کد خبر: ۷۱۰۰۶۹۶
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰

رئیس دیوان عالی کشور با بیان اینکه دیوان عالی کشور نظارت بر کیفیت آراء را بر عهده دارد، گفت: عزت دنیا و آخرت همه ما در حفظ جایگاه استقلال و صدور رأی عادلانه است.

تاکید رئیس دیوان عالی کشور بر صدور رأی عادلانهبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، رئیس دیوان عالی کشور در سفر به استان فارس در نشست مشترک قضایی با قضات دادگاه‌های تجدید نظر و کیفری یک استان فارس گفت: از زمان حضور در دیوان عالی کشور بر تعامل نزدیک شعب دادگاه‌های تجدید نظر و کیفری یک استان‌ها با دیوان عالی کشور تأکید داشته ام.

حجت الاسلام والمسلمین سید احمد مرتضوی مقدم با بیان اینکه در صورت روبرو شدن با آراء متناقض در راستای حل موضوع، معاونت هیأت عمومی دیوان عالی کشور را در جریان بگذارید گفت: این روش زمینه طرح سریع موضوع در هیأت عمومی دیوان عالی کشور را فراهم می‌کنم.

او از دعوت قضات صادر کننده آراء اصراری به هیأت عمومی دیوان عالی کشور در راستای دفاع از رأی صادره خبر داد و افزود: این امر باعث خواهد شد استدلال قضات صادر کننده آراء اصراری به دقت استماع گردد.

این مقام ارشد قضایی کشور در بخش دیگری از سخنان خود در جمع قضات تجدید نظر و کیفری یک استان فارس تأکید کرد: اخلاق نیک قضات سبب می‌شود آراء محاکم با کیفیت‌تر باشد و دستگاه قضایی بیش از پیش در چشم مردم حق محور جلوه کند.

او با بیان اینکه تقوای دینی باعث می‌شود معیار انسان حق و اجرای عدالت شود، گفت: سعه صدر و اخلاص در کار زمینه رضایت بیشتر و امیدواری مردم را فراهم می‌کند.

او همچنین بر تکریم مراجعین بخصوص در دوران جدید تحول در دستگاه قضایی تأکید کرد و بیان داشت: باید همه تلاش‌های خود را انجام دهیم تا در این دوران برخورد با مراجعین و ارباب رجوع را بهبود بخشیم.

رئیس دیوان عالی کشور حفظ استقلال قضات بخصوص در مراجع تجدید نظر را مهم خواند و افزود: دادگاه‌های تجدید نظر امید مردم هستند و اهمیت جایگاه این مرجع قضایی باعث می‌شود فشار‌های صاحبان قدرت و ثروت در این دادگاه‌ها بیشتر باشد بنابراین حفظ استقلال قضات در دادگاه‌های تجدید نظر از اهمیت بیشتری برخوردار است.

او همچنین تصریح کرد: عزت دنیا و آخرت همه ما در حفظ جایگاه استقلال و صدور رأی عادلانه است.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم در ادامه با بیان اینکه دیوان عالی کشور نظارت بر کیفیت آراء را بر عهده دارد، گفت: این وظیفه تخصصی ماست و ملاک کار ما در این مجموعه توجه به کیفیت آراء است.

او در جمع قضات تجدید نظر و کیفری یک استان فارس تصریح کرد هر چه آراء شما مستند و مستدل‌تر باشد ارزش کار بالا می‌رود و باید تلاش شود در صدور آراء به گزارشات، اظهارات شهود، نظرات کارشناسی و زوایای مختلف پرونده اشاره کنید تا میزان انتقاد به آراء کاهش یاید.

او به قضات تأکید کرد در آراء باید دانش حقوقی قضات متبلور باشد و آرا به منبعی برای آموزش کارآموزان تبدیل شود.

عضو شورای عالی قضایی کشور به کارگیری هنر قضایی در کنار بهره گیری از دانش قضایی را لازمه کار قضات دانست و بیان کرد: هنر قضایی مکمل دانش قضایی در صدور آراء عادلانه است.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم در ادامه به بیان اولویت‌های دیوان عالی کشور پرداخت و اظهار داشت: اولین اولویت امروز ما رسیدگی سریع و با کیفیت به پرونده‌های موجود است.

او از پیشگیری از اطاله دادرسی و کاهش ورودی پرونده‌ها با آگاهی بخشی‌های عمومی یاد کرد و افزود: در طرح " هر مسجد یک حقوقدان" نیز تحقق همین موضوع یعنی کاهش ورودی پرونده به مراجع قضایی مد ظر است.

گفتنی است پس این نشست رئیس دیوان عالی کشور از محاکم تجدید نظر استان فارس دیدار و به بررسی روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی در چندین شعب تجدید نظر استان پرداخت.
انتهای پیام/م

سفر رئیس دیوان عالی کشور  به استان فارس

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر