کد خبر: ۷۰۷۸۳۸۹
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸
رئیس مرکز خشکسالی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان:

ضیاییان گفت: از ابتدای مهر تا ۲۹ شهریور مجموع بارش‌های کشور ۳۱۷ میلی متر بوده که در مقایسه با سال قبل رشد ۹۶ درصدی داشته است.

رشد ۹۶ درصدی بارش نسبت به سال قبل/ میزان بارش در سه ماه آینده بیش از نرمال استصادق ضیاییان رئیس مرکز خشکسالی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت میزان بارش در کشور اظهار کرد:  بنابر آخرین آمار ابتدای مهر تا ۲۹ شهریور مجموع بارش‌های کشور ۳۱۷ میلی متر بوده، در حالیکه مدت مشابه سال قبل ۱۶۲ میلی متر و بلندمدت ۲۳۲ میلی متر بوده است.

او با اشاره به اینکه میزان بارش نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۶ درصد و بلندمدت ۳۷ درصد رشد داشته است، افزود: این درحالی است که سال گذشته در این بازه زمانی میزان بارش نسبت به نرمال ۳۷ درصد کمبود بارش داشته است.

ضیاییان مجموع بارش یک سال زراعی را ۲۳۲.۲ میلی متر اعلام کرد و گفت: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی تاکنون بیش از ۳۶ درصد نسبت به نرمال افزایش بارش داشتیم.

رئیس مرکز خشکسالی با اشاره به اینکه تمامی استان‌ها بیش از نرمال بارش دریافت کردند، بیان کرد: در این میان استان ایلام با ۹۹ درصد و لرستان با ۸۸ درصد بیشترین و کرمان با ۳ درصد و اردبیل با ۶ درصد کمترین میزان بارش را نسبت به دوره بلندمدت تجربه کرده است.

به گفته او، بنابر بولتن‌های هواشناسی پیش بینی می‌شود که میزان بارش تا پایان سال زراعی نسبت به دوره بلندمدت در محدوده ۳۷ تا ۳۸ درصد باقی بماند.


بیشتر بخوانید: بارش کشور از ۳۱۶ میلی متر فراتر رفت/پیش بینی بارش نرمال طی ۴ هفته آینده در اغلب نقاط کشور


ضیاییان میزان بارش و دما در ماه‌های آتی را پیش بینی کرد و گفت: بنابر نقشه‌های اقلیمی، میزان بارش در سه ماه آتی قدری بیش از نرمال خواهد بود، اما به طور کلی انتظار می‌رود که در مهر میزان بارش در محدوده نرمال، آبان قدری بیش از نرمال و آذر کمتر از نرمال باشد. ضمن آنکه میزان دما برای مهر قدری بیش از نرمال، آبان نرمال و آذر قدری بیش از نرمال پیش بینی می‌شود. هر چند احتمال تغییر نقشه‌های اقلیمی دور از انتظار نیست.

رئیس مرکز خشکسالی درباره تاثیر بارش‌های مناسب سال زراعی جاری بر وضعیت آب‌های سطحی بیان کرد: از دیدگاه هواشناسی به سبب رشد ۳۷ درصدی بارش نسبت به سال قبل، وضعیت آب‌های سطحی نرمال است، هر چند به صورت طبیعی تا پایان شهریور میزان آب‌های سطحی به کمترین میزان خود می‌رسد. اما در خصوص آب‌های زیرزمینی اطلاعی نداریم و وزارت نیرو باید در این زمینه پاسخگو باشد.

وی در پایان درباره اینکه میزان بارش‌های نرمال و بیش از نرمال در ما‌ه‌های آتی به معنای خروج از دوره خشکسالی است، تصریح کرد: با توجه به اینکه صحت پیش بینی‌های فصلی ۶۰ تا ۷۰ درصد است، از این رو با قاطعیت نمی‌توان گفت که از دوره خشکسالی در سال زراعی جدید خارج می‌شویم.

انتهای پیام/

وضعیت آب های سطحی نرمال است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر