کد خبر: ۷۱۰۰۰۰۸
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۲
۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۲
کد خبر : ۷۱۰۰۰۰۸
نبی‌پور در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد:

افزایش ۲۰۰ تومانی نرخ تخم‌مرغ در بازار/ گزارشی از شیوع آنفولانزای حاد پرندگان نداشتیم

رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران گفت: قیمت هر کیلو تخم‌مرغ درب مرغداری نسبت به روز‌های اخیر ۱۵۰ تا ۲۰۰ تومان افزایش داشته است.

محبی/افزایش ۲۰۰ تومانی نرخ تخم‌مرغ در بازار/ گزارشی از شیوع آنفولانزای حاد پرندگان نداشتیمناصر نبی‌پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از افزایش ۲۰۰ تومانی نرخ تخم‌مرغ در بازار خبر داد و گفت: هم‌اکنون متوسط قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۶ هزار و ۷۰۰ تا ۶ هزار و ۸۰۰ تومان و شانه‌ای ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان است.
 
وی خرید توافقی تخم‌مرغ توسط پشتیبانی امور دام و صادرات غیر رسمی به عراق را دلیل اصلی افزایش قیمت تخم‌مرغ در بازار اعلام کرد و افزود: با استمرار خرید پشتیبانی امور دام پیش‌بینی می‌شود که قیمت هر کیلو تخم‌مرغ به حداکثر ۷ هزار تومان در بازار برسد.
 
نبی‌پور قیمت مصوب کیلو تخم‌مرغ را ۷ هزار و ۷۴۰ تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به نرخ کنونی تخم‌مرغ درب مرغداری، مرغداران سود چندانی عایدشان نمی‌شود و چنانچه در شرایط فعلی به طور متوسط هرکیلو تخم‌مرغ به ۷ هزار تومان برسد، جوابگوی زیان چند ماهه اخیر آنها نخواهد بود.
 
این مقام مسئول تولید روزانه تخم‌مرغ را ۲ هزار و ۷۰۰ تا ۲ هزار و ۸۰۰ تن اعلام کرد و گفت: با توجه به احتساب مصرف داخل روزانه ۲۵۰ تا ۲۷۰ تن از این میزان مازاد بر نیاز کشور بوده که زمینه را برای زیان مرغداران در بازار فراهم کرده است.
 
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ و تخم‌گذار استان تهران ادامه داد: برآورد‌ها حاکی از آن است که تا پایان سال مجموع تولید تخم‌مرغ حداقل به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن برسد که با احتساب سرانه مصرف ۱۱ کیلو تخم‌مرغ به ازای هر نفر، ۲۰۰ هزار تن مازاد بر نیاز کشور است.
 
نبی‌پور از توقف صادرات تخم‌مرغ طی دو ماه اخیر خبر داد و گفت: هم‌اکنون میزان محدودی تخم‌مرغ به صورت قاچاق ازکشور خارج می‌شود چرا که عراق به سبب حمایت از تولید داخل حاضر به واردات تخم‌مرغ ایرانی نیست.
 
وی مجموع صادرات تخم‌مرغ از ابتدای سال را ۱۴ هزار و ۴۰۰ تن اعلام کرد و افزود: در بهترین شرایط با آزادسازی صادرات و رفع ممنوعیت‌ها میزان صادرات به ۲۰۰ هزار تن نخواهد رسید، این در حالی است که در شرایط فعلی بسیاری از ظرفیت‌های مرغداری در کشور خالی است.
 
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ و تخم‌گذار استان تهران ادامه داد: با توجه به آنکه برای ۱۲۰ میلیون نفر ظرفیت تولید تخم‌مرغ در کشور ایجاد شده است، اما متأسفانه میزان مصرف در مقایسه با دیگر کشور‌ها بسیار پایین است که با تنوع غذایی و همکاری دستگاه‌های مربوط همچون وزارت بهداشت باید سرانه مصرف را افزایش دهیم چرا که تخم‌مرغ ارزان‌ترین پروتئین در دسترس مردم است که متأسفانه در سال‌های اخیر ذهنیت نادرستی بین عموم افراد مبنی بر کلسترول بالای این محصول ایجاد شده که این موضوع بر کاهش مصرف دامن زده است در حالی که طبق اظهارات متخصصان قلب و عروق این موضوع واقعیت ندارد.
 
به گفته وی تا زمانی که راهکاری برای افزایش مصرف تخم‌مرغ در داخل و رونق صادرات اندیشیده نشود، مرغداران همچنان با مازاد تولید و نوسان قیمت در بازار روبرو خواهند بود.
 
نبی‌پور با بیان اینکه تا کنون گزارشی از شیوع آنفولانزای حاد پرندگان در واحد‌های مرغداری نداشتیم؛ اظهار کرد: باتوجه به واکسینه شدن گله‌های مرغداری علیه بیماری آنفولانزای حاد پرندگان بعید است که امسال شاهد شیوع این ویروس در واحد‌های مرغداری صنعتی باشیم.
 
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران در پایان درباره آخرین وضعیت بازار نهاده‌های دامی تصریح کرد: هم‌اکنون قیمت کنجاله سویا با نرخ مصوب تنها ۷ تا ۸ درصد اختلاف دارد، اما قیمت هر کیلو ذرت به سبب کمبود در بازار با نرخ ۱ هزار و ۷۰۰ تا ۱ هزار و ۸۰۰ تومان عرضه می‌شود که این امر بیانگر اختلاف ۲۰ تا ۲۵ د رصدی با نرخ مصوب است.
 
انتهای پیام/
 

افزایش مصرف تخم‌مرغ راهکاری برای تعادل قیمت در بازار

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر