کد خبر: ۷۰۹۸۰۵۷
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰
وزیر کشور ایران:

وزیر کشور ایران گفت: اگر امنیت، آرامش، توسعه و اشتغال و صلح در افغانستان به وجود نیاید، امکان حل ریشه ای مشکل پناهندگان وجود نخواهد داشت.

همه کشورها باید در زمینه پناهندگان فعال باشند و نقش ایفا کنندبه گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در حاشیه نشست آکسکام گفت: جلسه امروز آکسکام درخصوص پناهندگان بود. ایران به عنوان یکی از کشور‌هایی است که بیشترین خدمات را در عرصه پذیرایی، تسهیلات و کمک رسانی به افغانستانی‌های مقیم ایران که به عنوان مهاجر هستند، را انجام می‌دهد.

وزیر کشور ایران به مباحث مطرح شده در این نشست اشاره کرد و گفت: در این نشست نقش سازمان‌های بین المللی و کشور‌های اروپایی و سایر کشور‌هایی که باید در این مسیر خدمات رسانی و ارائه تسهیلات کنند، مطرح شد که متاسفانه همکاری بسیار بسیار پایینی دارد.

او در همین راستا اضافه کرد: مثلا منابعی که برای افغانستانی‌های حاضر در ایران کمک می‌کنند، حدود ۶درصد کل هزینه‌های پرداختی ست.

رحمانی فضلی تصریح کرد: اگر امنیت، آرامش، توسعه و اشتغال و صلح در افغانستان به وجود نیاید، امکان اینکه این موضوع به صورت ریشه‌ای حل شود، واقعا وجود ندارد و این وظیفه همه کشور‌هایی است که در عرصه بین المللی فعال هستند و باید نقش ایفا کنند.

وزیر کشور ایران در ادامه به همکاری کشور‌های منطقه در موضوع پناهندگان اشاره کرد و گفت: جلسه‌ای با نماینده افغانستان داشتیم که مقرر شد اقداماتی صورت گیرد تا ورود افغانستانی‌ها به صورت غیرقانونی به ایران از طرف دولت افغانستان کنترل بیشتری شود، و ما نیز شرایط مطلوبتری را ایجاد کنیم تا با شناسایی مهاجران، حضور آن‌ها به صورت قانونی و در مدت زمان مشخص باشد.

او با بیان اینکه مجموعه اقداماتی که ایران ظرف ۴۰سال، برای افغانستانی‌ها انجام داده و همراهی‌هایی که با مردم خوب افغانستان داشته در نشست گزارش شد، افزود: این موضوع همواره مورد تقدیر و تشکر همه اعضای آکسکام بوده و امروز هم بود، ولی تنها تشکر کردن کافی نیست و باید نقش خودشان را ایفا کنند و حمایت‌های لازم را طبق مصوبات و کنوانسیونها، انجام دهند.

رحمانی فضلی تصریح کرد: ایران نقش خود را در منطقه به خوبی ایفا می‌کند و امیدواریم بقیه کشور‌ها نیز این نقش را در حد مطلوبی ایفا کنند.

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر