کد خبر: ۷۱۱۱۹۸۲
گروه : سمنان » سمنان
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵
تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵
کد خبر : ۷۱۱۱۹۸۲
گروه : سمنان » سمنان
رئیس میراث فرهنگی شهرستان شاهرود خبر داد؛

حسنی گفت: نهمین دوره جشنواره سفر به زیستگاه زاغ بور، نهم و دهم آبان ماه ۹۸ در شاهرود برگزار خواهد شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان، حمید رضا حسنی، رئیس میراث فرهنگی شهرستان شاهرود ضمن بیان اینکه جشنواره سفر به زیستگاه زاغ بور برای نهمین بار طی سال‌های اخیر برگزار خواهد شد، گفت: این جشنواره گردشگری با هدف بازدید گردشگران از زاغ بور، پرنده بومی – انحصاری ایرانی که زیستگاه اصلی آن زیستکره حیات وحش توران است، برگزار می‌شود.

او با بیان اینکه این جشنواره، نهم و دهم آبان ماه برگزار خواهد شد، افزود: بازدید از بافت روستای هدف گردشگری قلعه بالا، محور گردشگری گیور- دزیان، و گونه‌های حیات وحش در زیستکره توران همراه با اجرای مراسم آیینی و موسیقی محلی در کنار عرضه صنایع دستی و سوغات از جمله برنامه‌های این جشنواره است.

رئیس میراث فرهنگی شاهرود با بیان اینکه سال‌های گذشته استقبال بسیار خوبی از این جشنواره به عمل آمد، ابراز کرد: شناساندن ظرفیت‌های گردشگری و همچنین معرفی پرنده نادر و کم یاب زاغبور در زمره اهداف جانبی این همایش و جشنواره است.

حسنی تصریح کرد: زاغ بور یا زاغ کویری، پرنده‌ای از خانواده کلاغیان است، اما تفاوت‌های زیادی با دیگر کلاغ‌ها و زاغ‌ها دارد، از جمله زمین زی بودن به طوری که حتی در هنگام احساس خطر نیز دویدن را به پرواز ترجیح می‌دهد. از سوی دیگر باید گفت زاغ بور دارای صدای خوش و رنگ نخودی مایل به قهوه‌ای است از این پرنده به عنوان جواهر کمیاب و نادر کویر یاد می‌کنند و این پرنده با زیبایی خاص خود یکی از قابلیت‌های گردشگری طبیعت منطقه محسوب می‌شود.

او اظهار کرد: زاغ بور تنها در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی شرق و جنوب شرق ایران زندگی می‌کند و تنها پرنده بومی انحصاری (اندمیک) ایران است که در استان‌های یزد، خراسان جنوبی و به خصوص در جنوب شرقی استان سمنان در زیستکره حیات وحش توران زندگی می‌کند.

این همایش در روستای قلعه بالا در بخش بیارجمند ۱۴۰ کیلومتری جنوب شاهرود و در زمره روستا‌های هدف گردشگری استان سمنان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام / م

حیات وحش توران، زیستگاه اصلی پرنده کم یاب زاغ بور

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر