کد خبر: ۷۱۱۱۷۲۱
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۳
تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۳
کد خبر : ۷۱۱۱۷۲۱

پژوهشگران توانستند با ارائه روشی جدید، دوز شیمی‌درمانی را با استفاده از فناوری‌نانو مدیریت کنند.

نانو ذرات به کمک شیمی درمانی آمدبه گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، محققان توانستند از نانوذرات برای بهبودی کامل شیمی‌درمانی استفاده کنند. آن‌ها برای این کار نانوذراتی از جنس آهن ساختند که دارای پوششی از جنس پلیمر زیست‌سازگار است.

پژوهشگران دانشگاه ایالتی میشیگان روش جدیدی را ارائه کردند که می‌توان با به وسیله نانو ذرات دوز شیمی درمانی را مدیریت کرد.

شیمی‌درمانی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود که درمانی بسیار دردناک است و عوارض فراوانی دارد. برای حل این مشکل لازم است ابزاری دقیق برای رهایش دوز صحیحی از دارو به تومور سرطانی استفاده شود.


بیشتر بخوانید: پوشش بیمه‌ای داروی «تری پاراتاید» بیماران پوکی استخوان از هفته جاری


محققان دانشگاه ایالتی میشیگان روشی جدید ارائه کرده‌اند که می‌توان با این روش تصویربرداری ذرات مغناطیسی (MPI) و تزریق نانوذرات کامپوزیتی را انجام داد. در واقع ذرات ابرپارامغناطیس و داروی شیمی‌درمانی دوکسوروبیسین با هم ترکیب می‌شوند.

لازم است برای مدیریت کامپوزیت نانوذرات، این ذرات را به‌صورت عامل کنتراست‌ دهنده استفاده و به‌صورت خوراکی خورده شوند. زیرا ذرات ابرپارامغناطیس هستند و با استفاده از دستگاه MRI قابل مشاهده هستند. این کامپوزیت به‌گونه‌ای طراحی شده که در طول زمان از بین برود و یا در صورت رسیدن سیگنال‌های MRI دچار فروپاشی شوند؛ بنابراین رهایش دوکسوروبیسین انجام شده و نانوخوشه اکسید آهن دچار زوال ساختاری می‌شود. پزشک می‌تواند به سرعت محل دارو را تشخیص دهد.

طبق نتایج به دست آمده  تغییر ذرات در طول زمان به همراه رهایش تدریجی دوکسوروبیسین که با استفاده از MPI رصد می‌شود به محققان اجازه می‌دهد تا ۱۰۰ درصد دارو را مدیریت کنند. محققان می توانند با این روش نشان دهند که دارو چگونه  روی بدن تاثیر می گذارد و سلول‌های سرطانی تا چه حد از بین رفته‌اند. 

انتهای پیام/

کشف روشی جدید برای مدیریت دوز شیمی درمانی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر