کد خبر: ۷۰۷۷۷۷۷
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۲

مدیرپایگاه معبد آناهیتا بااشاره به ورود تیم پژوهشی باستان شناسی دانشگاه رم به کرمانشاه، گفت : این تیم طی روز‌های آینده از یازده اثر تاریخی استان بازدید خواهند کرد تا در آینده‌ای نزدیک اقدام به مستندنگاری این آثار کنند.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،مرتضی گرواند مدیرپایگاه معبد آناهیتا بابیان اینکه تیم پژوهشی از ۲۹ شهریور وارد کرمانشاه شده و از برخی از بنا‌های تاریخی محور ساسانی همچون معبد آناهیتا بازدید داشته‌اند، گفت : معبد آناهیتا در کنگاور، کاخ فیروز آباد در اسلام آبادغرب، سرخه دیزه در کرندغرب، نهر شاه‌گدار، آتشکده چهارقاپی و عمارت خسرو در قصرشیرین، زیج منیژه، زیج انزل، کتیبه آنوبانی‌نی و کتیبه اشکانی در سرپلذهاب و قلعه یزدگرد در دالاهو آثاری هستند که این تیم طی ۱۰ روز حضور خود در کرمانشاه از آن‌ها بازدید خواهند کرد.

او گفت : این تیم پس از انجام بازدید‌ها و مستندنگاری‌های اولیه به کشور خود باز می‌گردند تا رایزنی‌هایی برای تقسیم تخصصی کار با اساتید باستان شناس دانشگاه داشته باشند.

مدیرپایگاه معبد آناهیتا افزود: بخشی از کار اجرایی مطالعات این تیم پژوهشی پیش از فرا رسیدن سال میلادی جدید انجام خواهد گرفت و در سال میلادی آینده نیز کار مطالعات و مستندنگاری‌ها انجام خواهد گرفت.

پرفسور کارلو. جی. چِرِتی سرپرست تیم باستان شناسی دانشگاه رم کرمانشاه را یکی از مهد‌های تاریخی دنیا دانست و گفت: منطقه کرمانشاه در زمان امپرطوری‌های هخامنشی و ساسانی جایگاه ویژه‌ای داشته و با فرهنگ کهن رومیان در ارتباط بوده است.

او بابیان اینکه دانشگاه رم علاقمند به انجام مطالعات تاریخی در کرمانشاه است، افزود: باتوجه به اینکه بخشی از راه قدیمی ابریشم که در دوره‌های بعد از اسلام در ایران با عنوان بزرگ راه خراسان شناخته می‌شد، از استان کرمانشاه عبور می‌کرده، بنابراین طرح‌هایی را برای مطالعه و پژوهش آثار در مسیر این راه داریم.

سرپرست تیم باستان شناسی دانشگاه رم گفت: وجود آثار تاریخی متعدد در بخشی از این مسیر که از قصرشیرین تا معبد آناهیتا قرار گرفته، بویژه آثار مربوط به دوران ساسانیان باعث شده تا این مسیر اهمیت زیادی پیدا کند.

او افزود: این راه بزرگترین راه تجاری جهان قدیم و راه ارتباطات بین دریای مدیترانه تا چین بوده است، بنابراین از اهمیت بالایی دارد.

چرتی گفت: امیدواریم با طرح‌های مستندنگاری که در آینده روی آثار تاریخی در این مسیر انجام می‌دهیم، به تسریع در ثبت جهانی این محور نیز کمک کند .

 

 

انتهای پیام/د

مستند نگاری راه قدیمی ابریشم

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر