کد خبر: ۷۰۷۷۸۶۳
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۹

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه رازی کرمانشاه گفت : اخیرا این دانشگاه در نظام رتبه‌بندی تایمز ثبت‌نام و شرکت نکرده و به همین دلیل اظهارنظر در خصوص جایگاه و رتبه این دانشگاه در تایمز معنایی ندارد.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،فرزاد ویسی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه رازی کرمانشاه گفت : در روز‌های اخیر در برخی خبر‌ها آمده است که ۴۰ دانشگاه کشور موفق به حضور در نظام رتبه‌بندی تایمز شده‌اند که همزمان با این خبر مطرح شده که چرا دانشگاه رازی در این فهرست نیست.

او گفت : نظام‌های رتبه‌بندی متعددی در دنیا وجود دارند که براساس شاخص‌های متفاوت و با شیوه‌های مختلفی دانشگاه‌ها را ارزیابی می‌کنند، برخی از این نظام‌ها داده‌های مربوط به وضعیت علمی هر دانشگاه را به صورت کامل از پایگاه‌های اطلاعاتی مستقل دریافت و اقدام به ارزیابی دانشگاه‌ها می‌کنند.

او افزود: از جمله این نظام‌ها می‌توان به رتبه‌بندی "لایدنگ" اشاره کرد که دانشگاه رازی از جمله ۲۵‌دانشگاه کشور است که در این نظام حضور دارد و یا رتبه بندی "سای ویژن" که در آن دانشگاه رازی رتبه دهم را در بین دانشگاه‌های جامع کشور کسب کرده است.

او افزود: اما در مقابل در نظام‌های رتبه‌بندی نظیر تایمز بخشی از اطلاعات از طریق پرسشنامه و خود اظهاری دانشگاه‌ها دریافت می‌شود که به نظر می‌رسد قابلیت راستی‌آزمایی کمتری در مقایسه با نظام‌هایی که تمام اطلاعات خود را از منابع مستقل دریافت می‌کنند داشته باشد، به ویژه اگر این اظهار نظرات از سوی افرادی باشد که صلاحیت و تخصص لازم را در مورد شاخص‌های علم سنجی و نظام‌های رتبه‌بندی ندارند.

این مسوول افزود: علاوه بر این موارد پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) در سال ۲۰۱۹‌برای اولین بار رتبه‌بندی بین‌المللی دانشگاه‌ها را منتشر کرد که دانشگاه رازی در رتبه پنج تا ۱۰ دانشگاه‌های جامع کشور قرار گرفت، هم‌چنین لازم است به این نکته اشاره شود که در تمام نظام‌های مذکور یکی از مهمترین شاخص‌ها تعداد انتشارات علمی هر دانشگاه و نیز تعداد استنادات به آن‌ها است که این شاخص موسوم به شاخص H است.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه رازی کرمانشاه افزود: شاخص H دانشگاه رازی ۹۲است که رتبه هشتم در میان دانشگاه‌های جامع کشور است و دانشگاه رازی هم مانند سایر دانشگاه‌های کشور همواره در تلاش برای حضور فعال در عرصه علم و فناوری در کشور و سطح جهانی بوده و در پایگاه‌های اطلاعاتی و نظام‌های رتبه بندی جهانی جایگاه مناسب و در شان خود را دارد.

 

 

انتهای پیام/د

۴۰ دانشگاه کشور موفق به حضور در نظام رتبه‌بندی تایمز شدند

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر