کد خبر: ۷۱۱۰۸۵۳
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲
تاریخ انتشار : ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲
کد خبر : ۷۱۱۰۸۵۳
گروه : قم » قم
مدیر کل دامپزشکی استان قم عنوان کرد؛

رفیعی گفت: در حال حاضر با تمهیدات لازم، کانون‌های بیماری آنفولانزای مرغی و تب‌برفکی در قم کنترل شده است و امسال مورد خاصی از این بیماری‌ها مشاهده نشده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم،مهدی رفیعی مدیرکل دامپزشکی استان قم با اشاره به اهمیت پیشگیری از بیماری‌های دام و طیور عنوان کرد: در فصل پائیز دو موضوع مهم آنفولانزای مرغی و تب برفکی مطرح است که باید مرغداران و دامداران به نکات بهداشتی در پیشگیری از شیوع این بیماری‌ها توجه داشته باشند.

مدیر کل دامپزشکی استان قم افزود: در حال حاضر با تمهیدات لازم، کانون‌های بیماری آنفولانزای مرغی و تب برفکی در قم کنترل شده است و امسال مورد خاصی از این بیماری‌ها مشاهده نشده است.

رفیعی بیان کرد: امسال نیز واکسیناسیون جامع در مرغداری‌ها انجام می‌شود و مرغداران این واکسیناسیون را طبق نظر دامپزشکی به موقع انجام داده و رعایت مقررات بهداشت و قرنطینه و توصیه‌های دامپزشکی را در اولویت کار خود قرار دهند.

مدیرکل دامپزشکی استان قم یادآورشد: سال گذشته آنفولانزای مرغی در سطح استان کنترل شد و مشکل خاصی در خصوص این بیماری نداشتیم و پیش‌بینی می‌شود امسال نیز با رعایت ضوابط بهداشتی، مشکلی در مورد بیماری آنفلوانزا در قم نداشته باشیم.

او اظهار کرد: توصیه می‌شود مرغداران به بحث توسعه بهداشتی و مقررات امنیت زیستی مرغداری‌ها، تردد‌ها و جابه‌جایی مرغ‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشند.

رفیعی بیان کرد: در بحث بیماری‌های دامی، مهم‌ترین بیماری واگیر، تب برفکی است که خوشبختانه کانون این بیماری نیز به خوبی کنترل شده است و اپیدمی این بیماری را در سال جاری نداشتیم.

او بیان کرد: بیماری تب برفکی موجب سقط جنین دام و تلفات در بره‌ها و گوسفندان می‌شود و بهترین مقطع برای واکسیناسیون، ابتدای پائیز است و دامداران از این فرصت مهم در اجرای رایگان طرح استفاده کنند.

رفیعی تصریح کرد: در شرایطی هستیم که بیماری و اپیدمی واگیر در جمعیت دامی قم وجود ندارد، اما توصیه می‌کنیم هر گونه خرید فروش و نقل و انتقال و جابه‌جایی دام نیز با مجوز دامپزشکی انجام شود و برای انجام واکسیناسیون دامی به موقع اقدام کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان قم گفت: ورود پرندگان مهاجر از فصل پاییز شروع می‌شود و اگر مرغداران واکسیناسیون‌ها را به موقع در مرغداری‌ها انجام دهند، سال بی خطری در انتقال بیماری‌ها خواهیم داشت و مشکلی به لحاظ شیوع بیماری آنفولانزای مرغی، به وجود نخواهد آمد.

رفیعی افزود: در حال حاضر با آغاز فصل پائیز، طرح واکسیناسیون رایگان تب برفکی گوسفند و بز به مدت یک ماه اجرایی می‌شود و دامداران در این مدت باقی مانده که طرح ادامه دارد با اکیپ‌های دامپزشکی همکاری لازم را داشته باشند و واکسیناسیون را انجام دهند.

مدیر کل دامپزشکی استان قم عنوان کرد: در تب برفکی گاو نیز واکسن‌های مختلف با کیفیت خوبی تامین شده است که حتما دامداران با اکیپ‌های مرکز مایه کوبی منطقه ارتباط برقرار کنند و با توصیه مسئول فنی، واکسیناسیون گاوداری‌ها به موقع انجام شود.

انتهای پیام/ح

کانون‌های بیماری آنفلوانزای مرغی و تب‌برفکی در قم کنترل شده است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر