کد خبر: ۷۱۱۱۱۵۳
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۵
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

یک روانشناس گفت: اگر فرد خودشیفته مقابل شما جزء افراد مهم زندگیتان نیست در ارتباط خود تجدید نظر کنید.

حسن اکبرزاده روانشناس و مشاور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره افراد خودشیفته اظهار کرد: بهتر است ابتدا تعریفی از افراد خودشیفته داشته باشیم و در ادامه به ویژگی‌های افراد خودشیفته بپردازیم تا بتوانیم راهکار‌های کنار آمدن با این افراد و چگونه زندگی کردن با آن‌ها را ارائه دهیم.


بیشتر بخوانید؛ چرا به صدا و فیلم خود احساس خوبی نداریم؟


اکبرزاده با بیان اینکه فرد خودشیفته اصطلاحا کسی که بیش از حد عاشق خودش است، افزود: هر چند علاقه  و دوست داشتن خود یک ویژگی مثبت محسوب می‌شود اما افراط در دوست داشتن خود باعث بروز مشکلاتی در خود فرد و ارتباطات بین فردی او می‌شود.

او درباره ویژگی‌های بارز افراد خودشیفته، گفت: در نگاه اول آدم‌های جذابی هستند و خیلی‌ها علاقمند ارتباط با آن‌ها هستند، موفقیت‌ها و توانمندی‌های خود را بزرگنمایی می‌کنند، تاکید زیادی بر متفاوت بودن و برتر بودن دارند، نیاز به تحسین شدن در آن‌ها خیلی بالاست، همدلی ضعیفی در مقابل دیگران دارند و در عوض انتظار تایید شدن از طرف دیگران بالاست.

این روانشناس ادامه داد: از دیگر ویژگی های افراد خودشیفته آن است که، تحمل باخت یا شکست را ندارند، نگاه از بالا به پایین دارند، ذهن محدودی دارند، از موفقیت‌های دیگران ناراحت می‌شوند، خود را آدم‌های باهوش تلقی می‌کنند، افکار متحجری دارند، انتقادپذیر نیستند و...

اکبرزاده گفت: این اختلال جزء اختلال‌های مقاوم روانشناختی است و این افراد به قدری مقاوم هستند که اگر جزء افراد مهم زندگیتان نیستند بهتر است از آن‌ها فاصله بگیرید.

او تصریح کرد: در مشاوره‌های پیش از ازدواج ویژگی خودشیفتگی از مواردی هست که مانع پیشرفت مسیر پیش از ازدواج می‌شود، چون در این صورت فردی که خودشیفته است بدنبال تغییر همه جانبه طرف مقابل است که در مسیر ازدواج چنین در خواستی هیچ جایگاهی ندارد.

این روانشناس با اشاره به اینکه ازدواج با افراد خودشیفته یک مسیر دشواری را پیشروی افراد قرار می‌دهد، اضافه کرد: با توجه به ویژگی‌های فوق (ویژگی‌های یک فرد خودشیفته) نهایتا باید پذیرای اکثر خواسته‌های آن‌ها باشید اعتراضی نکنید و فقط عمل کنید چراکه این ویژگی را به عنوان یک اختلال قبول ندارند بلکه به عنوان یک توانمندی خاص به آن می‌نگرند و شما هیچ توانایی در توافق کردن با آن‌ها یا تغییر دادن آن‌ها ندارید.

اکبرزاده درباره راهکار برای رفتارکردن با افراد خودشیفته، عنوان کرد: با توجه به ویژگی‌های فوق افراد خودشیفته را شناسایی کنید  چراکه جزء اختلالات مقاوم روانشناختی است در صورتی که فرد مقابل جزء افراد مهم زندگیتان نیست در ارتباط خود تجدید نظر کنید.

او با اشاره به اینکه اگر فرد مهم و با ارزشی برایتان هست بهتر است خودشیفتگی اورا بپذیرید، اضافه کرد: سعی نکنید آن‌ها را تغییر دهید، چون موفقیتی حاصل نخواهد شد همچنین بازی‌های روانی و عملی آن‌ها را شناسایی کنید تا وارد این بازی‌ها نشوید چراکه تحت هر شرایطی نتیجه مثبتی در پی ندارد.

این روانشناس ادامه داد: در ارتباط با آن‌ها محدوده رفتاری و اهداف خود را مشخص کنید، از ویژگی‌های مثبت او به عنوان بازخورد استفاده کنید، کوچکترین همدلی آن‌ها را با بازخورد مثبت تقویت کنید، در رابطه حد و مرز تعیین کنید و به آن‌ها متعهد باشید.

اکبرزاده خاطرنشان کرد: دربرخورد با افراد خودشیفته سعی نکنید خودتان را برتر جلوه دهید، در این روابط حواستان به عملکرد و اعتما دبه نفستان باشد و نهایتا به فکر تغییر آن‌ها نباشید.

انتهای پیام/

افراد خودشیفته چه ویژگی هایی دارند؟

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
شاهین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۱
والا من هم با چنین فردی دوماهی مجبور به کار بوپم آنقدر کلافه شده بودم که یه کتک حسابی زدمش... دیگه از خودش تعریف نکذد... فکر میکنم راه حل خوب اینه که من کردم
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
یه بنده خدایی دقیقاهمینجوریه.همیشه از خودش و دخترش تعریف میکنه.به من میگفت :من دلم خیلی زلاله همه شیفته ی من هستن.دوست و آشنا دوست دارن بامن بیان مسافرت.فلانی همچین تعریفی کرده.خواهرم انگشت کوچیک من نمیشه توبافتنی و آشپزی.بنده خدا عاشق تعریف وتمجید دیگران.فکرهم میکنه هرگز اشتباهی ازش سرنمیزنه وهرکاری در حق عروس دامادش کرده حقشون بوده...وای خدا
مارال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
وای به حال کسی که دیگران ازترس آبروی خود به اون احترام بزارن.اتفاقا آدمهای خودشیفته آنقدر دچارکمبود هستند که به زور ازدیگران محبت طلب می
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
اینجور آدم ها از احترام از روی ترس لذت بیشتری می برند! قدرت برای آنها از هر مفهومی والاتره! و وای به حال اطرافیان آنها! شاید انسانهای با ایمان هیچوقت وارد همچنین ورطه ای نشوند. بی ایمانی و فراموشی قدرت ابدی و ازلی، این آدم ها رو به فرعون های زمانه تبدیل کرده. ای کاش به خودشون بیان و درک کنند که دنیا ارزش آزار انسان های اطرافشون رو نداره.
K
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
بهترین رفتار در مقابل چنین افرادی فاصله گرفتن از انهاست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
در محیط کار من فردی با چنین مشخصاتی وجود دارد که همه را به حد جنون رسانده! و متاسفانه با اینکه انسان های با لیاقت و شایسته ای برای مسند ایشان هست اما با بزرگنمایی کارها و توانمندی های خود بر جایی تکیه زده که به هیچ عنوان لایق آن نیست! ای کاش مطلب شما را مدیران تصمیم گیر بخوانند!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
پشتیبان داره حتما ازاین جور آدم ها تو محیط های کار زیاد پیدا میشد ومیشه که هر مسلمانی را فرا ی میده .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
شاید واقعا توانمنده و شما داری بهش حسادت میکنی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
آدم مغرور رو نباید تحویل گرفت همون طور که اون ارزشی برای دیگران قائل نیست دیگران هم نباید بهش توجه کنند تا به گستاخی و بی ادبیش ادامه بده!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
آدم های مغرور و از خود راضی غیر قابل تحمل ترین آدم ها هستند میشه یک آدم عصبانی رو تحمل کرد ولی آدم مغرور غیر قابل تحمله با وجود این که عصبی نیست اما انرژی منفیه بالایی به محیط میده!
ناشناس
|
France
|
۰۶:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
با این همه خود شیفته بعد از عمل جراحی زیبایی وبوتاکس وژل و...چه کنیم؟احساس زیبایی بیش ار حد اینا زندگی رو برا بقیه سخت می کنه.چون فکر می کنن باید همه چیز تحت زیبایی فر ضی شون قرار گیره
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر