کد خبر: ۷۱۰۳۱۹۳
گروه : سمنان » سمنان
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۴

از تعداد یک هزار و ۴۰۶ نابینا در استان سمنان ۳۱۹ نفر از کم بینایان و نابینایان در روستا زندگی می‌کنند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان، علیرضا ایزدپور مدیرکل بهزیستی استان سمنان در آستانه ۲۳ مهر روز جهانی نابینایان (عصای سفید) گفت: یک هزار و ۴۰۶ نابینای مطلق و کم بینا از بهزیستی استان سمنان خدمات دریافت می‌کنند که از این تعداد ۱۶۰ نفر نابینای مطلق و یک هزار و ۲۴۶ نفر کم‌بینا هستند و ۳۱۹ نفر از کم بینایان و نابینایان در روستا و یک هزار و ۸۷ نفر در شهر زندگی می‌کنند.

او با اشاره به اینکه ۹۰۸ نفر از نابینایان و کم بینایان تحت پوشش بهزیستی استان سمنان، مستمری دریافت می‌کنندافزود: بقیه این افراد از خدماتی نظیر کمک هزینه آموزشی و تحصیلی از ابتدایی تا دانشگاه، مناسب‌سازی منزل، رفت و آمد و خرید تجهیزات نابینایان شامل عصای سفید، ماشین تحریر بریل (پرکینز) لوح و قلم (برجسته نگار) و دیگر دستگاه‌های مورد نیاز برای خواندن، مطالعه و برنامه‌های نرم افزاری‌های کمکی برخوردار می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی استان بیان کرد: بهزیستی در سه حوزه پیشگیری، درمان و پس از درمان خدمات خود را به متقاضیان و نابینایان ارائه می‌دهد.

شرکت ۲۲ هزار کودک در طرح پیشگیری از تنبلی چشم

ایزدپور اظهار داشت: طرح پیشگیری از تنبلی چشم (آمبلیوپی) در حوزه پیشگیری است که میان کودکان ۳ تا ۶ ساله در پایگاه‌های بهزیستی و مهد‌های کودک هر سال اجرا می‌شود.

او بیان کرد: سال گذشته بیش از۲۲ هزار کودک ۳ تا ۶ ساله در استان سمنان در طرح پیشگیری از تنبلی چشم شرکت کردند که اجرای این طرح از ابتلای تعدادی از کودکان به نابینایی جلوگیری کرد.

مدیرکل بهزیستی استان سمنان ادامه داد: بیماری تنبلی چشم اگر به موقع و در سنین ۳ تا ۶ سال شناسایی شود، قابل درمان است و در صورت بی‌توجهی می‌تواند به نابینایی فرد منجر شود.

ایزد پور مهم‌ترین مشکل کم بینایان و نابینایان را وضعیت اشتغال عنوان و اظهار کرد: اجرای قانون اختصاص سه درصد از جذب ارگان‌های دولتی به افراد معلول، بسیاری از مشکلات این قشر از جامعه برطرف می‌کند.

او ابراز داشت: مطابق قانون کارفرمایانی که از افراد معلول و نابینا استفاده کنند از معافیت پرداخت سهم بیمه کارفرما به مدت ۵ سال برخوردار می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی استان سمنان مناسب‌سازی معابر را از دیگر نیاز نابینایان بیان و تصریح کرد: نصب موزائیک‌های ویژه کم بینایان و نابینایان در پیاده‌روها، رفع مشکل پل‌های روی جوی آب، همسطح سازی و برطرف کردن موانع در معابر و بهسازی مسیر تردد معلولان و نابینایان می‌تواند بخش مهمی از مشکلات نابینایان برای حضور در جامعه را برطرف کند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

انتهای پیام / م

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر