کد خبر: ۷۱۰۱۷۷۵
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۱

قوام نصیری گفت: بیشترین دلیل شیوع سرطان در بین خانم‌ها فعالیت آن‌ها در خارج از منزل است.

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،محمدرضا قوام نصیری رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران، در خصوص بحث سرطان در کشور گفت: سرطان در تمام کشورهای پیشرفته صنعتی مانند آمریکا و کانادا و همچنین کشورهای درحال توسعه مانند ایران در حال افزایش است.

او افزود: هر سال ۱۰۰ هزار مورد جدید ابتلا به انواع سرطان‌ها در کشور مشاهده می‌شود که ۵۰ درصد آن‌ها سبب مرگ بیمار می‌شود.

بیشترین دلایل ابتلا به سرطان زندگی شهری و فعالیت خانم‌ها در خارج از منزل است

قوام نصیری با بیان این که در شیوع سرطان عوامل مختلفی دخالت دارد، ادامه داد: عامل اصلی این بیماری هنوز ناشناخته است، ولی بیشترین دلایل آن زندگی شهری و فعالیت خانم‌ها در خارج از منزل است که باعث می‌شود ایجاد ناراحتی‌های عصبی در بین زنان افزایش یابد و درنهایت استرس بیشتری ایجاد شود؛ بنابراین استرس در رأس عوامل سرطان‌زا است و باعث می‌شود سیستم ایمنی افراد مختل شود.

رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران با تأکید بر اینکه این رقم بسیار زیاد است و درمان‌های گران‌قیمتی هم برای درمان آن اعمال می‌شود اضافه کرد: در بسیاری از موارد نتیجه درمان سرطان صد در صد نیست و در حال حاضر بعد از بیماری‌های قلب و عروق دومین عامل مرگ‌ومیر در کشور به شمار می‌آید.

قوام نصیری با تأکید بر اینکه سرطان و روش‌های درمانی باید جایگاه ویژه‌ای داشته باشد تأکید کرد: تشخیص زودهنگام و پیشگیری از سرطان می‌تواند در کاهش آن نقش تأثیرگذاری داشته باشد.

او با اشاره به عوامل محیطی سرطان افزود: تلاش برای کاهش استرس، کاهش ترافیک، کاهش آلودگی هوا و رفع عادات شخصی مانند مصرف دخانیات خصوصاً سیگار می‌تواند نقش مهمی در کاهش انواع سرطان داشته باشد.

رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران با تأکید بر تسویه بهتر بنزین و پالایش آن گفت: سربی که در دود اگزوز وجود دارد، توسط دستگاه تنفس جذب خون می‌شود و می‌تواند در مغزاستخوان اثر بگذارد و در برخی از موارد ایجاد سرطان خون در کودکان به همین دلیل است.

او به بحث تغذیه و اهمیت آن در کاهش سرطان اشاره و اضافه کرد: در سال‌های اخیر تغذیه نامناسب نقش مهمی در ابتلا به سرطان‌ها در کشور ایفا کرده است و بسیاری از سرطان‌های دستگاه گوارش فوقانی مثل مری و معده و در برخی از موارد سرطان روده بزرگ به دلیل مصرف برخی از مواد غذایی و سبک تغذیه نادرست است.

این متخصص آنکولوژی در ادامه تأکید کرد: سمیناری در خصوص اورژانس آنکولوژی یا فوریت‌های بیماران مبتلابه سرطان برگزار شد تا پزشکان به تبادل تجارب خود بر اساس علم روز دنیا بپردازند.

او ادامه داد: اورژانس‌های انکولوژی بسیار کم رخ می‌دهد، اما این حالات وقتی به وجود می‌آید حیات مریض را تهدید می‌کند و یا عوارض دائمی برای بیمار به وجود بیاورد.

قوام نصیری با تأکید بر اینکه روش‌های درمان سرطان نسبت به سال‌های گذشته تغییر چشمگیری داشته است بیان کرد: باا ین‌ وجود برخی سرطان‌ها نیز تغییر ساختاری پیداکرده‌اند به‌طور مثال مرکز سرطان می‌تواند در ارگانی باشد و انتشار آن در قسمت دیگر بدن مثل استخوان‌های ستون فقرات باشد. مثل سرطان سینه که می‌تواند در مهره‌ها انتشار و سبب شکستگی مهره شود و بر نخاع فشار بیاورد، بحث اورژانس انکولوژی درواقع رفع این فشار‌ها و تکنیک‌هایی برای کاهش اثرات این عوارض است.

انتهای پیام/

آمار مبتلایان سالانه سرطان در ایران

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر