کد خبر: ۷۰۹۷۸۲۹
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۰
درگفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

کارگردان نمایش گفت:متن «شاهباز سدره نشین» درباره دیدار تیمورلنگ با حافظ شیرازی به منظور تحلیل اشعار آن شاعر بلند آوازه‌ قرن هشتم است.

وجیهه کریمی هسنیجه کارگردان نمایش «شاهباز سدره نشین» در گفت و گو با خبرنگار حوزه تئاتر  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ،درباره متن نمایش نامه «شاهباز سدره نشین» گفت: متن این نمایش در خصوص دیدار تیمورلنگ با حافظ شیرازی به منظور تحلیل اشعار آن شاعر بلند آوازه‌ قرن هشتم است.

کریمی هسنیجه با اشاره به هدف اصلی خود از به کار گیری متن نمایش «شاهباز سدره نشین» برای اجرای روی صحنه اظهار داشت: این نمایش ۳۰ سال پیش توسط پدر مرحوم بنده نوشته شده و همان موقع به عنوان یک اثر نمایشی اجرا شد و در حال حاضر هم به علت آرزوی بنده و احساسی که به پدرم داشتم توانستم با کارگردانی تخصصی خودم این نمایش را روی صحنه ببرم.

ملاقات تاریخی تیمورلنگ با حافظ شیرازی در «شاهباز سدره نشین»

وی افزود: از دلایل اصلی برای اجرای نمایش «شاهباز سدره نشین» مضمون و محتوای مناسب و شیوه اجرایی آن برای جلب توجه ویژه مخاطب است.

کارگردان نمایش «شاهباز سدره نشین» درباره انتخاب اسم این اثر به عنوان «شاهباز سدره نشین» گفت: از آن جایی که پدر بنده بسیار انسان فرهیخته و عاشقی بودند و کلمه شاهباز سدره نشین غرضی به حضرت حافظ دارد. این نام مناسب‌ترین عنوان برای این نمایش است.

وی افزود: کلید واژه «شاهباز سدره نشین» نمونه یک انسان کامل و اشرف مخلوقات است یعنی عشق انسان به خدا و عشق خدا به انسان به منظور هدف آفرینش انسان‌ها است و این یک نام کامل برای نشان دادن شخصیت انسان اصیل است.

کریمی هسنیجه درباره تاثیر نمایش «شاهباز سدره نشین» بر مخاطب گفت: استقبال مخاطبان از این نمایش بسیار عالی بوده است و این نمایش به علت دارا بودن مفاهیم با کیفیت و شعر گونه مثل آرایه سجع می‌تواند تاثیر زیادی بر ذهن مخاطب داشته باشد.

کارگردان نمایش «شاهباز سدره نشین» با اشاره به انتخاب بازیگران برای اجرای این نمایش اظهار داشت: بنده هنگام مطالعه متن نمایش، به ذهنم رسید که از افرادی استفاده کنم تا از لحاظ حسی، ذهنی و ظاهری با داشتن یک پیشینه فعالیت در حوزه تئاتر آماده بازی برای نقش این نمایش باشند که تنها ۵۰ درصد در این امر موفق شدم و ۵۰ درصد بازیگران ما بقی را هنگام تمرین آماده کردم.

کریمی هسنیجه درباره ارتباط بازیگران با نمایش «شاهباز سدره نشین» گفت: متاسفانه در ابتدا به دلیل سنگینی متن نمایش، بازیگران با کمبود اعتماد به نفس کافی تمایل زیادی به بازی و گفتن دیالوگ‌ها نداشتند و همین عامل به شدت موجب آزار و اذیت بنده شد، اما الان از اجرای نمایش «شاهباز سدره نشین» رضایت کافی را دارم.

این کارگردان تئاتر تصریح کرد: در ابتدا بسیاری از بازیگران نمایش «شهباز سدره نشین» توسط بنده یا به علاقه خودشان به علت نداشتن استعداد و اعتماد به نفس کافی و شیوه سنگین و دارا بودن تقطیع در متن از ادامه همکاری با بنده منصرف شدند.

کریمی هسنیجه با اشاه به تمرینات قبل از اجرای نمایش «شاهباز سدره نشین» اظهار داشت: ما برای اینکه بتوانیم یک نمایش عالی داشته باشیم ۳ الی ۴ ماه یک روز در میان به مدت ۴_۵ ساعت به طور جدی تمرینات خود را با موفقیت سپری کردیم.

این کارگردان درباره اجرای مجدد نمایش «شاهباز سدره نشین» گفت: بنده به عنوان کارگردان بسیار زیاد به اجرای مجدد این نمایش فکر کرده ام و اگر خدا بخواهد تصمیم داریم این نمایش را در شهر‌هایی مثل شیراز و اصفهان در آینده به روی صحنه ببریم.

کریمی هسنیجه با اشاره به فعالیت خود در تئاتر اظهار داشت: از آن جایی که بنده به عنوان بازیگر شاگرد پدرم بودم، اما از سال ۸۷ که ایشان فوت شدند در کنار فعالیت بازیگری در حوزه کارگردانی تئاتر هم مشغول به کار شدم.  

وی افزود: اگر لیاقتش را داشته باشم دوست دارم اثر هنری و ادبی پدرم را برای لذت بردن افراد به عنوان مطالعه یا به اجرا بردن نمایش آن چاپ کنم.

در ضمن نمایش «شاهباز سدره نشین» به نویسندگی ابراهیم کریمی هسنیجه و کارگردانی وجیهه کریمی هسنیجه با هنرمندی حسن اسدی، جمال فوادیان، هوشنگ کاشیلو، مرتضی صباغ، هوشنگ عباسی، امیر محمد آتشی، علی ریاحی زاده، مهران نبی، کیاوش خدایی، محمد مهدی جورابلو، ناصر نصر از ۱۰ تا ۲۱ مهر ماه هر شب ساعت ۲۱:۰۰ به مدت یک ساعت و ده دقیقه در تالار حافظ  روی صحنه می‌رود.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر