کد خبر: ۷۱۰۹۶۲۹
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۸
تاریخ انتشار : ۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۸
کد خبر : ۷۱۰۹۶۲۹

روزنامه فرانسوی لوموند در گزارشی به ارائه جزئیاتی در خصوص بازداشت سرشبکه سایت معاند «آمدنیوز» پرداخت.

لوموند: «روح‌الله زم» برای گسترش کانال تلگرامی خود از چهره‌های ضد انقلاب کمک مالی درخواست کرده بودبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از لوموند، این روزنامه در گزارشی نوشت روح‌الله زم از دو سال قبل از سوی نیروهای امنیتی فرانسه دائما و از نزدیک محافظت می‌شد و دستگاه‌های اطلاعاتی فرانسه نگران وضعیت امنیتی او بودند.

لوموند نوشت: دستگاه‌های امنیتی فرانسه احتمالا تا شب پیش از پرواز زم به عراق سعی کرده‌اند او را از این سفر منصرف کنند اما خود او احتمال خطر را رد کرده و گفته است که در عراق محافظت می‌شود.

در ادامه گزارش این روزنامه فرانسوی آمده است: روح‌الله زم که در تلاش برای تبدیل کانال تلگرامی خود به یک رسانه فراگیر بود، از چهره‌های مخالف ایران و ضد انقلاب کمک مالی درخواست کرده بود.

بیست و دوم مهر ماه سپاه پاسداران در بیانیه‌ای از گرفتار شدن روح الله زم در یک عملیات اطلاعاتی هوشمندانه از سوی سازمان اطلاعات سپاه و دستگیری وی خبر داد. (بیشتر بخوانید)

پیشتر نشریه فرانسوی لو فیگارو در گزارشی مدعی شده بود زم در نجف بازداشت شده است. طبق ادعای فیگارو، ایران یک واسطه را برای دیدار با روح‌الله زم به پاریس، محل اقامت او، اعزام کرده بود تا او را برای دیدار با آیت‌الله سیستانی -مرجع شیعیان عراق- متقاعد کند. وی پس از ورود به نجف در دام نیروهای امنیتی ایران افتاده و به داخل کشور منتقل می‌شود.

بیشتر بخوانید: افشای جزئیات جدید از بازداشت مدیر آمد نیوز

نکته قابل توجه در گزارش فیگارو این است که گفته شده نیرو‌های امنیتی ایران تلفن همراه و رایانه روح‌الله زم را نیز در اختیار گرفته‌اند و از این طریق توانسته‌اند اطلاعات مهمی را درباره «منابع خبری» او به دست بیاورند. در این گزارش همچنین آمده است که روح‌الله زم تحت حفاظت پلیس فرانسه بود و با اینکه مقامات فرانسوی از سفر وی به عراق اطلاع داشتند، اما مانع این سفر نشدند.

یکی از مسئولان عملیات سازمان اطلاعات سپاه که طی آن سرشبکه «آمدنیوز» دستگیر شد، ابعاد جدیدی از این اقدام را تشریح کرد و گفت: مهمترین ویژگی این عملیات، معماری دقیق و چند لایه اطلاعاتی است که طی آن و با استفاده از روش‌های نرم اطلاعاتی، سوژه مورد نظر از مجموعه سپر‌های حفاظتی که از سوی سرویس‌های جاسوسی بیگانه برای او فراهم شده بود، جدا و وارد تور سازمان اطلاعات سپاه شد. (بیشتر بخوانید

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر