کد خبر: ۷۰۹۷۱۵۴
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۶

خراسان شمالی برای نخستین بار مجهز به ۲ دستگاه لرزه‌نگاری ثبت لحظه‌ای زلزله شده که تا پایان مهرماه تجهیزات آن در استان نصب می‌شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بجنورد ،جواد نظری مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی  با اشاره به آماده شدن ساختمان چهار ایستگاه لرزه نگاری در شهرستان‌های بجنورد، شیروان، اسفراین و راز و جرگلان، گفت: تا امروز یک دستگاه دیجیتایزر توسط موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در ایستگاه «اسدلی» در محور جنوبی بجنورد - اسفراین نصب شده و اکنون در حال انجام اقدامات نرم افزاری است.

نظری افزود: یک دستگاه دیگر نیز با اعتبار یک میلیارد و ۷۶۰ میلیون ریال از محل اعتبارات استان خریداری شده که تا پایان مهرماه در ایستگاه شیروان نصب می‌شود.

او با اشاره به روزآمد شدن تجهیزات ایستگاه اسفراین به دلیل قدیمی بودن، یادآور شد: بر این اساس تنها در ایستگاه راز و جرگلان دستگاهی نداریم که پیگیری برای تجهیز این ایستگاه مرزی نیز در حال انجام است.

نظری با تاکید بر اینکه با تجهیز این چهار ایستگاه به دستگاه لرزه نگاری، حداقل نیاز استان به این ایستگاه‌ها برطرف می‌شود، عنوان کرد: بر اساس برآورد موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، با توجه به مساحت استان با همین تعداد می‌توان کار را آغاز کرد، ولی در برنامه آینده به خرید چند دستگاه دیگر نیاز است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی افزود: این در حالی است که هر چه تعداد این ایستگاه‌ها در استان بیشتر شود توان پایش اطلاعات در حوزه لرزه خیزی بالاتر می‌رود.

او گفت: افزون بر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای احداث ساختمان این ایستگاه‌ها از محل منابع استانی هزینه شده است.

نظری افزود: تاکنون تمامی اطلاعات مربوط به وقوع زلزله در مناطق مختلف استان از ایستگاه لرزه نگاری شهرستان قوچان، در استان خراسان رضوی دریافت می‌شد که روند آن زمانبر بود و سرعت لحظه‌ای لازم را نداشت که با ایجاد این مراکز لرزه نگاری، به محض وقوع زلزله اطلاعات لازم بلافاصله در خود استان قابل دریافت خواهد بود.

او احداث و راه اندازی این ایستگاه‌ها را در روند تصمیم گیری، تجزیه و تحلیل، برنامه ریزی و حتی پیش بینی فعال شدن گسل در نقاط مختلف استان و در نتیجه آن انجام اقدامات پیشگیرانه بسیار تاثیرگذار خواند.

 مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی ابراز امیدواری کرد که با توجه به زلزله خیز بودن خراسان شمالی، راه اندازی این ایستگاه‌ها نتایج خوبی برای پیشگیری از وقوع بحران زلزله در استان داشته باشد.

 استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد.

این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار می‌گیرد که در این زون گسل‌های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل‌ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می‌دهند موجب وقوع زمین لرزه‌های مخرب می‌شوند.

انتهای پیام/د

خراسان شمالی به ۲ دستگاه لرزه‌نگار تجهیز شد

 

 

 

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر