کد خبر: ۷۰۹۷۹۷۵
گروه : بوشهر » بوشهر
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۵

رئیس مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر گفت: سالانه بیش از ۲ هزار غربالگری برای تشخیص ناهنجاری‌های مادرزادی و بیمار‌های قلبی نوزادان و کودکان در کلینیک فوق تخصصی قلب کودکان مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر انجام می‌شود.

سالانه بیش از ۲ هزار غربالگری بیماری‌های قلبی انجام می‌شودبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از بوشهر، دکتر عاطفه اسفندیاری بیان کرد: تنها کلینیک فوق تخصصی قلب اطفال استان بوشهر از سال ۱۳۸۰ تاکنون با حضور فوق تخصص قلب کودکان به مراجعین خدمات غربالگری و تشخیصی ارائه می‌دهد.

او با اشاره به خدمات کلینیک فوق تخصصی قلب کودکان افزود: در کلینیک فوق تخصصی قلب اطفال مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر خدماتی نظیر معاینه کودکان و نوزادان با بیماری‌های قلبی، بررسی ناهنجاری‌های مادر زادی، اکوکاردیوگرافی بیماری‌های قلبی مادرزادی و خدمات درمانی انام می‌گیرد.

تجهیزات نوین پزشکی برای تشخیص بیماری‌های قلبی

فوق تخصص قلب کودکان مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس نیز گفت: در این مرکز دستگاه‌های اکوکاردیوگرافی رنگی و داپلر به‌صورت ثابت و هم به‌صورت سیار در همه بخش‌های مربوط به کودکان و نوزادان وجود دارد.

دکتر عامر یزدان‌پرست افزود: تمامی نوزادان بلافاصله پس از تولد برای بررسی ناهنجاری‌های مادرزادی توسط پزشک مورد غربالگری قرار می‌گیرند.

او تصریح کرد: با گسترش روش‌های تشخیصی و درمانی بیماری‌های قلبی مادرزادی در بدو تولد و یا سال‌های کودکی میزان امید به زندگی در این افراد افزایش می‌یابد به‌طوری‌که می‌توانند با مشورت پزشکان متخصص همانند یک فرد عادی به سنین بزرگ‌سالی، ازدواج و حضور مؤثر در اجتماع برسند.

فوق تخصص قلب کودکان ادامه داد: در اکوکاردیوگرافی از امواج صوتی دارای فرکانس بالا برای ایجاد یک تصویر متحرک از قلب استفاده می‌شود که امواج صوتی از طریق یک وسیله دستی به نام پروب به داخل بدن فرستاده می‌شود، این امواج صوتی ساختار‌ها و مایعات موجود در قلب را مرتعش کرده و اکو‌ها را دوباره دریافت می‌کند و اکو‌ها در مانیتور برای تشخیص به تصاویر تبدیل می‌شوند.

نزدیک به ۲۰ سال خدمات بی‌وقفه در کلینیک فوق تخصصی قلب کودکان بوشهر

سرپرستار درمانگاه مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس نیز بیان کرد: اکوکاردیوگرافی رنگی داپلر بیمارستان که به‌ منظور تشخیص و بررسی بیماری‌های مادرزادی قلب و عروق در نوزادان، کودکان و نوجوانان استفاده می‌شود که نزدیک به بیست سال خدمات بی‌وقفه به مراجعین خدمات ارائه داده است.

فرخنده غلام‌زاده عنوان کرد: با استقرار تجهیزات نوین پزشکی و حضور پزشک فوق تخصص روزانه به ۸ الی ۱۰ بیماری اعزامی از سایر بیمارستان‌های استان نیز خدمات تشخیصی و درمانی ارائه می‌شود.

او تاکید کرد: کلینیک فوق تخصصی قلب اطفال همه‌روزه به‌جز روز‌های پنج‌شنبه و روز‌های تعطیل با تعرفه دولتی به مراجعین خدمات ارائه می‌دهد، اما این خدمات به بیماران اورژانسی یا اعزامی در روز‌های تعطیل نیز ارائه می‌شود.

انتهای پیام/م

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر