کد خبر: ۷۰۹۹۵۷۶
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۰

معاون امور باغبانی وزیر جهادکشاورزی گفت: طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته امسال باید ۵۸۰۰ هکتار گلخانه در کشور احداث شود.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز، طهماسبی معاون امور باغبانی وزیر جهادکشاورزی در همایش طرح توسعه گلخانه‌های کشور در منطقه آزاد برنامه ریزی برای احداث ۵۸۰۰ هکتارگلخانه درکشورارس گفت: برای اجرای این طرح تاکنون مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان پرداخت شده و به ۵۰ هزار میلیارد تومان دیگر نیاز است.

او افزود: باید با تعامل، به حل مشکلات گلخانه‌ای پرداخت به طوری که پیش از این از بابت احداث گلخانه، از مردم هزینه دریافت می‌کردند، اما تلاش کرده ایم و مانع این اقدام سازمان حفاظت از محیط زیست شدیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: خوشبختانه نشان گوجه فرنگی ایران به همت باغداران منطقه آزاد ارس در بازار روسیه پررنگ شده است که جای تقدیر دارد.

او ادامه داد: در مباحث کنترل اقلیم، تهویه و انرژی، طرح‌های بسیار خوبی ارائه شده است که برای توسعه صنعت گلخانه سازی، کسب و کار‌های متعددی ایجاد شده است.

معاون امور باغبانی وزیر جهادکشاورزی افزود: بانک کشاورزی، توجه ویژه به واحد‌های گلخانه‌ای دارد تا از طریق ارائه تسهیلات مربوط، از مشکلات گلخانه داران کاسته و امکان فعالیت تقاضامحور این مراکز فراهم شود.

طهماسبی با اشاره به اینکه توسعه گلخانه‌ها برای کاهش مصرف آب در کشور ضروری است تصریح کرد: می‌توان بیش از ۷۰ درصد تولید گوجه فرنگی کشور را در گلخانه‌ها انجام داد.

او اظهار کرد: با فرهنگ سازی صورت گرفته در سال‌های اخیر، مشخص شد اقلام تولیدی گلخانه‌ای بسیار سالم بوده و عناصر طبیعی آن کنترل شده اند در حالی که در گذشته، تولیدات سمی قلمداد می‌شد.

معاون وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: کارآفرینان کوچک می‌توانند به تولیدکنندگان بزرگ تبدیل شوند و باید بر سر راه آن‌ها فرش قرمز پهن کرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در این همایش گفت: هم اکنون ۴۰۴ واحد گلخانه‌ای به وسعت ۲۱۹ هکتار در استان فعال است در حالی که در سال ۹۵ تنها ۶۲ هکتار گلخانه در استان وجود داشت.

علی رخ افروز ادامه داد: حدود ۱۴۴ هکتار گلخانه بزرگ مقیاس و ۳۵ هکتار گلخانه کوچک مقیاس وجود دارد که در مجموع ۱۷۹ هکتار گلخانه در مناطق مختلف آذربایجان شرقی در حال فعالیت است.

او با بیان اینکه در ۶ سایت شهرک گلخانه‌ای استان به وسعت ۲۷۹ هکتار، در حال واگذاری و اجرای سازه‌های گلخانه‌ای هستیم، اضافه کرد: اگر همه طرح‌های در حال اجرا و واگذاری گلخانه‌ای عملیاتی شوند، شاهد تولید محصولاتی معادل تولید ۳۵۰۰ هکتار زمین کشاورزی خواهیم بود.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس نیز گفت: در اوج تحریم‌ها و در چند ماه اخیر ۱۶ شرکت وارد کننده به تولید کننده تبدیل شدند و هم اکنون محصولات وارداتی سابق، در ارس تولید و به کشور‌های مختلف صادر می‌شود.

نریمان افزود: افتخار می‌کنیم که در شرایط حساس کشور، بیشتر واردکننده‌های دیروز ارس، این روز‌ها درحال تولید و صادرات هستند.

او با اشاره به اینکه بهره برداران اقلیم منطقه آزاد ارس کشور‌های همسایه هستند، تاکید کرد: مدیران بخش کشاورزی و فعالان بخش خصوصی کشور از ظرفیت‌های بالقوه ارس غافل نباشند.

نریمان ادامه حیات اقتصادی کشور را به توسعه فعالیت بخش خصوصی مرتبط دانست و عنوان کرد: در بخش تولید صیفی جات گلخانه‌ای منطقه آزاد ارس موفق به بهره برداری از ۱۰۰ هکتار مجموعه گلخانه‌ای با تولید ۱۹ هزار تن و صادرات ۱۵ هزار تن به ارزش ۳۰ میلیون دلار به کشور‌های هدف شده ایم.

او افزود: تا پایان امسال اراضی گلخانه‌ای بهره برداری شده به ۱۳۰ هکتار و تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۳۶۵ هکتار افزایش می‌یابد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: در حال احیای مسیر ریلی بین المللی سابق با گستره دسترسی به شبکه‌های ترانزیت ریلی آسیایی و اروپایی هستیم.

نریمان گفت: دسترسی ارس به زیرساخت‌های ترانزیت زمینی و هوایی و مشوق‌های سرمایه گذاری ویژه و معافیت‌های مالیاتی و عوارض گمرکی و موجب جلب نظر سرمایه گذاران بخش‌های مختلف شده است.

او در بخش دیگری از سخنان خود، افزود: وجود اقلیم مناسب و زیرساخت‌های تولید و صادرات موجب شده استقبال برای احداث واحد‌های کوچک و بزرگ گلخانه‌ای افزایش یافته و به حد اتمام اراضی فعلی و قابل واگذاری برسد.

نریمان تاکید کرد: رودخانه ارس دِبی آب ۲۵۰ متر مکعبی دارد و باید از سهم مشترک کشورمان به خوبی استفاده کنیم. به طوری که در پنج سال اخیر برای ایجاد شبکه آبی در منطقه آزاد ارس پنج هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ارس با بیان اینکه ارتباطات بین المللی ارس درحال گسترش است گفت: در ماه‌های اخیر موفق به عضویت در سازمان جهانی جوامع ایمن و سازمان جهانی گردشگری شده ایم.

نریمان افزود: آذرماه امسال پرونده ژئوپارک ارس بازبینی نهایی شده و بهار سال آینده با ارزیابی نهایی به عنوان دومین ژئوپارک خاورمیانه در یونسکو ثبت خواهد شد.

همایش سراسری معاونان بهبود تولیدات گیاهی، و مدیران باغبانی سراسر کشور از ۱۷ مهر به میزبانی سازمان منطقه آزاد ارس در سالن هتل امپریال ارس آغاز شده است و دو روز ادامه خواهد داشت.

 

انتهای پیام/ش

۵۸۰۰ هکتارگلخانه درکشور احداث می شود

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر