جعل سند رسمی، شناسنامه و استفاده از سند مجعول عادی و ارائه اسناد جعلی گمرکی به بانک‌های سرمایه و پارسیان و مشارکت در عملیات پولشویی به نحو سازمان یافته به میزان ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان،

نجوا لاشیدایی فرزند علی متهم است به مشارکت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی از طریق ثبت سفارش‌های صوری و غیر واقعی و انجام عملیات حواله ارزی بدون اخذ مجوز از طریق دفاتر غیر مجاز، مشارکت در اخلال کلان در نظام اقتصادی از طریق اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی و از طریق پیش خرید، مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق عضو گیری و فعالیت در شرکت هرمی و تحصیل منفعت به مبلغ ۶۳ میلیارد ریال و مشارکت در عملیات پولشویی از طریق بهره گیری از حساب‌های اشخاص متعدد حقیقی و حقوقی به مبلغ ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان.

مهدی جمالی فرزند علی اکبر متهم است به مشارکت در اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی و تولیدات مورد نیاز مردم که از ۱۷۲ هزار و ۹۴۱ دستگاه خودرو ۱۶۷ هزار و ۸۳۴ دستگاه به ۱۵ نمایندگی از میان ۶۰۰ نمایندگی تحویل داده شده است.

نماینده دادستان در ادامه بیان کرد: رضا تقی زاده، معاون سابق بازاریابی و فروش سایپا متهم است به مشارکت در اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی و تولیدات مورد نیاز مردم که از ۱۷۲ هزار و ۹۴۱ دستگاه خودرو ۱۶۷ هزار و ۸۳۴ دستگاه به ۱۵ نمایندگی از میان ۶۰۰ نمایندگی تحویل داده شده است.

حسین نوری مدیر اداره برنامه‌ریزی فروش سایپا متهم است به مشارکت در اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی،جعفردل افکار متهم است به مشارکت در اخلال در نظام توزیع نیازمندى هاى عمومى تعداد ٦٦٩٩ دستگاه خودرو به مبلغ ٤٦ میلیارد و ٨٣٨ میلیون ریال.

سید سعید مولوی فرد متهم است به مشارکت در اخلال کلان در نظام ارزی و پولی از طریق ثبت سفارش‌های صوری و غیر واقعی و جعل و استفاده از سند مجعول جهت اعلام رفع تعهدات ارزی.

حسین رشیدی‌زاده متهم است به معاونت در اخلال در نظام ارزی و پولی از طریق ثبت سفارش‌های صوری و غیر واقعی، هادی رشیدی زاده متهم است به اخلال کلان در نظام ارزی و پولی از طریق ثبت سفارش‌های صوری و غیر واقعی و جعل و استفاده از سند مجعول جهت اعلام رفع تعهدات ارزی.

زکریا حسن نیا مسئول ارزی بانک مرکزی متهم است به معاونت در اخلال کلان در نظام ارزی و پولی از طریق ثبت سفارش‌های صوری و غیر واقعی.

داریوش حسین خانی متهم است به معاونت در اخلال کلان در نظام اقتصادی. سمیه گرامی متهم است به اخلال در نظام پولی و ارزی. سپیده توکلی متهم است به اخلال در نظام پولی و ارزی.

احسان دهقانی متهم است به انجام عملیات پولشویی به مبلغ ۳ هزار و ۸۶۶ میلیارد و ۶۱۱ میلیون و ۹۷۶ هزار و ۴۰۷ ریال و عضویت در شبکه پولشویی.

حسین معینی بشیری متهم است به معاونت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی و انجام عملیات پولشویی به مبلغ هزار و ۴۶۳ میلیارد و ۸۲۶ میلیون و ۳۴ ریال و عضویت در شبکه پولشویی.

محمد مهدی طریقت منفرد متهم است به معاونت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی و انجام عملیات پولشویی به مبلغ ۴ هزار و ۵۷۷ میلیارد و ۴۶۹ میلیون و ۱۶۸ هزار و ۸۱ ریال.

زهرا بهزادی متهم است به انجام عملیات پولشویی به مبلغ ۳۱۳ میلیارد و ۶۳ میلیون و ۱۰۴۹ ریال.

کامبیز فیروزه‌ای متهم است به معاونت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی و انجام عملیات پولشویی به مبلغ بیش از ۱۱ هزار میلیارد ریال.

مصطفی نیاکان، متهم است به اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی از طریق همکاری در ساخت و تولید ۶۷۰۰ دستگاه خودرو.

مجید بهزادی متهم است به معاونت در اخلال نظام اقتصادی، پولشویی و همکاری با متهمان ردیف اول و دوم.

نوید ارژنگی متهم است به شروع به جرم نسبت به اتهامات سعید مولوی‌فر.وحید دهقان متهم است به جابجا نمودن اسناد و مستندات. علیرضا دهقان متهم است به همکاری با متهمان از طریق جابجایی اسناد و سوزاندن آنها.

پس از ذکر اسامی متهمان نماینده دادستان گفت: تشریح اقدامات مجرمانه متهمان دارای چهار بخش است.

الف) وحید بهزادی و خانم لاشیدایی از سال ۸۶ در شرکت پالینور شروع به فعالیت کردند که این شرکت با وعده‌های واهی سرمایه‌گذاری اقدام به جذب افراد می‌نموده و عمده پروژه‌های ادعایی این شرکت در حوزه بورس و فلزات است. همچنین برای گسترش زنجیره انسانی وعده پورسانت به افراد داده شده است، میزان ۱۴۹ میلیون و ۶۴۷ هزار و ۹۶۲ میلیون دلار به شرکت مذکور تزریق سرمایه شده و بنا بر گزارش ارسالی وزارت اطلاعات نجوا لاشیدایی و وحید بهزادی در تاسیس و اداره این شرکت اقدام به پولشویی نموده اند که بر اساس حساب‌های مالی لاشیدایی و مستندات موجود در خصوص ارتباط وی با مازیار مهدوی‌فر نجوا لاشیدایی نقش مهمی را در این شرکت ایفا کرده است.

حساب بانکی نجوا لاشیدایی در بانک صادرات از سال ۸۶ تا ۸۸ گردش مالی ۱۳ میلیارد تومانی داشته است و تعدادی از اعضای شرکت پالینور با وی همکاری می‌کردند که یکی از موارد آن واریز ۴۰۰ میلیون تومان از حساب یکی از افراد به حساب امین رضایی است. اعضای هیئت مدیره این شرکت در زمینه خرید و فروش ارز فعالیت داشته است. مبلغ ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان نزد خانم نجوا لاشیدایی به عنوان امانت وجود داشته که او سود آن را به حساب ندا لاشیدایی ارسال می‌کرده است.

بر اساس مستندات نجوا لاشیدایی اداره اموال ندا لاشیدایی و مازیار مهدوی‌فر را در اختیار داشته است که مهدوی‌فر در زمان حضور در ایران در چندین نوبت به حساب نجوا لاشیدایی وجوهی را واریز نموده است. مقدار عواید حاصل از شرکت پادینور ۲۶۳ میلیارد ریال برآورد گردیده است.

ب) اخلال در نظام پولی و ارزی منجر به قاچاق ارز از کشور: ابوطالب بهدادی، وحید بهدادی نجوا لاشیدایی و ندا لاشیدایی در این اتهام نقش اساسی را ایفا کردند که بهزادی در سال‌های ۸۵ تا ۹۱ گردش مالی ۱۴۰ میلیارد تومانی داشته است. حواله جات ارزی از طریق همکاری بهزادی با برخی افراد از جمله جمشیدی که از اعضای شرکت پالینور می‌باشد صورت گرفته است و نقش مدیریتی در ارسال حواله‌جات ارزی را ایفا کرده است. شرکت‌های جم کیش، شرکای کیش، شهاب پارس کیش و برخی از شرکت‌های دیگر با وحید بهزادی همکاری داشتند همچنین کامبیز فیروزیه در صدور حواله جات ارزی فعالیت داشته است که بر اساس مستندات موجود بسیاری از مشتریان شرکت شهاب پارس کیش وجوه خود را به حساب فیروزیه واریز می‌کردند.

ج) عملیات متقلبانه نسبت به دولت از طریق ارز دولتی و فروش آن در بازار آزاد:

حسینی افزود: همچنین شبکه گسترده‌ای از افراد در امور ترخیص داری فعالیت داشتند. برخی از مسئولان و معاونان ارزی بانک‌های مختلف مراحل تخصیص ارز به بانک را تسهیل و در قبال آن سکه دریافت می‌کردند که خانم‌ها سمیه گرامی و سپیده ترکی از جمله این افراد هستند.

نماینده دادستان تاکید کرد: برخی از متهمان از طریق ثبت سفارشات صوری هم خریدار بودند و هم فروشنده که با این کار اقدام به فریب دولت جهت دریافت ارز دولتی می‌کردند.

حسینی گفت: آقایان محمد مهدی و رضا طریقت منفرد به همراه معین رشیدی از طریق کار‌های بانکی ثبت سفارشات، فعالیت‌های مجرمانه متهمان را تسریع می‌کردند.

وی بیان کرد: حسب تحقیقات صورت گرفته، وحید بهزادی با استفاده از تبانی با شرکت سایپا اقدام به انعقاد قرارداد برای تولید و فروش خودرو کرده و سپس با رایزنی سعی در تمدید قرارداد کرده است.

نماینده دادستان گفت: نجوا لاشیدایی ضمن اخذ وکالت کاری از جعفر دل افزا برای انجام امور مالی مرتبط، از حساب‌های بانکی خانواده بهزادی همچون پدر و مادر وی استفاده کرده است که بر اساس ردیابی مالی متهمان مبلغ ۳۰ میلیارد تومان عواید حاصل از فعالیت مجرمانه وحید بهزادی و نجوا لاشیدایی بوده است.

حسینی ادامه داد: طبق اظهارات نجوا لاشیدایی منبع اولیه سرمایه گذاری‌ها در سال ۹۳، ۳ میلیون دلار بوده که با توجه به نحوه نامشروع سرمایه گذاری جرم پولشویی محقق شده و موارد نقض قوانین به وقوع پیوسته است.

نماینده دادستان ادامه داد: حسب تحقیقات صورت گرفته متهمان در کل کشور اقدام به توزیع خودرو و تحویل به سایر نمایندگی‌های شرکت خودروسازی سایپا می‌کرده‌اند در حالی که شرکت خودرو سازی سایپا باید این کار را انجام می‌داد که این بی توجهی منجر به گرانی و کمبود خودرو شد.

حسینی گفت: از سوی دیگر حتی یک ریال مالیات نیز از سوی متهمان پرداخت نشده که این خود از مصادیق پولشویی به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه تشکیل شبکه پولشویی بخش دیگری از فعالیت‌های متهمان وحید بهزادی و فساد از طریق حساب‌های بانکی سایر متهمان است، افزود: بر این اساس مجموع گردش‌های مالی سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است که به لحاظ گستردگی عملیات پولشویی می‌تواند مصداق اخلال در نظام محسوب شود.

نماینده دادستان با اشاره به گزارش‌های متعدد وزارت اقتصاد و بانک مرکزی درباره شبکه پولشویی مذکور اظهار کرد: نجوا لاشیدایی در سال ۹۷، تعداد ۲ هزار سکه دریافت کرد و از وی ۳۰ حساب در شبکه بانکی شناسایی شد و تا زمان تهیه کیفرخواست گردش مالی حساب‌ها ۸ هزار میلیارد ریال بوده است.

نماینده دادستان در ادامه جلسه دادگاه بیان کرد: ۳۸ حساب بانکی با گردش دو هزار میلیاردی متعلق به آقای ابوطالب بهزادی و همچنین ۵ هزار سکه با سوابق آموزش و پرورش همخوانی ندارد.

حسینی خاطر نشان کرد: عصمت اوحدی مادر وحید بهزادی متولد ۱۳۳۵ که در اطلاعات پایه بانکی، خود را خانه دار معرفی نموده، فاقد سابقه مالیاتی، به عنوان بازرس شرکت هرمس افق معرفی گردیده که ۳۵ حساب از وی شناسایی شده است. این حساب‌ها تا زمان تنظیم کیفرخواست سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال گردش حساب داشته اند که احتمالا در راستای فعالیت‌های خانم نجوا لاشیدایی و تامین وجه ۵ هزار سکه بوده است.
وی افزود: خانم اوحدی در تاریخ ۲۸.۱۱.۹۶ دو قطعه سکه پیش خرید کرده که نشان دهنده وضعیت مالی وی بوده است.

نماینده دادستان تصریح کرد: صغری اسلام دوست مادر خانم نجوا لاشیدایی متولد سال ۱۳۲۵ که در اطلاعات پایه بانکی خود را خانه دار معرفی نموده دارای یک مورد مالیات خرید ملک در سال ۹۴ است. این ملک حسب تحقیقات به وی هدیه شده است و در ۱۱.۳.۹۶ به عنوان نایب رئیس شرکت هرمس افق معرفی گردیده که سوابق مالی با امکان تامین وجه ۵ هزار سکه تناسب ندارد.

نماینده دادستان گفت: وحید بهزادی متولد سال ۱۳۶۰ خود را موبایل فروش معرفی کرده از ابوطالب بهزادی در خصوص استفاده از حسابهایش وکالت نامه دارد. بهزادی سابقه خروج از کشور در ابتدای سال ۹۷ به مقصد امارات را دارد.

نماینده دادستان بیان کرد: از محمد علی مقتم متولد سال ۱۳۴۳ که خود را کارمند بازنشسته اعلام نموده است بالغ بر ۴۰ حساب کشف شده که بر اساس اطلاعات دریافتی گردش مالی آن‌ها در حدود ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بوده است.

وی اظهار کرد: نگار مقتم خواهر ناتنی نجوا لاشیدایی خود را کارمند اعلام کرده است، برابر اطلاعات به دست آمده به عنوان بازرس علی البدل شرکت هرمس افق فعالیت می‌کرده است که ۱۸ حساب در شبکه بانکی از وی کشف گردیده و بر اساس اطلاعات دریافتی گردش حساب‌های مذکور در حدود دو هزار میلیارد ریال بوده است.

حسینی بیان داشت: احسان دهقانی همسر زهرا بهزادی متولد سال ۱۳۶۳، کاسب و دارای سابقه پرداخت مالیات که ۲۹ حساب از وی در شبکه بانکی کشف گردیده و در حدود هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال گردش مالی داشته است.

وی در ادامه و در تشریح عملیات لایه گذاری بیان کرد: عملیات لایه‌گذاری به این معناست که ارتباط بین وجوه با منشا آن از بین رفته است که در گراف ردیابی مالی این امر به وضوح مشخص است.

نماینده دادستان تصریح کرد: حساب‌های سپرده بلند مدت در حدود ۴۰ روز پس از افتتاح ابطال و به نام افرادی افتتاح شده است که همه این موارد می‌تواند در راستای عملیات لایه گذاری باشد.

حسینی با بیان اینکه منشا کلی وجوه تا اوایل اسفند سال ۹۶ به حساب لاشیدایی رسیده است گفت: برخی از مرتبطان خانم لاشیدایی دارای تعدد حساب و گردش مالی بالایی هستند که به نظر می‌رسد این حجم قابل توجه گردش مالی ناشی از فعالیت‌های سالم اقتصادی نبوده باشد.

وی گفت: خانم لاشیدایی دارای وکالت نامه‌های متعددی از افراد مختلف بوده و با ارائه آن‌ها به بانک‌ها و موسسات مالی مختلف از حساب این افراد استفاده کرده است، از طرفی تاسیس شرکت‌های مختلف با هیئت مدیره و آدرس‌های مشترک از مواد با اهمیت دیگر بوده ممکن است سایر افراد صرفا در راستای تامین منافع خانم لاشیدایی چیده شده باشند.

نماینده دادستان اذعان کرد: جابجایی وجوه حساب در بین افراد در بازه زمانی کم این احتمال را می‌دهد که تراکنش‌های انجام شده بدون اهداف اقتصادی واضح و مشخص صورت گرفته باشد چرا که در پرونده‌های پولشویی جابجایی وجوه بین حساب افراد می‌تواند از مصادیق لایه گذاری تلقی گردد.

وی بیان کرد: حداقل بیش از ۱۳ میلیون یورو از ارز‌های دریافتی رفع تعهد نشده است.

نماینده دادستان ادامه داد: در اظهارات حامد مبشری، دانیال مهرجویی و محمد کاظم جمیشیدی که در متن کیفرخواست وجود دارد آورده شده که به حساب وحید بهزادی حواله‌جات متعدد ارزی ارسال می‌شده است. همچنین رضا طریقت منفرد نیز اظهاراتی داشته که در کیفرخواست ذکر شده است. جای تامل دارد از حساب‌های وحید بهزادی و نجوا لاشیدایی در شرکت شهاب پارس بالغ بر ۱۸ میلیارد تومان به حساب خانمی واریز شده که بنا بر تحقیقات به عمل آمده این خانم مجری شبکه ضد انقلاب من و تو و مجری مرجان تی‌وی بوده که در سال ۹۴ از کشور خارج شده است.

حسینی نماینده دادستان در خصوص دلایل مربوط به قرارداد منعقده با سایپا اظهار کرد: یکی از این دلایل اخلال از طریق فروش سبدی محصولات سایپا است. خانم لاشیدایی و وحید بهزادی از طریق نمایندگی شیراز بر خلاف مقررات قانونی اقدام به انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت و تولید ۶۷۰۰ دستگاه خودرو با آورده ۳۰ میلیارد تومان نموده‌اند که جمالی (مدیرعامل سابق سایپا) آن را امضا نموده است.

حسینی گفت: شرکت سایپا علاوه بر مشارکت یک فرد حقیقی در تولید ۶۷۰۰ دستگاه خودرو تنها با پیش پرداخت ۵ میلیون تومان خودرو‌ها را تحویل داده است که این مورد اعتراض سایر نمایندگی‌ها در پی داشته است.

وی ادامه داد: بنا بر اظهارات برخی متهمان تعویض خودرو‌های کم‌فروش به پرفروش نیز صورت می‌ِگرفته است که در این باره صحبت‌های آقای جهرودی (مدیرعامل بعدی سایپا) حاکی از وجود رانت و انحصار در قرارداد فوق می‌باشد، همچنین نتیجه بررسی‌های سازمان بازرسی نشان می‌دهد که نحوه شراکت سایپا با متهمان منحصر به فرد بوده است. سایپا در زمان جمالی این قرارداد را منعقد کرده و در نقل و انتقالات کد فروش ویژه به متهمان اختصاص داده شده است. در قرارداد، تخصیص و جریمه‌های قابل توجهی وجود دارد که در سایر قرارداد‌های منعقده مشاهده نمی‌شود همچنین ۱۹۳۰ دستگاه خودرو شامل تیبا دوگانه‌سوز، ساینا و وانت که دارای حاشیه سود کم بوده‌اند به خودروی پراید تبدیل شده است.

حسینی با اشاره به اختصاص محصولات پرفروش شرکت سایپا به متهمان گفت: با توجه به وجود ۶۰۰ نمایندگی سایپا در کشور محصولات پرفروش این شرکت به متهمان اختصاص یافته و سود خانم لاشیدایی ۱۶ میلیارد تومان برآورد شده است و شرکت سایپا با طرح فروش سبدی محصولات و با بهره‌مندی از رانت و شبکه دلالی عملا بازار خودرو‌های پرفروش را در اختیار متهمان قرار داده است که این مورد موجب ایجاد انحصار در بازار خودرو شده است.

وی افزود: این طرح‌ها زمانی ایجاد شده که بسیاری از مردم در صف تحویل خودرو بوده‌اند. با طرح فروش سبدی و ایجاد شبکه دلالی، انحصار بازار خودرو به وجود آمده است. تشکیل این شبکه توسط مدیرعامل وقت سایپا علاوه بر اخلال در بازار خودرو موجب ضرر‌های هنگفت در شرکت سایپا گردیده است. در سال ۹۶، ۱۲۶۶ میلیارد ریال خسارت به شرکت سایپا وارد شده است.

در ادامه حسینی نماینده دادستان به بخشی از اظهارات متهمان درباره تقی زاده پرداخت و افزود: خانم پریسا مختار ملکی رئیس وقت اداره برنامه ریزی سایپا در اظهارات خود عنوان کرده است تقی زاده در ابتدای فعالیت خود نخست شروع به شناسایی نمایندگی‌های با قدرت مالی بالا کرده است و بعد از شناسایی ۱۵ نمایندگی، اقدام به فروش خودرو به صورت سبدی کرده است.

نماینده دادستان ادامه داد: در اظهارات خانم مختار ملکی اشاره شده آقای تقی زاده با نمایندگی‌های پولدار قرارداد می‌بست و نمایندگی‌های ضعیف باید با این نمایندگی‌های پولدار کار می‌کردند ضمن آنکه تقی زاده شخصا اعلام می‌کرد که خودرو‌های مشتریان را فاکتور نکنم.

حسینی درادامه به گزارش مبسوط معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات درباره طرح پیش فروش سبدی خودرو و قرارداد‌های خانم نجوا لاشیدایی که منجر به افزایش خودرو شده بود اشاره کرد وگفت: در این گزارش آمده است که پس از انجام اقدامات صورت گرفته، تقی زاده با زد و بند با نمایندگی‌های متمول علاوه بر کسب گسترده مال نامشروع باعث تضییع حقوق مشتریان شد.

وی ادامه داد: همچنین بر اساس گزارش مذکور از مجموع ۹۹۶ میلیارد تومان که تحت عنوان فروش سبدی خودرو صورت می‌گرفت بیش از ۹۰ درصد آن یعنی حدود ۷۷۴ میلیارد تومان توسط شخص آقای تقی زاده با نمایندگی دل افکار انجام میشد.

نماینده دادستان گفت: در سال ۹۴، یک‌صدوپنجاهم از فروش سایپا به صورت سبدی بود، اما از سال ۹۵ این نسبت به یک دهم رسید و در سال ۹۶ نیز یک چهارم فروش سایپا به صورت سبدی فروخته شد. این موضوع نشان می‌دهد اقدام فوق الذکر باعث شده تا حجم قابل توجهی از خودرو‌ها فقط در اختیار تعدادی از نمایندگی‌های خاص قرار گیرد و همچنین نشان می‌دهد فروش سبدی خودرو به صورت محدود انجام شده است.
حسینی در ادامه درباره اقدامات صورت گرفته پیرامون طرح فروش سازمانی محصولات سایپا اظهار کرد: در قرارداد‌های مرتبط با طرح فروش سازمانی می‌بایست خودرو‌های سازمانی به جامعه هدف واگذار می‌شد، اما این خودرو‌ها بدون ضابطه‌ای مشخص و با رانت به افراد محدود توزیع می‌شد.

حسینی در ادامه با اشاره به اخلال انجام شده در طرح اتوخدمت در شرکت سایپا بیان کرد: این موضوع شامل دو بخش است که بخش اول اخذ تسهیلات کلان و سود‌های نامتعارف از سپهر صادرات و تحمیل هزینه‌ها و خسارات مالی زیادی به شرکت سایپا است و بخش دوم اخذ وجه از مشتریان و پرداخت سود و انجام عملیات بانکی است. این طرح در مهر سال ۹۴ و با هدف تامین مالی صورت گرفت که از سال ۹۵ با بهره ۲۶ درصد ادامه یافت.

نماینده دادستان اذعان کرد: بانک مرکزی مهلت شش ماهه‌ای جهت ملغی نمودن این طرح به سایپا داد که تا کنون به طور کامل انجام نشده است. بهره پرداختی بابت این طرح ۱۴۰۲ میلیارد تومان بوده است.

وی در ادامه با اشاره به اخلال انجام شده ناشی از اقدامات مدیرعامل سابق سایپا در خصوص کاهش و افزایش سهام شرکت در بورس بیان کرد: متهم جمالی برای نشان دادن موفق عمل کردن خود اقدام به افزایش و کاهش سهام سایپا در بورس نمود.

در این بخش از جلسه دادگاه با اتمام کیفرخواست قاضی زرگر بیان کرد: از همه بزرگواران که حوصله کردند و مخصوصا نماینده دادستان بابت قرائت این کیفرخواست طولانی کمال تشکر را دارم.

قاضی زرگر ختم جلسه امروز دادگاه را اعلام کرد.

انتهای پیام/

مشروح اولین جلسه دادگاه مسئولان سابق شرکت خودروسازی سایپا

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
انتشار یافته: ۱۱۳
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۳
باسلام .اموالشون را مصادره وبه بیت المل بر گردانده شود
مسعودباباخانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
بایدبه فکرجبران خسارتهابه مردم بود.محاکمه ودادگاهی شدن اختلاس گران وخیانتکاران خوبه اماوقتی به دل مردم میشینه که زیانهای وارده به مردم جبران بشه.چرابایدتهیه یک دستگاه اتومبیل معمولی ازنمایندگی برای من نوعی اینقدرپرهزینه سخت وحتی ناممکن باشه .به امید آنکه درآینده حق مصرف کننده پایمال نشه
مسعودباباخانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
اعدام
سعید
|
United Kingdom
|
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
پشت این زن و شوهر کسایی هستن که زورشون حتی از قوه قضاییه و ..... بیشتره.دوستان خوشحال نباشن.هر وقت دیدین پراید شد ۵ میلیون اون وقت بله یه کارایی داره انجام میشه اما تا به حال همش فیلم بوده این محاکمه ها و داد گاه و هیاهو ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
آدمیزاد چقدر می خواد تا سیر بشه
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
این پول مال مردم بدبخت بوده
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
زندان!!!!
مححد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
چرا ابن همه بابد فساد اقتصادی باشه تو مملکت ما ؟؟ واقعا چرا ؟؟؟
وحید
|
United States
|
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
این همه پول چجور می برند
مازیار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
اینا دردی از مردم دوا نمیکنه قیمت خودرو پایین بیارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
اینا نبایستی در تهران زندانی شوند بایستی در شهرهای تعبیدگاههبی دوردست و در بدترین شرایط زندان و در سلول انفرادی حبس شوند تا خونهای به ناححق خورده مردم را استفراغ کنند اینا بایستی خونشونشون هم به ملت اهدا کنند چون خون ملت مکیدن. خدا لعنت کنه هر چه رانت خوار. و اختلاسگر و دزد و غارتگره . خدا رسواترینشون کنه. امین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
اگر براساس حکم اسلام و قرآن و سنت واقعی پیا مبر از سوی مسئولین نظام انجام شود خیلی عالی خواهد بود
Ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
اعدامش کنین یه مشت دزد و خیانت کاری پشت صندلی وایسادن
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
اعدام ولی فقط اعدام فایده نداره!!!!
مصادره اموال ازهفت جدشان واعدام اعدام اعدام
برخورد همیشه باید قاطع باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
علی برکت الا
Ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
درود برهمه شما بزگواران و ممنون از نظرات قشنگتون در حالی که شما دوستان درگیر این پرونده جدید فساد خودرویی هستید در گوشه دیگر از وطن عزیزمون اتفاق قشنگ دیگری در حال رخ دادن است که انشا... بعد از فرار به کانادا به سمع و نظر شما بزگواران خواهند رساند، داداشای گلم واستون عادی نشده هنوز؟؟؟ پس زیاد حرص نخورید و شاد باشید.
علی برکت ا...
پرسنل ایران خودرو
|
Germany
|
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
ای کاش به مدیران دلسوز و البته فاسد قالب های صنعتی ایران خودرو هم سری بزنید و جویای املاک شهرک غرب و اخذ روادید کانادا و ... بشوید.
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
به نظر من این ها همه سیاه بازی در میارین ملت رو فریب بدید
شش ماه دیگه اینا تو سواحل مدیترانه دارن حال میکنن به ریش ما ملت بدبخت میخندد و آقای رئیسی خودش رو شیرین میکنه رأی اعتماد بگیره از مردم برای ریاست جمهوری
پرسنل ایران خودرو
|
Germany
|
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
ای کاش به مدیران دلسوز و البته فاسد قالب های صنعتی ایران خودرو هم سری بزنید و جویای املاک شهرک غرب و اخذ روادید کانادا و ... بشوید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
یعنی وزیرصمت ومعاونانش از این اعمال خلاف بی خبربوده اند!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
بابا چرا سلوغ میکنید این همه ماشین خریده بعد خیرات ننش کنه
چرا قضاوت بد میکنید.مدیران شایپا وایران خوردو هم میخاستن تواین امرخطیر کمکی کرده باشن.بعد اینا مثل اون زن کوشه آزادنشن صلوات.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
آقای رئیسی!!!!!
سر وته همشون یه کرباسن.
خانه از بست ویران است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
سریعتر محاکمه شوند
محمد رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
اگر قاطعانه با آنها برخورد شود خوب است ولی اگر حکم آنها چند روزی زندان باشه که دوباره وقتی بیرون اومدن جبران چند روز حبس را میکنند فقط اعدام میتونه این لکه های ننگ را از جامعه پاک کنه
عیسی
|
United States
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
حالا دزدا گرفته شدن
انشااله تا ریال آخر اموالو ازشان بگیرند


الان قیمت خودرو چرا پایین نیامده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
چون نظام برخورد جدی با این مفسدان را به کار نمیگیرد برای همین است همیشه شاهد فساد در کشور هستیم.. زنده باد رهبر کره شمالی
زیور بارگیران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
این همه درد رو میگیرید ضر وزیان مردم رو چه کسی باید بده این پولا به چه افرادی میرسه نهایت میگید به صندوق دولت ایا از نظر حقوقی مردم در این پولها هیچ نقشی ندارند وقتی یک شبه ماشین سه برابر میشه ‌پول اضافه ای که به بنگاه ها رسید گرونی همه جا رو گرفت جوونا مایوس شدند جوابش رو چه کسی بده چرا ما قانونی نداریم عامل وسبب این کارها خودشون ضرر وزیان مردم رو بدند
سلوا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
در این مدت مسیییولین بازرسی کل کشور جناب اقای سراج برای چی حقوق میگرفتند اون هم حقوق های نجومی مدیریتی!؟ واقعا این مملکت صاحب نداره!!
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
کاش چند نفر دلسوز مثل رهبر عزیز واقای رییسی تو مملکت می‌داشتیم
همه اونها حساب کارشان را میکردن
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
چرا همه چیز به رئیسی سپرده میشه پس کسی که به اینها این دولارها رو داده ،رو باید گرفت اعدام کرد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
سید بزرگوار تورا به جدت قسم اینهارا در حضور مردم یا در شبکه سراسری دادگاه کنید تا ابروی انها برود ودیگران عبرت بگیرین اجر قا ضی باخدا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
باید زودتر محاکمه شوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
دست این اختلاسگران رو از بیت المال کوتاه کنید
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
چرا مسئولین قبلی قوه قضاییه برخورد نکرده اند یعنی منتظر رئیسی بودند که بیاد وافشا کند.
کاسه ای زیر نیم کاسه است.فساد در قوه قضاییه زیاد است.اصلاح قوه قضاییه فقط به دست رهبر سرو سامان میگیرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
دانه درشت ها رو هم بگیرید
داوود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
سلام
پس تکلیف این همه خودرویی که با قیمت ۳ برابر به مردم بدبخت فروختن چیه؟
کی باید جبران این همه ضرر رو به مردم بکنه
اگه اینها فقط هدفشون دزدی هست مردم چه گناهی کردن که باید خودرو انحصار یه سری دزد باشه
من سرمایه دو سال کارگریمو ریختم تو حلق این دزدها هنوز ماشین گیرم نیومده
از اون طرف اخبار میگه ۱۲۰ هزار خودرو ۶ماهه داره آفتاب میخوره
از اون طرف میگن دزدی باعث این همه گرانی شده
پس منی که برای پراید ۲۰تومنی ۴۰ میلیون دادم باید پولی که با زجر و زحمت بدست آوردم از کی پس بگیرم
من اگه بگم اصلا پراید نمیخوام باید همین الان پولم رو بهم پس بدید کیو باید ببینم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
چنانچه نمی خریدید خودروسازها هم قیمت ها راگران نمی کردند حالا که زرنگی کردی خریدی پس انتظارضررنکردن نداشته باش
فیروزه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
مدیرعامل را اعدام کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
اگه میخواهید مردم انشالله دوباره اطمينان کامل کننده و به آینده امیدوار بشوند باید با مفسدان برخورد اسلامی کرد و عدالت حضرت علی علیه السلام را سرمشق خود قرار دهید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
چرا اموالشون مصادره نمیشه چراپولای مردم وبرنمیگردونن مثلاکشوراسلامی هستیم ولی هیچ اثری ازاسلام نیست کاربجایی میرسه ک اسلام روبااختلاس میشناسن،چراامتیازهاشون لغونمیشه تاکارگری کنن ومعنی واقعی کارگرودست پینه بسته روبدونن
سیددل ها
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
آخه تا کی بشنویم ولی موقع مجازات و در عمل جور دیگیری برخورد بشه.. جناب آقای رئیسی تورو بجدت قسم مجازات سنگین باشه براشون و عملی جوری که از ادامه زندگی ساقط بشن.. واسه یه تیبا یکسال منتظریم الان.. خدا لعنت کنه این زالو صفت ها رو که خون مردم رو کردن تو شیشه..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
انوقت ما یه پرایدم نداریم
لیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
خدایا خودت به داد این مردم برس
واین مملکت رواز شرآدمای طمعکار کم کن
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
ممنون از پیگیری از آقای رییسی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
کی پشت سر این زن و شوهر بوده . این مهمه .
کار کار انگلیسی ها ست ها والا.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
از اول هم معلوم بود كار كار بالابالايي هاست
خوزستان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
حالا تاثیری هم در قیمتها داره یا فقط سیا بازیه
پرویز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
درود بر آقای رییسی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
از ماست که برماست وقتی مردم حمله میکنن برايه خرید پراید واینهمه پول به حساب میریزن آخرش معلومه چی میشه بعد تازه می‌فهمن چه کلاهی سرشون رفته واقعا حقمونه هرچی سرمون بیاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
به نظر من اینها راباید دارایی شان. رامسادره خود شان را به کار اجباری بفرستید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
وا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
خدا پدرو مادرت را عمر بده واقعا تا اینجا مردونگی کردی پس تا اخرش خودت پرونده ها را رسیدگی کنید
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
در خصوص مفسدین اقتصادی باید مجازات سنگین اعدام و حبس ابد تعیین بشه که هر از خدا بی خبری خون مردم رو تو شیشه نکنه و امید رو تو جامعه کمرنگ نکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
با سلام و تشکر فراوان از آقای رییسی
هوشیار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
من و داداشام یک ماه تمام ساعت 10 تا 11 صبح نشستیم پشت کامپیوتر و نتانستیم یک ماشین ثبت نام کنیم ولی به یک نفر 168000 خودرو می دهند
یا مظلوم دشت کرب و بلا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
آقای رئیسی
تو رو خدا در ملع عام اقدامشان کنید تا کمتر فساد بشه.
فقط اعدام در ملع عام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
چه فایده اونی که برا ما مهمه ارزان شدن خودروست که همونطوره قیمت ارزان نشده پس دردی از درد ما دوا نمیشه حالا هر که را بگیرید مشکل حل نمیشه
پیمان اشراقی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
سلام علیکم ،

اموال ضبط و با متخلفان طبق قانون برخورد شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
یه مدت پیش یه نفرو تو شمال بخاطر دزدی گوسفند دستشو قطع کردن میگفت بخاطر بیکاری و فقر این کارو کردم .اگه دزدی کم باشه مجازاتش خیلی بیشتره این افراد ذکر شده در بالا اینو خوب میدونن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
احسنت
کوروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
مچکرییییییییییییییییییییییییییم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
منتظر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
خدا ذلیلشون کنه که قدرت خرید امثال منو به پنفی رسوندن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
حالا که عوامل اصلی گران شدن خودرووارز وکالاها رادستگیر کردید؟؟!!پس دولت لطفا قیمت خودروها وکالاها واجناس رابه قبل ازگرانی برساند!! مردم هنچنان منتظرند؟!
چرامفسدان رامی گیرید ولی هیچ اتفاق مثبتی درجامعه وبه نفع مردم نمی افتد؟؟!!
این چه عملکردی است که نتیجه ایی به نفع مردم ندارد؟!!! فقط شاهد دستگیریها هستیم؟؟!!!
ابراهیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
خدایا اینها را میخوانم قلبم درد گرفت سن من 34 ساله انگار پنجاه سال پیر شدم رییسی بت شکن تو رو خدا تورو به املم حسین بت فساد رو بشکن اللهم عج لولیک الفرج الهی امین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
با اندک زمانی که این سید بزرگوار آقای رئیسی آمدند دزدهای زیادی را گرفتند و انشاأله همه دزدان در این مملکت امام زمان به جزای اعمالشان خواهند رسید .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
وای خدایا اینا دیگه چه موجوداتیند همینا باعث این همه گرانی شدن خدا نابودشان کنه انشاالله.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
فقط اعدام والی فایده نداره مصادره اموال ازهفت جدشان واعدام اعدام اعدام
اصغر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
تکلیف مردم بیچاره و این همه افزایش بی رویه قیمت کارخانه و بازار خودرو بویژه کارخانه چیه؟؟؟؟؟؟ آیا قیمت ها بر می گردد؟؟؟؟؟؟ شرکت ایران خودرو هم وضعیتی مشابه داره... امیدوارم اشد مجازات را برای اینا در نظر بگیرند
علی اهواز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
جناب قاضی آقای زرگر ازت خواهش می کنم باجدیت رسیدگی فرماییدبرای متهمین حداکثر مجازات تعین نمایید
با تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
خدایا فقط خودت
رامین امیری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
دو کارخانه خودروساز کشور(سایپاوایرانخودرو) که اینهمه حق مردم رو خوردن وبردن،وخودرو بی کیفیت دست مردم دادن.
"ممنون از قوه قضاییه"
حلال خور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
مغز من هنگ کرده ..اینا آدم هستن یا جن ؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
حیوان هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
مثل روز روشن بود که مدیران این دو خودرو ساز مشغول زدوبند هستند و خون ملت رو دارن تو شیشه میکنند ، همه ملت فریاد می زدند که اینها دارن خلاف میکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
متاسفانه با این اراذل اقتصادی برخورد قاطع نمی شود....در ملا عام مجازات کردن درس عبرتی برای اخلال گران اقتصادی و ازآن طرف آرامش خیال برای مردم و جلوگیری از هرج و مرج درکشور می شود.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
ترا به خدا در ملع عام وسط میدان آزادی با کل اعضای خانواده شان‌ به دار آویزان کنید تا دیگه از این خیانت ها به ملت و مملکت نشه .
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
وای باور کردنی نیست.الهی جهنم عظیم جاشون باشه.آخه چقدر حرص داره این آدمی و چقدر پول میخاد.که آخه ۵ میلیلرد هم بست نبود داشتی ۲۰۰ میلیاردو دوزدی میکردی و ول نمیکردی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
اینها رو فقط باید اعدام کرد، مخصوصا مدیر عاملها رو، چون مردم بدبخت میخواستند ۱ پراید ثبت نام کنن ، آقایون مدیر عامل سایت رو میبستند
ناشناس
|
United States
|
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
برخورد با یکی دو تا فایده نداره
الله مراد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
هر دم از این باغ دمی می رسد.......
حکیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
چه فایده فردا پس فردا آزاد میشن بقیده ضمانت
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
دولت باید مدریت این دو شرکت را به دست سپاه بسپرد که با مدریت نظامی محکم و جهادی انقلابی در صنعت خودرو ایجاد کنند.
ایران پر از فرصت خودکفایی و ظرفیتهای اقتصادی بی پایان است اگر از دست رانتخواری و فساد بخش خصوصی و برخی مدیران فاشد در امان باشد.
به خدا در همین دنیا باید جواب این تعلل و سهل انگاریها را بدهید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
واقعا عالی ولی ب شرطی که رسیدگی گردد متمین ب جزای عمل خود برسند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
درود بر رئیسی سلام بر رئیسی!! ای رحمت بر امواتت!! بلاخره یک مرد پیدا شد جلوی این دزدها و خیانتکارها را پگیرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
قیمت کارخانه هم باتبانی بالابردن شکی نییت چرااصلاح نمی کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
آقای رئیسی متشکریم
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
تشکر از قوه قضائیه
خدا خیرشان ندهد که مردم رو نابود کردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
تشکراز قوه قضایه ولی خودرو را ارزان کنند.
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
همشون رو باید بعنوان مفسد فی الارض اعدام کنن تا درس عبرتی برای آیندگان باشه
واقعا باید قوه قضائیه قاطعانه عمل کنه تا این خائنان به مملکت به بیت المال به سزای اعمالش برسن
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
باسلام جناب آیت الله رئیس خدا اجدادتان را بیاموزاد لطف کنید مثل همیشه سریع به این پرونده ها رسیدگی شود جعفر نژاد
نا شناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
از این فسادها زیاده هیچ وقت هم ریشه کن نمیشه . اب رودخانه را باید از سرچشمه ی ان ببندی موقعی که اب سرازیر شد دیگه نمیشه جلوش بگیری.خدا یا راضیم به رضای تو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
علی برکت الله
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
سلام چرا این مفسدان اقتصادی به صورت علنی محاکمه نمی شوند
کردی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
باید در ملع عام به دار آویخته شون و عبرت برای دیگر مسئولین باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
با سلام خدمت مسولین محترم قوه قضاییه بامفسدین اقتصادی که ازبیتالمال دزدی میکند بااشد مجازات وبدون هیچ ترحمی ازقبیل قطع انگشتان ودست درملاعام برخوردشودتا عبرت برای دزدان شود.
ناشناس
|
Germany
|
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
اگه سیستم مالیات کشور قوی بود
اگه ثبت ثروت و اموال داشتیم
الان این همه مشکل اختلاس نداشتیم

فقط باید توی کارت ملی ثبت بشه
و بدتر از همه سیستم بانکی ایران هست
که نه سیستم یکپارچه و به دولت وصل هست
دولت باید بانک ها جمع تر کنه و مدیریت روی بانک ها داشته باشه
هر کس هم هزار تا حساب داره!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
چه فایده بعدا حکم آنها 5 سال دندان و انفصال از خدمت
جهان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
اي خدا چه خبره ، واقعا اينها انسان هستند كه خون هموطنان خودشونو تو شيشه كردند ، واقعا از خدا نميترسيد
ناصر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
تو این همه اختلاس دزدی میلیارد دلاری جایی برای این پرونده های کوچک نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
پناه بر خدا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
اگر نسبت به ضبط کلیه افراد و وابستگان درجه یک اقدام گردد و متهمینی هم که در این پرونده ها دست داشتند از ریز و درشت همگی اعدام گرددند شاید کمی بازدارندگی ایجاد کند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
مردم مدتها حتی چندین ده سال قبل از مسئولین میخواستن این منبع فساد را ببندن ولی کو گوش شنوا!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
این رسیدگی ها فایده ای ندارد و فسادهمچنان ادامه خواهدداشت
چون برخوردها قاطع نیست
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر