کد خبر: ۷۰۹۷۵۰۵
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳
معاون وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد؛

طهماسبی گفت: در مناطق گرمسیری توسعه سایه‌بان‌ها به منظور افزایش بهره وری تولید و آب مورد استقبال قرار گرفته است.

روابط عمومی/تاثیر توسعه سایه بان ها در افزایش بهره وری تولید و آببه گزارش  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمدعلی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در نخستین نشست هم اندیشی «سرمایه گذاری با سازوکار مشارکت عمومی-خصوصی در توسعه گلخانه‌های کشور» برگزار شد، علت عدم رشد گلخانه‌ها در سال‌های گذشته را اقلیم متنوع کشور، عدم آشنایی و تخصص کارشناسان، ضعف در طراحی ساخت و صنعت گلخانه اعلام کرد و گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر نقطه عطفی در صنعت گلخانه سازی و تولید محصولات گلخانه‌ای و پذیرش محصولات گلخانه‌ای توسط مردم بوده است.

وی با اشاره به انتخاب مجری طرح برای توسعه گلخانه‌ها توسط وزیر جهاد کشاورزی در دولت تدبیر و امید، افزود: توسعه گلخانه از جمله برنامه‌های مصوب اقتصاد مقاومتی وزارت جهاد کشاورزی است.

طهماسبی با بیان اینکه تربیت نیروی انسانی در دانشکده‌های کشاورزی برای تولید محصولات گلخانه‌ای توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پذیرفته شده است، گفت: همچنین دانش بخش خصوصی در فناوری‌های ساخت سازه‌های گلخانه‌ای بومی شده و هم اکنون سازه‌های گلخانه‌ای به سایر کشور‌ها صادر می‌شود.


بیشتر بخوانید: احداث ۵ هزار و ۸۰۵ هکتار گلخانه تا پایان سال/جلوگیری از خروج ۵۰۰ میلیون دلار ارز با تولید میوه‌های گرمسیری


وی ادامه داد: گلخانه‌های شیشه‌ای با مهندسی معکوس و نوآوری در حال ساخت است و پلاستیک گلخانه‌ها که در گذشته وارد می‌شد، هم اکنون با کیفیت محصولات وإرادتی در داخل کشور تولید می‌شود.

طهماسبی با اشاره به پرداخت تسهیلات از بند الف تبصره ۱۸ با اولویت توسعه گلخانه، گفت: به منظور رفع موانع توسعه گلخانه ها، با دستور وزیر جهاد کشاورزی دستورالعملی به استان‌ها و استانداری‌ها برای حذف استعلامات غیرضروری صادر شده است.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که تشکیل زنجیره تولید گلخانه‌ها به صورت فراگیر و ملی در حال انجام است، افزود: در گذشته برای صادرات محصولات گلخانه‌ای محدودیت أعمال شد که با دستور وزیر جهاد کشاورزی در حال حاضر هیچ گونه محدودیتی برای صادرات محصولات گلخانه‌ای وجود ندارد.

طهماسبی با تاکید بر این که ایجاد گلخانه، تغییر کاربری محسوب نمیشود، در جمع سرمایه گذاران بخش خصوصی تصریح کرد: همچنان به دنبال روان سازی ایجاد گلخانه‌ها در کسور هستیم چراکه توسعه گلخانه‌ها فرصت‌های شغلی و سرمایه گذاری مناسبی به وجود می‌آورد و امید می‌رود با مشارکت بخش خصوصی و با همراهی دولت شاهد توسعه سریع تر گلخانه‌ها در کشور باشیم.

وی در پایان درباره سایه‌بان‌ها گفت: برای احداث سایه‌بان‌ها در باغ‌ها تسهیلات پرداخت می‌شود و در مناطق گرمسیری توسعه سایه‌بان‌ها مورد استقبال قرار گرفته و این موضوع سبب شده تا بهره وری تولید و آب افرایش یابد.

انتهای پیام/

ایجاد گلخانه تغییر کاربری محسوب نمی شود

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر