کد خبر: ۷۱۰۲۵۷۹
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۳
تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۳
کد خبر : ۷۱۰۲۵۷۹
گروه : کرمان » کرمان

سرپرست دفتر امنیتی و انتظامی استانداری کرمان گفت: بر مبنای اشرافیت کامل امنیتی و نظامی، مشکلی در زمینه تامین امنیت گردشگران داخلی و خارجی نداریم.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، حمید شمس الدینی سرپرست دفتر امنیتی و انتظامی استانداری کرمان در دیدار با دبیر اول و مسئول بخش امنیتی سفارت ژاپن در تهران گفت: استان کرمان در مجاورت ۲ کشور بی ثبات امنیتی از جمله افغانستان و پاکستان قرار گرفته و به تبع آن تاثیرات ناامنی در آن کشور‌ها بر کشور ما نیز مشاهده می‌شود، اما به لحاظ اقدامات امنیتی انجام شده، وضعیت این استان مطلوب است و سعی شده هیچ مشکل امنیتی ایجاد نشود.

او تصریح کرد: راهبرد‌های امنیتی در کرمان به نحوی اثرگذار بوده که این استان در مجاورت کشور‌هایی که مهد پرورش داعش، القاعده و گروه‌های تکفیری هستند، در امنیت کامل به سر می‌برد و تمامی تحرکات گروه‌های تکفیری و باند‌های قاچاق مواد مخدر در زیر چتر امنیتی این استان تحت رصد هستند.

سرپرست دفتر امنیتی و انتظامی استانداری کرمان با اشاره به اینکه ۱۰ درصد از اتباع افغانستانی وارد شده به کشور در این استان ساکن هستند، گفت: بالغ بر ۸۰ درصد مواد مخدر سنتی جهان در افغانستان تولید می‌شود و طبیعی است که بخش قابل توجهی از ترانزیت آن از ایران می‌گذرد و کرمان نیز در مسیر تردد قاچاق مواد مخدر قرار دارد و سرریز تبعات ناامنی ناشی از قاچاق مواد مخدر را در این استان شاهد هستیم.

شمس الدینی با تضمین امنیت کامل گردشگران داخلی و خارجی در استان کرمان، اظهار داشت: اوج امنیت را در اجرای دوی اولتراماراتن در کویر می‌توان مشاهده کرد که با امنیت کامل در قالب چهار دوره انجام شده و در این دوره ورزشکارانی از ۱۰ کشور حضور داشته اند.

او با اشاره به این مطلب که کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور؛ ظرفیت‌های بالای گردشگری، فرهنگی، تاریخی، اقتصادی، اجتماعی و تنوع قومی ومذهبی را دارد، عنوان کرد: هفت اثر ثبت شده جهانی و بالغ بر ۶۶۰ اثر ثبت شده ملی در استان کرمان وجود دارد و این استان در حوزه معادن، تولید و صادرات محصولات کشاورزی، آثار فرهنگی، ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی و ... ظرفیت‌های بسیار بالایی برای جلب گردشگران دارد.

سرپرست دفتر امنیتی و انتظامی استانداری کرمان با اشاره به بروز دو مورد گروگانگیری گردشگران خارجی در این استان طی دهه ۸۰ و قبل از آن، تصریح کرد: در یکی از این موارد گردشگر ژاپنی به عنوان یک مسافر عادی سوار تاکسی شده که در چنگ گروگانگیران گرفتار و بلافاصله به پاکستان منتقل شده بود.

شمس الدینی یادآور شد: عمده گروگانگیری‌ها در استان کرمان مربوط به مبادلات مواد مخدر بوده که با اجرای سیاست‌های خاص مبارزه با مواد مخدر از گسترش این پدیده جلوگیری شده است.

او با تاکید بر این مطلب که در حال حاضر هیچ نگرانی در بحث اتباع خارجی نداریم و ظرفیت لازم در سیستم‌های امنیتی، انتظامی و نظامی ایجاد شده است، گفت: بر مبنای اشرافیت کامل امنیتی و نظامی، مشکلی در زمینه تامین امنیت گردشگران داخلی و خارجی نداریم.

شمس الدینی افزود: در ۶ ماه ابتدای امسال تاکنون بالغ بر ۲۲ هزار گردشگر خارجی به استان کرمان سفر کرده اند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل این رقم ۱۷ درصد رشد داشته است.

سرپرست دفتر امنیتی و انتظامی استانداری کرمان ادامه داد: در حال حاضر کارشناسان خارجی در شهرستان‌های مختلف استان کرمان بدون هیچ دغدغه امنیتی مشغول به کار هستند.

شمس الدینی در پاسخ به درخواستی مبنی بر ارائه آمار جرائم در استان کرمان به دولت ژاپن، عنوان کرد: این آمار به وزارت کشور منعکس شده و با طی روال قانونی در اختیار دولت ژاپن قرار خواهد گرفت.

او در پاسخ به سئوالی مبنی بر ظرفیت‌های اقتصادی استان کرمان نیز گفت: این استان در حوزه اقتصادی دارای ظرفیت‌های گسترده‌ای است و در حوزه تولید پسته، صادرات محصولات کشاورزی، تولیدات معدنی، بهره برداری از معادن مس و ... رتبه‌های برتر را به خود اختصاص داده است.

سرپرست دفتر امنیتی و انتظامی استانداری کرمان تاکید کرد: البته بخشی از تحریم‌های ظالمانه اعمال شده بر کشور، تاثیرات خود را در استان کرمان نیز بر جای گذاشته است، اما این قله موانع را رد کرده ایم و پیشرفت‌های اقتصادی تداوم خواهد داشت.

دبیر اول و مسئول بخش امنیتی سفارت ژاپن در تهران نیز گفت: استان کرمان در گذشته در سطح یک امنیتی برای گردشگران ژاپنی بوده که با وقوع یک مورد گروگانگیری دانشجوی ژاپنی در بم به سطح سه رسیده است.

کازاواکی میاماتو ادامه داد: پس از آن در سال ۲۰۱۵ به سطح دو رسیده و در حاضر دولت ایران درخواست دارد که سطح امنیتی این استان از سوی دولت ژاپن به یک تغییر کند.

او گفت: دولت ژاپن خواسته که آمار جرائم در استان کرمان را به دولت ژاپن اعلام کنند تا پس از تصویب دولت ژاپن به سطح یک تغییر دهند و تاکنون این آمار به دولت ژاپن اعلام نشده است و اگر این کار انجام شود می‌توانند بررسی و اعلام نظر کنند.

دبیر اول و مسئول بخش امنیتی سفارت ژاپن در تهران افزود: برای آنکه توریست‌ها و مردم ژاپن بتوانند به استان کرمان سفر کنند حتما باید سطح امنیتی این استان از سوی دولت ژاپن به سطح یک ارتقاء یابد.

انتهای پیام/ی

درخواست ژاپن برای بررسی امنیتی استان کرمان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر