کد خبر: ۷۰۹۴۱۲۴
گروه : گیلان » رشت
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۰

استاندار گیلان گفت: دستیابی به میانگین شاخص کشوری بهره مندی آب روستایی در گیلان تا پایان دولت مورد انتظار است.

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از رشت، ارسلان زارع استاندار گیلان  در نشست بررسی پروژه‌های آبرسانی شهری و روستایی گیلان که با حضور مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور برگزار شد، گفت: از مهمترین نگرانی و مطالبات به حق مردم مناطق مختلف گیلان به ویژه در حاشیه شهر‌ها تامین آب شرب است.

او افزود: شاخص‌های حوزه آب و فاضلاب گیلان به ویژه در مناطق روستایی نسبت به سطح میانگین کشوری و در مقایسه با دیگر استان‌ها فاصله زیادی دارد که این امر در برخی مناطق استان همچون رشت فاصله را نشان می‌دهد.

زارع به تلاش‌های صورت گرفته در حوزه آب و فاضلاب گیلان از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید اشاره کرد و افزود: امیدواریم با تلاشی مضاعف در زمان باقی مانده تا پایان دولت دوازدهم به میانگین کشوری دست پیدا کنیم و انتظارات مردم برآورده شود.

استاندار گیلان با تاکید بر لزوم نظارت بر بهداشتی بودن آب مصرفی شهروندان و توسعه شبکه توزیع آب، خاطرنشان کرد: تسریع در روند اجرای پروژه‌های نیمه تمام حوزه آب استان موجب بهبود کیفیت و همچنین توزیع مناسب آب در مناطق مختلف استان می‌شود.

او اولویت بندی در اجرای پروژه‌های آبی و اتمام پروژه‌های نیمه تمام را یک ضرورت خواند.

 زارع با بیان اینکه علاوه بر نیاز گیلان مبنی بر افزایش میزان ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده استان در خصوص برطرف کردن مشکل تنش آبی، گفت:با توجه به اینکه صرفا برای شهر رشت نیازمند بیش از ۵۰ میلیارد تومان هستیم، انتظار می‌رود شاهد افزایش میزان اعتبار پیش بینی شده باشیم.

 حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز در این دیدار گفت: برای ساماندهی فاضلاب شهرستان رشت و بر اساس زمان بندی‌های اعلام شده نیازمندحدود ۶۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم تا در هفته دولت سال آینده و در صورت تحقق بودجه، زودتر از زمان پیش بینی شده زودتر به بهره برداری برسد.

او به تأمین آب شهر رشت و تعدادی از شهر‌ها و روستا‌های استان از تصفیه خانه سنگر اشاره کرد و افزود: توسعه و اجرای فاز دوم این تصفیه خانه جزو معدود پروژه‌های سطح کشور است که از محل اعتبارات BOT و سرمایه گذاری بخش خصوصی تامین شده است.

جانباز با بیان اینکه با اجرای این طرح حدود ۳ هزار لیتر در ثانیه به ظرفیت تصفیه‌خانه سنگر اضافه می‌شود، خاطرنشان کرد: تعداد زیادی از شهر‌ها و روستا‌های استان که در حال حاضر با کمبود آب مواجه هستند با این اقدام، از منابع آبی مطلوب بهره مند می‌شوند.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: عملیات تکمیل رینگ‌های آب رسانی در شهر رشت و سایر نقاط استان متناسب با افزایش ظرفیت تصفیه خانه آغاز می‌شود.

دکتر حسنی نماینده رشت و رئیس مجمع نمایندگان گیلان نیز در این دیدار به اقدامات موثر در حوزه آبی گیلان و پروژه‌های در حال اجرا اشاره کرد و گفت: تصفیه خانه رشت پیشرفت خوبی دارد و امیدواریم به زودی و در زمان تعیین شده به بهره برداری برسد.

او تامین آب روستایی را از چالش‌های گیلان خواند و گفت: متاسفانه کیفیت آب برخی روستا‌های گیلان رضایت بخش نیست.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان خواستار تسریع در روند اجرای پروژه‌های بزرگ آبی در نقاط مختلف استان شد.

کوچکی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار به مشکلات حوزه آبی رشت اشاره کرد و گفت: متاسفانه تعدادی از روستا‌های رشت که فاصله زیادی با شهر ندارند، از نعمت آب سالم محرومند.

او به قدمت بالای شبکه آبرسانی در برخی مناطق گیلان اشاره کرد و گفت: کیفیت پایین آب در چند نقطه از استان به ویژه در مناطق روستایی مشکلاتی را فراهم کرده است.

انتهای پیام/آ

لزوم نظارت بر بهداشتی بودن آب مصرفی شهروندان و توسعه شبکه توزیع آب

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر