کد خبر: ۷۱۰۵۵۶۸
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۴
تاریخ انتشار : ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۴
کد خبر : ۷۱۰۵۵۶۸

معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان اصفهان گفت:تامین رطوبت تالاب گاوخونی بر اساس خاصیت مویینگی می تواند تاثیر مهمی بر کاهش فعالیت کانونهای گردوغبار داشته باشد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان ،حسن ساسانی معاون بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان با اشاره به ثبت سه میلیون متر مکعب آب در ایستگاه بند شاخ کنار به مقصد تالاب گاوخونی اظهار داشت: خروجی سد رودشتین ۳.۵ متر مکعب بر ثانیه تثبیت شده است و با توجه به کاهش دمای هوا و کاهش پرت در مسیر رودخانه جریان زاینده رود، به سمت تالاب گاوخونی ادامه دارد.

او افزود: ادغام آب پشت مخزن سد رودشتین با روان آب‌های سطحی و پساب تصفیه خانه جنوب شهر اصفهان ورودی تالاب گاوخونی را به ۶ مترمکعب برثانیه افزایش داده است.

معاون بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان با ابراز امیدواری از تداوم جریان زاینده رود به سمت تالاب گاوخونی تا آخر مهرماه تصریح کرد: پیش بینی تامین حقابه تالاب گاوخونی در آینده نیاز به محاسبات دقیق دارد، اما تاکنون بعد از دو دهه خشکسالی دو درصد از حقابه تالاب گاوخونی تامین شده و اگر با همین دبی ۳.۵ متر مکعب بر ثانیه زاینده رود به طرف تالاب گاوخونی جریان داشته باشد، امیدواریم در آخر ماه هفت درصد حقابه تالاب گاوخونی تامین شود.


او با اشاره به تاثیر تامین حقابه کنونی تالاب گاوخونی بر کاهش فعالیت کانون‌های گردو غبار گفت: جریان آب به سمت تالاب گاوخونی اتفاق بزرگی را رقم زده است. تامین رطوبت تالاب گاوخونی بر اساس خاصیت مویینگی که به علت وجود خاک رس در اطراف تالاب گاوخونی است و همچنین ایجاد رطوبت نسبی در محیط اطراف تالاب گاوخونی می‌تواند تاثیر مهمی بر کاهش فعالیت کانون‌های گردوغبار داشته باشد.

ساسانی حجم مخزن سد زاینده رود را ۴۴۴ میلیون متر مکعب اعلام کرد و از ورودی ۱۶ متر مکعب بر ثانیه آب به سد زاینده رود و خروجی ۲۵ مترمکعب بر ثانیه خبر داد.

منبع:مهر

انتهای پیام/م

 

تامین هفت درصد حقابه تالاب بعد از دو دهه خشکسالی

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر