کد خبر: ۷۱۰۳۲۰۶
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
کد خبر : ۷۱۰۳۲۰۶
مقتدایی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

کارشناس مسائل بین الملل گفت:ریاض تمام اهرم‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خود در جهت بهبود روابط با ایران را به کار گرفته است.

/////////////////////////عباس مقتدایی کارشناس سیاست خارجی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، در تشریح دلایل سفر عمران خان نخست وزیر پاکستان به ایران، اظهار کرد: ارتقا جایگاه منطقه‌ای ایران همچنین تصمیمات و اقدامات تعیین کننده‌ای که کشورمان طی سال‌های گذشته در منطقه داشته، به ویژه پس از همکاری‌های سازنده تهران و مسکو در زمینه های مختلف همچون نظامی و سیاسی که در سطح منطقه  رخ داد، باعث تنزل جایگاه ایالات متحده آمریکا در منطقه غرب آسیا شد.

او ادامه داد: درهمین راستا کشور‌های همسایه در چاچوب بهبود و تحکیم روابط خود با جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده و درصدد هستند ارتباط مستحکمی با کشورمان برقرار کنند. از سوی دیگر باید بگویم که پاکستان سالهای قبل جایگاه بالاتری در منطقه داشت ولی پس از همکاری‌هایی که با عربستان سعودی  درمنطقه  انجام داد، عملا تحت نفوذ این کشور قرار گرفت و موقعیت منطقه‌ای خود را از دست داد.


بیشتر بخوانید:علت سفرم به تهران جلوگیری از یک درگیری جدید در منطقه است


مقتدایی تصریح کرد: عمران خان  پس از رسیدن به نخست وزیری  تلاش می کند تا گام هایی را درجهت ارتقا روابط  با ایران برداشته و ارتباط خود را گسترش دهد.به نظر می‌رسد پاکستان به منظور بالا بردن جایگاه منطقه‌ای خود خواهان توسعه روابط با ایران همچنین فاصله گرفتن از سیاست‌های مخرب  سعودی بوده و اسلام آباد هم  خواستار افزایش تاثیرگذاری خود در منطقه به واسطه حفظ روابط همزمان با تهران، ریاض و برخی دیگر از کشور‌های منطقه  است.

کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه  حضور عمران خان در منطقه بیش از هر چیز نشانه ارتقا جایگاه و نفوذ ایران همچنین  تأثیرگذاری کشورمان در منطقه است، توضیح داد: نخست وزیر پاکستان در مرحله بعد تلاش می‌کند با ایجاد ارتباطات سازنده و احتمالا انعقاد برخی قرارداد‌ها یا انجام توافقاتی، جایگاه سیاسی پاکستان را ارتقا بخشیده و  موقعیت فعلی این کشور را که تنزل یافته  و جزء کشور‌های درجه دوم منطقه محسوب می‌شود ، مجددا به جایگاه  قبلی خود بازگرداند.

کارشناس سیاست خارجی درباره گمانه زنی‌ها پیرامون میانجی‌گری نخست وزیر پاکستان میان تهران و ریاض خاطرنشان کرد: عربستان سعودی پیشتر گمان می‌کرد که دست برتر  را در منطقه دارد، ولی به میزان بالای آسیب پذیری خود واقف نبود. در همین راستا پس از تحولات اخیر دریمن،  پیشروی‌ها و موفقیت‌های نظامی که  انصارالله در جنگ با ریاض داشته همچنین  براساس آینده‌ای  را که کارشناسان و تحلیلگران بین الملل برای جنگ عربستان در یمن متصور هستند، این کشور قطعا پیروز این میدان نخواهد بود و احتمال شکست نظامی بیشتری در آینده انتظار آنها را می‌کشد.

مقتدایی در پایان با اشاره به اصرار ریاض برای بهبود روابط با تهران تصریح کرد: ریاض تمام اهرم‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خود در جهت بهبود روابط  با ایران  را به کار گرفته است، تابه این واسطه  از آسیب‌های احتمالی  که ممکن است در نتیجه  عدم روابط  سازنده با کشورهای منطقه  به وجود بیاید، دور شود. سعودی تلاش می‌کند تا با استفاده از برخی سران کشور‌ها پیام‌هایی را برای جمهوری اسلامی ایران ارسال کند. 

او افزود: پیام‌های ریاض  نشانگر کوتاه آمدن از مواضع قبلی این کشور و اذعان به تنزل جایگاه منطقه‌ای آنها است. به نظر می‌رسد حضور عمران خان در ایران و پیامی که گفته می شود برای تهران دارد، نشان از ضعف درونی عربستان سعودی  و پذیرش عملی شکستی است که در جریان حمله نظامی به یمن داشته و اکنون ریاض به دنبال جبران ناکامی‌های خود در صحنه نظامی  از طریق دستیابی به پیروزی‌هایی در عرصه دیپلماتیک است.

انتهای پیام/

عمران خان به تهران آمد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر