کد خبر: ۷۰۷۸۸۴۲
گروه : سیاسی » دولت
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
در جلسه هیئت دولت صورت گرفت؛

هیئت دولت به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را تعیین تکلیف کرد.

تعیین تکلیف استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران سوادآموزیبه گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، هیئت وزیران در جلسه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور (با نظارت دو نفر از اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی) و به استناد بند (۳) قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش، آیین‌نامه اجرایی بند یادشده را تصویب کرد.


بیشتر بخوانید: جزئیات استخدام معلمان حق‌التدریس و پیش‌دبستانی / جذب ۱۴ هزار نیروی جدید از طریق آزمون استخدامی


بر این اساس، استخدام مشمولان پذیرفته‌شده، در سقف ظرفیت تخصیصی (مجوز استخدام) سالیانه توسط سازمان و اعتبارات تخصیص‌یافته در قانون بودجه سالانه، با شرط به‌کارگیری در مناطق کمتر توسعه‌یافته و براساس نیاز مناطق آموزش و پرورش استان با تشخیص آموزش و پرورش مبتنی بر رشته و دوره تحصیلی، جنسیت و با توجه به سنوات خدمت و مطابق شیوه‌نامه‌ای که توسط وزارت ظرف سه ماه تهیه و ابلاغ می‌شود، صورت می‌پذیرد. ضمنا نقل و انتقال این افراد قبل از ۱۰ سال امکان‌پذیر نیست.

 پذیرفته شدگان براساس بند (ب) ماده (۴۵) قانون مدیریت خدمات کشوری به صورت پیمانی و مطابق مجوز صادره از سوی سازمان و با رعایت ماده (۴۲) قانون مدیریت خدمات کشوری استخدام می‌شوند.

هم‌چنین، مربیان پیش‌دبستانی و حق‌التدریسان غیرمستمر، پس از شرکت در دوره آموزشی یکساله در دانشگاه، در رشته‌های شغلی دبیری، آموزگاری، هنرآموزی، مربی امور تربیتی مدارس، مراقب سلامت و مشاور تحصیلی با رعایت شرایط احراز طرح طبقه‌بندی مشاغل معلمان و اخذ نمره قبولی در آزمون پایان دوره، استخدام می‌شوند.

افزون بر این، آموزشیاران نهضت سوادآموزی و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی، پس از شرکت و قبولی در آزمون داخلی که توسط وزارت برگزار می‌شود پس از موفقیت در دوره یکساله آموزشی در دانشگاه، قبولی در آزمون پایان دوره و با رعایت قوانین و مقررات گزینش تا پایان قانون برنامه ششم توسعه استخدام می‌شوند.

با توجه به نیاز وزارت در شغل آموزگاری، آزمون داخلی موضوع این ماده صرفاً در رشته آموزگار ابتدایی توسط وزارت برگزار خواهد شد. مواد آزمون داخلی در دو بخش عمومی و تخصصی توسط وزارت تعیین می‌شود.

‌پس از برگزاری آزمون داخلی به منظور تعیین حدنصاب، نمرات به تفکیک بخش عمومی و تخصصی محاسبه‌شده و حدنصاب، معادل ۵۰ درصد نمره کل آزمون با ارزش وزنی ۴۰ درصد برای مواد عمومی آزمون و ۶۰ درصد برای مواد تخصصی آزمون) است.

افرادی که نتوانند حدنصاب لازم را اخذ نمایند از فرآیند استخدام در آموزش و پرورش حذف شده، ضمن اینکه کسب حدنصاب لازم در آزمون داخلی به منزله استخدام در آموزش و پرورش تلقی نشده و استخدام افراد دارای حد نصاب، با در نظر گرفتن نیاز در سقف مجوز‌های تخصیص‌یافته و اعمال امتیازات عوامل امتیازآور با رعایت تقدم براساس امتیازات فضلی خواهد بود.

ضمنا مشمولانی که نمره قبولی در آزمون پایان دوره و داخلی را کسب نمی‌کنند به همکاری آنان با آموزش و پرورش خاتمه داده می‌شود.

مدت زمان دوره‌های آموزشی موضوع این آیین‌نامه، یک‌سال آموزشی بوده و محتوای دوره و نحوه اجرای آن توسط وزارت آموزش و پرورش تعیین می‌گردد. ضمنا مسئولیت برگزاری دوره‌های آموزشی بر عهده دانشگاه فرهنگیان بوده و شرکت‌کنندگان در طول دوره تابع ضوابط اساسنامه آن دانشگاه هستند.

دانشگاه فرهنگیان موظف است در اجرای این دوره‌ها از ظرفیت سایر دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌عالی (اعم از نیروی انسانی، فضا و امکانات آموزشی) استفاده کند و مجاز به توسعه تشکیلات و امکانات و افزایش نیروی انسانی در این خصوص نیست.

دوره‌های آموزشی مربوط، فاقد هرگونه ارزش استخدامی و علمی به عنوان دوره‌های تحصیلی سطوح بالاتر بوده و کلیه واجدان شرایط شرکت در این دوره‌ها صرف‌نظر از مدرک تحصیلی (اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) ملزم به گذراندن دوره هستند.

هزینه‌های مربوط به برگزاری دوره‌های آموزشی در مدت دوره براساس تعرفه‌های مصوب وزیر آموزش و پرورش برعهده مشمولان است.

هم‌چنین، برای مدت زمان حضور مشمولان در دوره آموزشی، حقوق و مزایا تعلق نمی‌گیرد و مدت دوره نیز جزو سنوات خدمت محسوب نمی‌شود.

ضمنا مسئولیت حسن اجرای این آیین نامه بر عهده وزیر آموزش و پرورش است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر