کد خبر: ۷۱۱۰۸۸۵
گروه : سمنان » سمنان
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۶
۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۶
کد خبر : ۷۱۱۰۸۸۵
گروه : سمنان » سمنان

به منظور جلوگیری از گسترش اراضی بیابانی و مهار گرد و غبار ۱۷ هزار هکتار تاغ زار به عنوان جنگل‌های دست کاشت در شهرستان گرمسار وجود دارد.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان، اسماعیل عرب معصومی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گرمسار گفت: تخریب پوشش گیاهی مراتع، اصلی‌ترین عامل تولید گرد و غبار محسوب می‌شود.

او افزود  به منظور بیابان زدایی طی سال‌های گذشته با تاغ کاری به نتیجه رسیده و امروز با کشت بالغ بر ۱۷ هزارهکتار تاغزار به عنوان جنگل‌های دست کاشت توانسته این وظیفه را به انجام برساند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گرمسار ابراز داشت: گونه تاغ، از جمله گونه‌های بسیار مقاوم به خشکی و کم آبی است و خاستگاه آن مناطق خشک و کم آب می‌باشد.

عرب معصومی اظهار داشت: ریزگرد‌ها به عنوان نتیجه اصلی فرسایش بادی خاک، اثرات مهمی بر محیط پیرامون خود داشته و از دیدگاه محیطی تاثیر بسیار زیادی بر روی زندگی انسانی و جانوری می‌گذارد که پدیده خشکسالی و تغییر اقلیم به این وضعیت می‌افزاید.

او با اشاره به وجود ۱۰ هزارو ۵۲۳ هکتار اراضی بیابانی در این شهر افزود: درخصوص جلوگیری از گسترش اراضی بیابانی و مهار گرد و غبار در منطقه، این اداره اقداماتی را در طی سالیان اخیر با استفاده از مشارکت‌های مردمی به انجام رسانده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گرمسار عنوان کرد: شهرستان گرمسار با میانگین بارندگی ۱۲۰ میلی متر و مساحتی بالغ بر ۵۲۴ هزار هکتار که ۲۸۴ هزارهکتار آن را اراضی بیایانی و کویری احاطه کرده است و بدلیل قرار داشتن در مسیر باد‌های غالب موسمی شهریار و سمنان همواره با تهدید جدی حرکت شن‌های روان و جابجایی تپه‌های ماسه‌ای مواجه بوده است که این موضوع از چند منظر قابل بررسی است.

اسماعیل عرب معصومی بیان کرد: در گام اول با نگاه حفظ و تاسیسات از جمله راه آهن، جاده مواصلاتی که در گذشته با ایجاد باد شکن‌های فیزیکی از جمله قرار دادن کاشت نهال، چوب و غیره در هدایت و کم کردن سرعت باد بودند. ودرگام دوم تهدید جدی برای مزارع کشاورزی شهرستان گرمسار و آرادان که بالغ بر ۵۲۰۰ هکتار می‌باشد.

او ابراز داشت: عملیات مبارزه با بیابانزایی در سطح ۷۰۰ هکتار، با تاسیس ایستگاه تثبیت شن و مقابله با بیابانزایی و اقدام به کاشت جنگل انبوه در سطح این منطقه از اقدامات منابع طبیعی می‌باشد.

انتهای پیام / م

 ۱۰ هزارو ۵۲۳ هکتار اراضی بیابانی در شهرستان گرمسار وجود دارد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر