کد خبر: ۷۰۹۸۰۵۳
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۶

مجلس سنای افغانستان تاکید کرد که مبادله 11 زندانی طالبان با 3 مهندس/ انجنیر هندی توسط آمریکا بدون اطلاع دولت افغانستان، حاکمیت ملی این کشور را زیر سوال برده است.

سنای افغانستان: مردم افغانستان به سرکشی آمریکا پایان می دهندبه گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، مجلس سنای افغانستان با اشاره به مبادله 11 زندانی طالبان با 3 مهندس/ انجنیر هندی توسط آمریکا که بدون اطلاع دولت افغانستان انجام شده اعلام کرد که این مساله حاکمیت ملی افغانستان را زیر سوال برده است.

فضل هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنای افغانستان گفت: «در مساله رهایی 11 طالب از زندان بگرام، بحث عزت و حاکمیت ملی مطرح است؛ ما با تبادله زندانیان مخالف نیستیم ولی به شرط آنکه این تبادله مراتب قانونی خود را طی کرده باشد.»

وی اظهار داشت: «اگر آمریکا در نتیجه معاملات پنهانی خلیلزاد و بدون مشورت و تفاهم با دولت افغانستان این کار را کرده باشد واقعا نگران کننده است و مردم افغانستان تاب این بی عزتی را ندارد.»

رئیس سنای افغانستان ضمن تاکید بر اینکه دولت افغانستان باید در این مورد توضیح دهد افزود: دولت اگر خود نمی‌تواند جلو خودسری‌های آمریکا را بگیرد، مردم افغانستان به سرکشی آمریکا پایان می دهند.

محمد علم ایزدیار، معاون اول مجلس سنای افغانستان گفت: «حکومت باید واضح سازد که آیا در جریان مذاکرات مبنی بر مبادله 11 طالب از زندان بگرام قرار گرفته یا نه؛ این مساله حاکمیت ملی را زیر سوال جدی قرار داده است.»

وی اظهار داشت که ریاست جمهوری و ریاست اجرائی تاکنون در این مورد به مردم توضیح نداده اند و این دو نهاد نباید در این مساله بی تفاوت بمانند.

گفتنی است که روز یکشنبه هفته جاری 11 عضو برجسته گروه طالبان که در زندان بگرام به سر می‌بردند بدون اطلاع دولت افغانستان با سه مهندس/ انجنیر هندی که در بند طالبان بودند مبادله شدند.

گفته می‌شود این تعامل در دیدار هیات آمریکا به رهبری خلیلزاد و نمایندگان طالبان به رهبری ملاعبدالغنی برادر که هفته پیش در اسلام آباد انجام شد صورت گرفته است.

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر