کد خبر: ۷۰۷۷۷۹۷
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۲

کتاب تصوف ایرانی و عزاداری عاشورا نوشته دکتر محمد مشهدی نوش آبادی پژوهشگر تاریخ و فرهنگ منطقه کاشان موفق به کسب عنوان برگزیده سومین دوره کتاب سال عاشورا شد.

محمد خداداد، مدیر روابط عمومی دانشگاه کاشان، در گفت و گو با  خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان ، گفت: سومین دوره کتاب سال عاشورا با هدف شناسایی و معرفی کتاب‌های برتر در موضوعات "امام‌حسین (ع)، خانواده و یاران آن حضرت"، "تاریخ و تحلیل واقعه‌ی عاشورا"، "ادبیات و هنر عاشورایی" و "فرهنگ و آیین‌های عزاداری" با عنوان جایزه "دعبل خزاعی" در ۲۰ رشته برگزار شد.

او افزود: اثر دکتر محمد مشهدی نوش آبادی با عنوان "تصوف ایرانی و عزاداری عاشورا" در رشته پژوهش تاریخی به عنوان اثر برگزیده انتخاب شد.

به گفته او، کتاب تصوف ایرانی و عزاداری عاشورا که به نقش صوفیه، قلندریه و اهل فتوت در پایه گذاری آیین‌های محرم می‌پردازد، ابتدا ضمن معرفی موضوع و مرور منابع، سابقه عزاداری را در سنت اسلامی و ایرانی مطرح کرده است و سپس درخصوص اهل فتوت و فتوت نامه سلطانی، قلندران و قلندرنامه‌ها بحث و در فصولی مجزا، آیین‌های عزاداری محرم که اهل فتوت و قلندریه در آن نقش ایفا کرده‌اند، از جمله آیین‌های سقایی، جریده برداری، سنگ زنی، توغ برداری، نخل برداری و قمه زنی بررسی کرده است.

خداداد تصریح کرد: همچنین در فصلی به نقش صوفیان صفوی در گسترش آیین‌های محرم و در فصول پایانی به نقش صوفیه در هنر‌های آیینی مربوط به واقعه عاشورا، همچون قصه‌خوانی و نقالی، روضه‌خوانی و تعزیه خوانی پرداخته است.

کتاب تصوف ایرانی و عزاداری عاشورا نوشته محمد مشهدی نوش آبادی در ۴۰۰ صفحه در قطع رقعی توسط نشر آرما به سال ۱۳۹۷چاپ رسیده است.

او اظهارداشت: در سومین دوره کتاب سال عاشورا که مربوط به کتاب‌های سال‌های ۹۶ و ۹۷ بود ۲۶۴ عنوان در دبیرخانه به ثبت رسید که پس از بررسی آثار رسیده در رشته‌های گوناگون توسط ۳۵ داور از ۱۷ کتاب منتخب در ۲۰ رشته در مراسم اختتامیه این دوره که در سالن اندیشمندان علوم انسانی تهران با حضور جمعی از مسوولان و نویسندگان برگزار شد، تجلیل و تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/م
 

کتاب تصوف ایرانی و عزاداری عاشورا برگزیده سومین دوره کتاب سال عاشورا شد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر