کد خبر: ۷۰۹۶۸۰۳
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۶
معاون اول رئیس جمهور:

معاون اول رئیس جمهور گفت: مسأله روستا و عشایر در ایران تعیین کننده است به گونه‌ای که رسیدگی به ان به معنای رسیدگی به مسایل کشوری است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در همایش ملی روستا و عشایر گفت:استان خراسان جنوبی دارای نقش تعیین کننده از نظر موقعیت و سابقه‌ی تاریخی است.

او با بیان اینکه خراسان جنوبی به دلیل همجواری با کشور افغانستان نقش بسیار مهم و تعیین کننده داردافزود: بالای ۴۰ درصد جمعیت این استان را روستاییان تشکیل می‌دهند.

جهانگیری با اشاره به اینکه مسأله روستا و عشایر در ایران بسیار تعیین کننده است، بیان کرد:رسیدگی به روستا به معنای رسیدگی به مسائل کشور است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه بار سنگین حفاظت از امنیت غذایی برعهده‌ی روستا و عشایر است، اظهار کرد:وظیفه‌ی ما قدردانی از زحمات این قشر و ایجاد چنین همایش‌ها و بیان اقداماتی است که جامعه روستا و عشایر انجام می‌دهند.

او همچنین در ادامه به بیان اوضاع خطیر کشور و منطقه پرداخت و گفت: در دل چنین شرایطی بن بست وجود ندارد و جمهوری اسلامی ایران همواره به دنبال راه حل بوده است.

جهانگیری با اشاره به اینکه آمریکا فریب خورده‌ی یک اتحاد غلط است، افزود: آن‌ها خیال می‌کردند که با ایجاد تحریم می‌توانند شرایط اقتصادی ایران را به مرز فروپاشی برسانند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه استان خراسان جنوبی نیازمند تهیه برنامه توسعه است افزود: باید برچسب محرومیت از این استان برداشته شود و یکی از اقدامات در این راستا عبور راه اهن از این استان است.

در اقتصاد کشور فروپاشی صورت نگرفت

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ، با اشاره به اینکه برای حل مسائل منطقه، جمهوری اسلامی بخشی از راه حل منطقه است، افزود: در حد توان خود، دولت، ملت و نظام ایستاده‌ایم و با این توان طرح‌های آمریکا را شکست دادیم.

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: ثبات در اقتصاد ایران باعث شد تا در بهار امسال نسبت به سال گذشته ۳۲۰ هزار و در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته ۸۶۳ هزار شعل جدید ایجاد شود.

او با اشاره به موقعیت، شرایط و مردم و سابقه تاریخی و تمدنی خراسان جنوبی افزود: تلاش داریم زمینه‌های توسعه جدی استان را با استفاده از لستعداد‌ها فراهم کرده و مشکلات را برطرف کنیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برگزاری همایش ملی روز روستا و عشایر، تصریح کرد: برگزاری این همایش در استان‌ها ابتکار جالبی بود. این استان درصد بالایی جمعیت روستایی دارد؛ مسئله روستا و عشایر جزء مسائل جدی و تعیین کننده ایران است.

او با بیان اینکه باید برای تاریخ و بنا‌های تاریخی خراسان جنوبی ارزش قائل بود، تصریح کرد: مسئولان موظف هستند گذشته غرورافرین ملت ایران را انتشار داده و انتقال دهیم.

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: با وجود اینکه توریست‌ها برای دیدن روستا‌های مرزی به این استان سفر می‌کنند، اما بسیاری از مسئولان کشور اسم این روستا‌ها را نمی‌دانند.

جهانگیری ادامه داد: روستا‌ها جاذبه‌های گردشگری و طبیعی بسیاری دارد و با توجه به آن‌ها می‌توانیم اقتصاد کشور را به خودکفایی نزدیک کنیم.

او با اشاره به نقش پررنگ روستا‌ها در زمینه امنیت غذایی، تصریح کرد: ۱۲۲ میلیون تن محصولات کشاورزی در روستا‌ها تولید می‌شود. در این دولت میزان منفی تراز تجاری بخش کشاورزی کشور به شدت کاهش پیدا کرده است.

جهانگیری با بیان اینکه کار‌های بزرگی در زمینه روستا‌ها انجام شده است، اظهار کرد: جمهوری اسلامی بر مبنای عدالت شکل گرفته و یکی از جنبه‌های عدالت رسیدگی به روستا‌های کشور است.

او با لشاره به اجرای اقدامات کم سابقه و بی سابقه در دولت یازدهم و دوازدهم، تصریح کرد: در این دولت کار‌های بزرگی در زمینه گازرسانی و آب و خاک اتفاق افتاد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره با ایجاد بیش از ۲۰۰ هزار شغل در روستاها، افزود: کشور در شرایط خطیری است، اما در دل این شرایط خطیر بن بست وجود ندارد.

جهانگیری اظهار کرد: از نظر وزنی ۲۲ درصد صادرات در شش ماهه ۹۸ افزایش پیدا کرده است و بالاترین رشد و موفق‌ترین عملکرد در بورس ایران حاصل شد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه برنامه توسعه استان تهیه می‌شود، افزود: یکی از کار‌هایی که قول داده بودیم در استان انجام شود راه آهن بود که به هر حال باید راه آهن از خراسان جنوبی عبور کند.

جهانگیری ادامه داد: امروز توافق‌های خوبی در منطقه سربیشه امضا شد که چهار نقطه آن منطقه را چهار دستگاه ملی به عهده گرفتند که در راستای سیاست‌های اقتصاد مقادمتی محرومیت از این منطقه برطرف شود.

او با اشاره به پیگیری‌های اثربخش استاندار خراسان جنوبی، یادآور شد: برای مجتمع‌های آبرسانی از ظرفیت‌ها استفاده شده تا بتوانیم مسئله آبرسانی را در روستا‌ها رفع کنیم.

رئیس کمیته امداد نیز گفت: در سال دوم برنامه ششم توسعه یک سوم اشتغال کشور توسط کمیته امداد ایجاد شد و امسال نیز بنا داریم ۱۷۰ هزار شغل ایجاد کنیم.

ایجاد سالانه ۱۰۰ هزار اشتغال در کشور مصوب شد

سید مرتضی بختیاری،در ششمین همایش ملی روز روستا و عشایر اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه ایجاد سالانه ۱۰۰ هزار اشتغال در کشور مصوب شد که از این میزان باید ۷۰ هزار شغل باید توسط کمیته امداد و ۳۰ هزار توسط بهزیستی ایجاد شود.

رئیس کمیته امداد کشور با بیان اینکه توانمندسازی در صدر برنامه‌های کمیته امداد است، افزود: در خراسان جنوبی سال گذشته ۳۰۰۰ فرصت شغلی ایجاد شد.

بختیاری ادامه داد: در طرح مسکن محرومین، سهم خراسان جنوبی احداث ۱۰ هزار واحد بود که از این میزان پنج هزار واحد توسط کمیته امداد احداث می‌شود. ۸۰۰ واحد مددجویان خراسان جنوبی به مرحله فونداسیون رسیده و تا پایان سال ۲۵۰۰ واحد تحویل مددجویان داده می‌شود.

رئیس کمیته امداد کشور بیان کرد: ۱۰۰۰ طرح پرورش شتر توسط کمیته امداد در استان ایجاد می‌شود که از این میزان تاکنون ۱۸۰ طرح به مرحله اجرا رسیده است.

او یادآور شد: از محل تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در خراسان جنوبی جذب شد و از سهم باقی مانده استان نیز تاکنون ۲۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون جذب شده است.انتهای پیام/ ی

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر