کد خبر: ۷۱۰۰۰۶۲
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۵
صرامی تأکید کرد؛

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با موادمخدر بر ضرورت ایمن‌سازی فرد و جامعه در مقابل اعتیاد تأکید کرد.

ضرورت ایمن‌سازی فرد و جامعه در مقابل اعتیادبه گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، حمید صرامی مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با موادمخدر صبح امروز در نشست تخصصی مدیران سازمان‌های مردم‌ نهاد منتخب استان‌های تهران و البرز که با هدف تبیین نقش این سمن‌ها در اجرایی شدن طرح یاریگران زندگی در مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد، با اشاره به سیر تحول سمن‌ها در ۴ نسل اظهار کرد: در نسل اول سمن‌ها که در جامعه‌ جهانی شکل گرفتند، سمن‌ها دارای رویکردی علمی بودند راهکارهای کوتاه مدت برای مشکلات ناشی از بلا‌های طبیعی همچون جنگ، سیل و زلزله ارائه می‌کردند.

وی افزود: در نسل دوم، این رویکرد نیکوکارانه‌ سمن‌ها با رفع مشکلات ساختاری و اجرایی در جوامع شکل گرفت و سمن‌ها در حوزه‌های بهداشت و آموزش افراد به فعالیت پرداختند.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد بیان داشت: در نسل سوم سمن‌ها که از دهه ۸۰ میلادی شروع شد، سطح مشارکت سمن‌ها به صورت مشارکت‌محور و برای مقتدرسازی مردم انجام شد.

صرامی با اشاره به نسل آخر ادامه داد: رویکرد معاصر و نوین در سمن‌ها که رویکردی برون یافته است، به مؤلفه اجتماعات محلی با دو رویکرد اجتماع گرایانه و گفت‌وگو محور توجه دارد. شاید در این رویکرد معاصر تمامی جوامع به دنبال اجتماعی شدن آحاد جامعه در همه عرصه‌ها باشند و در این اجتماعی شدن نیز دو موضوع اجتماعی شدن فردی و اجتماعی شدن جامعه مورد توجه است.


بیشتر بخوانید: پاکسازی کامل دره فرحزاد تا پایان امسال


وی ادامه داد: در اجتماعی شدن فردی، باید هنجار‌ها و ارزش‌ها را در فرد تقویت کنیم تا به سمت اعتیاد نرود و همچنین در اجتماعی شدن جامعه، باید در مردم انگیزه‌هایی پیدا شود تا برای جامعه محبوب باشد و مردم به سمت رفتار‌های پرخطر همچون اعتیاد و خشونت نروند.

صرامی در پایان، ایمن‌سازی فرد و جامعه در مقابل اعتیاد، نقش سمن‌ها در طرح یاریگران زندگی و کسب آگاهی از مشکلات و چالش‌های سمن‌ها را از اهداف این نشست برشمرد و گفت: در نیمه دوم سال، جشنواره ملی بهبودیافتگان از سوی سمن‌ها و با مشارکت ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

برگزاری جشنواره ملی بهبودیافتگان از سوی سمن‌ها در نیمه دوم سال

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر