کد خبر: ۷۰۹۵۷۸۸
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۶
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

ماجرای ابتلای اهالی روستای چنارمحمودی لردگان جنجال ساز شده و برخی مسئولان از وجود دست های پشت پرده و ضد انقلاب در ماجرا خبر دادند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، چند روز پیش بود که خبر ابتلای اهالی روستای چنار محمودی از توابع لردگان چهارمحال و بختیاری به ایدز در رسانه ها خبرساز شد، موضوعی که ابتلای اهالی روستای چنارمحمودی به ایدز را به سر تیتر رسانه‌های داخلی و حتی رسانه‌های معاند خارجی تبدیل کرد و بار دیگر برخی رسانه های معاند دست مایه ای برای تخریب و اغتشاش پیدا کردند.

سناریوی تکراری ابتلای به ایدز با سرنگ آلوده  یا تست قند خون

ماجرا پس از انتشار یک فیلم و اعتراض اهالی روستا در مقابل فرمانداری شد، خبر به سرعت در فضای مجازی انتشار پیدا کرد و آمار و ارقام های تکان دهنده از ابتلای ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر از اهالی روستا به بیماری ایدز خبر می دادند، سناریوی تکراری ابتلای به ایدز با سرنگ آلوده  یا تست قند خون باز هم مطرح شده بود، این بار چندمی است که در فضای مجازی ابتلا به ایدز با تست قند خون در درب منازل و تخریب نیروهای زحمتکش بهداشتی مطرح می شود.

حقایقی تکان دهنده از ابتلای اهالی لردگان به ایدز/ پای دست‌های پشت پرده به سلامت مردم باز شد

 به گفته اهالی روستا در فیلم‌های منتشر شده علت ابتلای به بیماری تست قند خون یا سرنگ آلوده برای آزمایش در مرکز بهداشت بوده است، اما ساعتی نگذشته بود که مسئولان بهداشتی کشور نسبت به موضوع واکنش نشان دادند و محمد مهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان خبر ابتلای ۳۰۰ روستایی به ایدز بر اثر استفاده از سنگ آلوده یا آزمایش قندخون را تکذیب کرد.

گویا بیان کرد: تنها شماری از روستاییان به ویروس HIV  مبتلا شده اند و به دلیل محرمانگی ما نمی توانیم راه انتقال ویروس و ابتلای این افراد به HIV  را بیان کنیم چرا که اطلاعات سلامت مردم محرمانه است.

محمد حسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان علت ابتلای اهالی روستای چنار محمودی را در اثرمصرف سرنگ مشترک معتادان تزریقی و مسائل جنسی عنوان کرد و گفت: متاسفانه در حوزه بیماریابی در کل کشور ضعیف هستیم و ۴۲ درصد جمعیت کشور را برای بیماریابی تشویق کرده ایم، اما در این روستا حساسیت به وجود آمده است و مردم برای آزمایش این بیماری اقدام کرده اند.

بر اساس اطلاعات منابع علمی اگر سرنگ آلوده به ویروس اچ آی وی به دست کسی فرو رود احتمال ابتلای به بیماری بیش از سه دهم درصد نیست و متخصصان اذعان دارند که با یک سرنگ آلوده نمی توان افراد به تعداد انگشتان یک دست را به این بیماری آلوده کرد همچنین به گفته مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت آزمایش ها نشان می دهد که نشان می دهد شماری از اهالی روستای چنار محمودی بیش از ۷ تا ۱۰ سال است که به این بیماری مبتلا شده اند.

حقایقی تکان دهنده از ابتلای اهالی لردگان به ایدز/ پای دست‌های پشت پرده به سلامت مردم باز شد

ماجرای دستگیری بهورز خانه بهداشت و واکنش وزیر بهداشت

اما با اعتراضات مردم کارشناس بهداشت خانه بهداشت روستای چنار محمودی در لردگان بازداشت شد و وزیر بهداشت نسبت به موضوع واکنش نشان داد و درخواست اعداه حیثیت از کارشناس بهداشت و آزادی او را خواستار شد و اذعان داشت که با ورود یکی از مقامات قضائی استان چهارمحال و بختیاری به موضوع و ابراز مطلب غیر کارشناسانه مبنی بر مقصر بودن بهورز روستا و آلودگی بیماران از طریق سرنگ آلوده موجب بازداشت نیروی بهداشتی شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: جای تاسف است در شرایط سخت جنگ اقتصادی که همکاران اینجانب شبانه روز و بی وقفه در تلاش اند تا در دورترین نقاط کشور با خدمت رسانی در زمینه‌های پیشگیری، درمان و توانبخشی از خانه‌های بهداشت تا مراکز اورژانس، از اتاق‌های عمل تا داروخانه‌ها با تمام وجود و با از خودگذشتگی در خدمت مردم باشند و جایگاه کشورمان را در این شرایط سخت به رتبه اول در منطقه ارتقاء دهند با عملکردی ناشیانه این گونه حرمت اینان و نهایتا" نظام ارائه خدمت جمهوری اسلامی ایران بی عزت می‌شود.


بیشتر بخوانید: درخواست وزیر بهداشت از وزیر دادگستری برای ورود به پرونده ایذر در لردگان


حقایقی تکان دهنده از ابتلای اهالی لردگان به ایدز/ پای دست‌های پشت پرده به سلامت مردم باز شد

دست های پشت پرده و ضد انقلاب در پس ماجرای لردگان

جنجال ها در فضای مجازی و حقیقی همچنان ادامه داشت تا جایی که برخی افراد به خانه بهداشت و فرمانداری حمله کردند اما در این میان برخی دشمنان ضد انقلاب نیز سوء استفاده و به موضوع ورود و آشوب و تخریب را دستمایه کار کردند، به گفته مردم کسانی که روز شنبه در لردگان دست به آشوب زدند از اهالی روستا نبودند و در نهایت استاندار چهارمحال و بختیاری دست فرزند یکی از افراد ضد انقلاب خارج نشین در ماجرای اعتراضات لردگان را رو کرد و از بازداشت او خبر داد.

جهانپور نیز پس از انتشار فیلم در فضای مجازی از دست های پشت پرده سخن گفته بود.

وهاب زاده مشاور رسانه ای وزیر بهداشت نیز به دلیل جنجال ها در توئیتی اعلام کرد، قرار بود پس از بسیج ملی پیشگیر و کنترل فشارخون، بسیج ملی پیشگیری و کنترل دیابت را راه بیندازیم امیدوارم که موضوع از روی قصد و غرض نبوده باشد.

حقایقی تکان دهنده از ابتلای اهالی لردگان به ایدز/ پای دست‌های پشت پرده به سلامت مردم باز شد

تشخیص و درمان مبتلایان به ایدز در لردگان به کجا رسید؟

درشرایطی که جو روانی در منطقه لردگان حاکم شده است توجه به سلامت مردم و پیگیری روند درمان مثل آب بر آتش می ماند و مهمترین موضوع توجه به درمان مبتلایان و آموزش راه های پیشگیری به اعضای خانواده بیماران است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر بزرگترین و مهمترین دغدغه من به عنوان وزیر بهداشت کشور، جریان چنار محمودی است، گفت: اساسی ترین و مهمترین اقدام در حال حاضر  درمان و پیشگیری است و تمام قوای خود را در این خصوص بکار می گیریم و در کنار مردم عزیز چنارمحمودی هستیم و اجازه نمیدهیم افراد بیگانه و سودجو کوچکترین سوء استفاده ای از این موضوع کنند و حقوق مردم فهیم را پایمال سازند.


بیشتر بخوانید:  سرنگ آلوده هرگز عامل شیوع HIV نبوده است/ تمام بیماران را درمان می‌کنیم


وزیر بهداشت ادامه داد: به هیچ فردی در آن منطقه نباید اتهام آلودگی بی مورد زد و آنچه برای ما رسالت است، در وعله ی اول درمان بیماران است، ما عامل شیوع این بیماری را شناسایی کرده ایم البته مردم شریف و پاک دامن آن منطقه بی دلیل و یا از راه هایی به این ویروس آلوده شده اند که هیچ گناه و تقصیری ندارند و دلیل شیوع به اطلاع آن ها خواهد رسید ‌.

وزیر بهداشت عنوان کرد : کودکی که از مادر مبتلا به HIV متولد می شود، معصوم تر از آن است که مورد اتهام قرار گیرد و یا زنی که به شیوه ای آلوده شده باشد که شاید اطلاعی از آن نداشته باشد .

نمکی به موضوع درمان بیماران پرداخت و گفت : خودمان را مکلف به درمان رایگان این بیماران صرف نظر از هر عامل ابتلا به ویروس HIV می دانیم و خوشبختانه امروز داروهای درمان HIV بسیار خوب عمل می کنند و تمام این بیماران را درمان می کنیم و آزمایشات گسترده ای بر روی مردم این منطقه انجام می دهیم و امیدواریم بتوانیم تمامی بیماران این روستا را درمان کنیم.

حقایقی تکان دهنده از ابتلای اهالی لردگان به ایدز/ پای دست‌های پشت پرده به سلامت مردم باز شد

استقرار ۲ متخصص برای درمان مبتلایان به ایدز از امروز در چنار محمودی

شیرانی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان درباره روند درمان بیماری و غربالگری بیماران گفت: اولویت ما درمان مردم است و تیم های درمانی در شهرکرد واحد لردگان مستقر شده‌اند.

 وی ادامه داد: از امروز تیم های درمانی در روستای چنار محمودی لردگان مستقر می‌شوند و با بهترین کیفیت و خدمات درمانی به مردم داده می‌شود‌.

حقایقی تکان دهنده از ابتلای اهالی لردگان به ایدز/ پای دست‌های پشت پرده به سلامت مردم باز شد

ورود مجلس به ماجرای ایدز در لردگان

 با این حال اعتراض ها درباره ابتلای اهالی روستای چنار محمودی به ایدز همچنان ادامه داشت تا جایی که ماجرا به صحن علنی مجلس و درخواست نمایندگان برای ورود به موضوع کشیده شد.

به درخواست نماینده مردم لردگان و برخی از اهالی خانه ملت، رئیس مجلس کمیسیون بهداشت و درمان را مسئول رسیدگی به موضوع کرد تا گزارشی از مسائل به وجود آمده در روستای چنار محمودی به صحن علنی مجلس ارائه شود.

حقایقی تکان دهنده از ابتلای اهالی لردگان به ایدز/ پای دست‌های پشت پرده به سلامت مردم باز شد

 محمد نعیم امینی فرد عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان با بیان اینکه امروز دوشنبه پانزدهم مهر ماه در جلسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به مسئله لردگان رسیدگی خواهیم کرد، گفت: از مسئولان وزارت بهداشت در جلسه امروز کمیسیون حاضر خواهند شد و درباره موضوع لردگان به بحث و بررسی خواهیم پرداخت.

وی ادامه داد: در موضوع لردگان به لحاظ مدیریتی و بهداشتی اقدامات خوبی انجام شده و تشکیلات بهداشتی و درمانی مشکلی نداشته است اما به نظر می‌رسد ارتباط بین سیستم بهداشت و درمان و گروه‌های اجتماعی باید به نحوه بهتری صورت گیرد.

امینی فرد بیان کرد: باید توجه داشت در روستای چنار محمودی بیماریابی اولیه و گسترده به درستی صورت گرفته است و بر اساس منابع علمی ابتلای افراد به ویروس اچ آی وی از طریق تست قند خون یا آزمایش نادرست است و این حرف‌ها جایگاه علمی ندارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما از نظر بیماریابی ایدز  چالش هایی داریم و در این حوزه شاهد تغییر الگوی بیماری‌ها هستیم، در سال‌های نخست علت اصلی ابتلا به بیماری مصرف سرنگ مشترک بین معتادان تزریقی و انتقال از مادر باردار به فرزند بود اما اکنون علت ابتلا به بیماری به مسائل جنسی تغییر کرده است و همچنان نگاه منفی نسبت به بیماری وجود دارد.

حقایقی تکان دهنده از ابتلای اهالی لردگان به ایدز/ پای دست‌های پشت پرده به سلامت مردم باز شد

امینی فرد اظهار کرد: متاسفانه درباره جنبه‌های اجتماعی بیماری و راه های پیشگیری از آن متناسب با سطح تحصیلات و اقتصاد مردم عمل نکردیم، هرچند که آموزش های بهداشتی در سطوح بیمارستانی و مداخله فعال جدی برای بیماریابی صورت می گیرد اما باید تلاش کنیم گام‌های بلندتری را در کنترل بیماری ایدز برداریم تا دیگر شاهد مواجهه با موارد این چنینی نباشیم.

شاید اگر پیش از آنکه مردم گرفتار تشویش و  تحریک شوند با اطلاع رسانی های درست آگاه می شدند، شاهد این دست جنجال ها نبودیم هر چند که به نظر می‌رسد اطلاعات مردم در مورد بیماری و علل ابتلا به آن همچنان در سطح پایینی است.

متاسفانه همچنان صحبت از ایدز در مجامع عمومی تابو است  و هر چند که وضعیت اطلاع رسانی و آگاهی مردم نسبت به دهه‌های قبل بیشتر شده است اما هنوز در کشور ما ایدز یک  داغ و ننگ حیثیتی محسوب می‌شود.

ماجرای ایدز لردگان نشان داد بیماریابی در شبکه بهداشت و درمان به درستی انجام می شود و این حکایت از نقاط قوت شبکه بهداشت و درمان کشور دارد اما باید بیش از این‌ها در این حوزه تلاش و پیش از آنکه فردی گرفتار عوارض بیماری شود آن را شناسایی و درمان کنیم تا شاهد لردگان های دیگری نباشیم.

انتهای پیام/

ماجرای جنجالی ایدز در لردگان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۵۵
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۹
بنده یه کارشناس بهداشتی هستم و احتمال آلودگی توسط سرنگ و ... توسط بهورز رو صفر میدونم چون کلیه کارشناسان بهداشتی تحت آموزش های مداوم بهداشتی تحت نام دوره های بازآموزی قرار دارند و با امتحان پایان دوره مجاز به انجام فعالیت هستند که نظیر این حجم آموزش در هیچ سازمان دیگه وجود نداره.
مگر اینکه بگیم یه اقدام عمدی از سوی اون کارمند نسبت به اهالی روستا بوده که میشه ترور بیولويیکی که با حس وطن پرستی و مردم داری که در لرها سراغ دارم این موضوع بعید بنظر میرسه.
مهشید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
Hpv چه ربطی به HIv داره ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
فقط استعفا وزیر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
یک سئوال حالا چه شده یک دفعه تو یک روستا این اتفاق افتاده وبعد چطوری هم گیرشده و تازه وزارت بهداشت برا تست اقدام کردند یعنی همه یک دفعه از خواب زمستانی بیدار شدن
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
زود قضاوت نکنید اصلا راه ابتلا به این بیماری مهم نیست فعلا باید به فکر درمان و اگاهی دادن به مبتلایان بود .....اب ریخته را نمیشه جمع کرد
ناشناس
|
France
|
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
به این داداشمون بگین کار از محرمانه گذشته . شما نگی مردم میگن .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
من نمیدونم چرا پلیس باید تاوان این مشکلات را بده آخه این بنده خداها چه گناهی دارن که باید مورد ضرب و جرح و تیراندازی افراد قرار بگیرن. مسئولین باید پاسخگوباشن نه پلیس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
در یک کلام حرف مسئولان قابل قبول نیست
آشناست
|
Netherlands
|
۲۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
واقعیت این است که کشور ما هرچه از نظر نظامی هر روز ضربه ناپذیرتر میشود، از نظر سلامتی و بهداشت هر روز ضربه پذیرتر میشویم. عمده دلیل آن مربوط به واردات کالاهای استراتژیک خوراکی و نوشیدنی یا درمانی و پزشکی است و متاسفانه بزرگترین دشمنان ما مانند عربستان و امارات در این واردات میتوانند ایفای نقش کنند. واردات برنج آلوده از پاکستان با دخالت عربستان یا واردات برنج هندی مستقیماً از امارات، چای سریلانکا، واردات سیگار آلوده به سرب، سرنگ های آلوده یا داروهای تاریخ گذشته. دلیل بعدی مربوط به خود ماست. یعنی طمع مردم به درآمد بیشتر از واردات از راه های ناصواب. واردات محصولات تراریخته، هدر دادن آب و صادرات میوه های ناب ایرانی و واردات موزهای تراریخته و اسانس های آلورا از آمریکای لاتین و انبه از پاکستان. از میان رفتن منابع آبی مانند رودخانه ها و چشمه ها و دریاچه ها و عادت کردن به آب معدنی در بطری پلاستیکی. استفاده از هورمون در تولید گوشت و مرغ و استفاده از انرژی اتمی در محصولات و یا تراریخته سازی محصولات با استفاده از تغییر ژنتیک. کالای بی کیفیت، سوخت بی کیفیت، آب بی کیفیت، غذای بی کیفیت. آلودگی زیست محیطی اعم از دوده و ذرات معلق یا گرد و غبار و مواد سمی در آب یا هوا. تغییر اقلیم، حفر چاه و قنات و انتقال آب با شبکه های لوله کشی از دل کوه ها و انقراض چشمه ها و رودخانه ها. معیوب شدن چرخه زیستی با حذف یکی از موجودات. از میان رفتن جنگل ها برای بهره برداری از مرتع برای دام و به تبع آن افزایش سیل ها. سیل های هر ساله استان گلستان به خصوص حاصل جنگل زدایی هستند. احداث سدها و معیوب کردن چرخه طبیعی رودها. حتی بهره برداری از معادن و چاه های نفت و گاز میتواند موجب افزایش زلزله یا آتشفشان شود، اما به دلیل قطعی نبودن این ادعا، هیچ پروایی در این موضوع نداریم. اجازه بدهید در یک جمله خلاصه کنم که به دلیل نا آگاهی و طمع مشغول از بین بردن خانه خود و فرزندانمان هستیم، خودمان با تیشه به ریشه خود میزنیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
متاسفانه کلی هزینه کلی هزینه کلی هزینه برای درمان رایگان افراد مبتلا به ایدز میشه،که میتوته یک هزارم این هزینه صرف آموزش و پیشگیری قبل از این بیماری بشه....
بخداااااااا
بیاییم یاد بدیم چطور و چگونه مبتلا میشیم
تا از شر این غول خلاص بشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
نیروی انتظامی باید از قوۀ قضائیه بخواهد که مجازات های ملاء عام را برگرداند تا اینطور اغتششات در جامعه کم شود
جرم علنی
مجازات در پشت دیوارهای زندان
چه فایده!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
با طب سنتی قابل درمان است. سه واحد عسل با یک واحد سیاهدانه آسیاب شده بلافاصله مخلوط و دور از نور نگهداری شود. هر چهار ساعت یک قاشق غذا خوری میل شود.
H.d
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
باورش خیلی سخته که مردم ی منطقه با سرنگ تزریق معتادان و رابطه نامشروع بیمار شدن
پاسخ ها
کد
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
رابطه نامشروع کسی نگفت
گفتن مسائل جنسی که خب بین همسران هست ونامشروع هم نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
معتادان فقط از سرنگ مشترک استفاده میکنند اصلا خنده داره و مضحکه که یه بهداشت یار بییاد از یه سرنگ برای همه استفاده کنه!
بعد هم این معتادین میرن زنشون رو مبتلا به ایدز میکنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۹
بهورزان در خانه بهداشت و کارشناسان مراکز بهداشتی درمانی هر سال دوره های اجباری بازاموزی و آشنایی با روش های نوین مراقبت های بهداشتی را می آموزند و با این تفاسیر احتمال ابتلا از طریق کارکنان بهداشتی صفر است
ناشناس
|
Canada
|
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
دولتمندان خوب میدانند که ربع پهلوی و منافقین ووو در کمین لطمه زدن به امینت کشور و به دنبال تنش هستند که ازش سو استفاده بنفع خود کنند .اصلا نباید اجازه میدانند به اینجا ختم شود .دلیل اش به زبانی که عامیانه باشه و متوجه شوند به اطلاع مردم میرساند .و قول درمان .الحمدالله الان راحت تر میشه معالجه شوند .به امید سلامتی تمام هم وطن ها
ناشناس
|
Germany
|
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
هرچه بمو خرمشهرو اباد کردن این بیمارانو هم درمان میکنن همه چیز نمادین انجام میشه فردا مردم میرن سراغه زندگیشون اونا میمونن وبیماری
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
دو‌عامل هست یکی مسائل جنسی و دیگری اعتیاد خدا کنه ریشه کن بشن فقر و اعتیاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
بسته دیگه....یه عده ایدز گرفتن بعد میگین محرمانست راه انتقالش...حالتون خوبه؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
بالاخره اونهایی که داخل روستا هستند همدیگر رامی شناسند مگر آبرویشان برای خودشان مهم نیست؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
پیشگیری و آزمایش و غربالگری در کل کشور باید جدی گرفته شود.
حالا یک روستا در لردگان شاید بعدی در شهر و دیار و یا جاهای دیگری از کشور عزیزمان باشد .با آزمایش های فراگیر به ریشه کنی این بلای خانمان‌سوز همه اقدام کنیم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۹
هم اکنون در اکثر مراکز بهداشت شهرستان ها تست فوری تشخیصی وجود داره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
وقتی اکثرا مردوم اون روستا ایدزی شدن شک نکنید سوزن و آمپولای درمانگاه اونجا آلوده بود. به قول وزیر بهداشت به علت کمبود بودجه از وسایل یکبار مصرف پزشکی چند بار استفاده میکنند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۹
برخی از وسایلپزشکی که قبلا چند بار مصرف بوده و در دستگاه هایی نطیر فور استریل میشده الان یکبار مصرفش اومده که به علت کمبود شدید بودجه برخی از مراکز بهداشتی برگشتن به همون وسایل چند بار مصرف.
بودجه مراکز بهداشتی بسیار پایین تر از آموزش و درمان است و مجموع آنها از خیلی از نهاد ها و ارگان ها کمتر.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
وای خدا کمکشون کنه
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
مگه می شه یک روستا این همه ایدزی داشته باشه خوب معتاد تزریقی در کشور زیاد است باید همه ازمایش بدن
بهروزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
از بهورز زحمتکش حمایت کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
کسانی که بیش از دوسال است ایدز دارند چطور می توانند ادعا کنند که امروز ایدز گرفته اند؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
نمیدونسته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
شاید HPV باشه کسانی که HPV دارند تست ایدزشون مثبت نشون میده در حالی که این بیماری رو ندارن
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
HIV
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
زودتر میگفتی شمارو میبردن برا تحقیق
فاطمه
| - |
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
تست های اولیه وغربالگری ایدزدرصد قابل توجهی مثبت ومنفی کاذب دارد که باید با تست هایاختصاصی تر تایید بشود در ضمن برای مثبت شدن همون تست های اولیه هم باید مدت زمانی از الودگی اولیه بگذرد. (حدود حداقل 3 ماه )و این فقط الودگی اولیه است وبه معنای بیماری نیست .اطلاق بیماری زمانی است که سلول های cd 4از حد مشخصی پایین تر بیاید که معمولا بین سه تا ده سال این پروسه طول می کشد.
JALILPIRAN
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
این خیلی خندع دارع کع مردم من ایدز دارن و دلیلشو خودشون نباید بدونن.. یعنی چی محرمانس..
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
خنده داره که
ناشناس
| United States |
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
خودشون بایدبدونن
شما نباید بدونی
ناشناس
| Ukraine |
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
به خودشون که اطلاع دادن
چه دلیلی داره که همه بدونن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
آمار مبتلایان که محرمانه نیست به آبروی کسی هم لطمه نمیخوره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
تو نباید بدونی چون به تو ربطی نداره!!
وبی خودشون خوب میدونن چرا مبتلا شدند
سعید
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
خودشون بایدبدونن
شما نباید بدونی
علی
| Sweden |
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
خودشون میدونن و بهشون گفتن به چه طریقی مبتلا شدن
شما حس کنجکاویت گل کرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
اگر پلیس با فروشندگان موادمخدر برخورد کند این قبیل مشکلات کمتر میشود
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
اگر پلیس با خریدار برخورد کند این قبیل مشکلات کمتر میشود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
همه این افراد معتاد وبودند؟
محمدمهدی رمضانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
بالاخره علت ابتلا شدن مردم به ایدز چی بوده ؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
محرمانه است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
یه سری تزریقی بوده که به زن و بچه شون هم منتقل شده. یه سری هم جنسی
محمدامین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
اینهاهمه شایع بیش نیست گروهی منافق وضدانقلاب که برای تخریب کشورما،متمرکزشدن روی لرهای ساده وبی ریا که بتونن ضربه روحی وروانی واردکنن ومنافع این افرادازکشورهای بیگانه تامین میشه
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
چه منافعی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
اینکه علت بیماری اون عده از چه راهی بوده فقط باید به خودشون گفته بشه. مخصوصا تو جوامع کوچک. فرض کنین شما خودتون مبتلا شدین بعد بیان تو تلویزیون اعلام کنن که این افراد ایدز دارن.دید مردم اطرافتون نسبت بهتون عوض میشه برخوردشون تغییر میکنه. اون مغازه دار محلتون یا تو مدرسه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
خب این غلطه نباید به کسایی که ایدز دارن به چشم یه موجود عجیب غریب نگاه بشه...همشون که از راه های خلاف دچار بیماری نشدن
علی
| Sweden |
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
خودشون بهشون توضیح داده میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
مسئله این است که نه با سرنگ بهورز بازداشتی بلکه ممکن است به دلیل مشابهی در سالهای قبل چنین اتفاقی افتاده باشد. معتادان تزریقی و افراد پرخطر جنسی را جدا کنید و ببینید بقیه چطور آلوده شده اند. شاید ماجرا به ترور بیولوژیک مربوط باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
خدا کمکشون کنه . امیدواریم اقایون رو قولاشون بمونن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر