کد خبر: ۷۱۱۲۲۴۷
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۶
تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۶
کد خبر : ۷۱۱۲۲۴۷

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت : برای جلوگیری از بیماری های چشم حتما پلک بزنند و به صورت یکسره به صفحه مانیتور دستگاه خیره نشوند.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه،سارا شاه‌آبادی مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ارتباط با اینکه چگونه در محل کار چشمان خود را از آسیب‌های رایانه دور بداریم، گفت : کار دائمی با رایانه بدون پلک زدن، می‌تواند به شبکیه چشم آسیب برساند از این رو باید به چشمان استراحت داد.

او گفت : افراد وقتی با رایانه کار می‌کنند، معمولاً پلک زدن را فراموش می‌کنند و لذا چشم نمی‌تواند به طور طبیعی روان و مرطوب بماند و این امر منجر به خشکی و قرمزی چشم می‌شود.

او به کاربران رایانه گفت: برای محافظت از چشمان و کاهش این وضعیت، مانیتور خود را زیرخط دیدشان قرار دهند.

او بر رعایت یکسری نکات بهداشتی و پیشگیرانه برای محافظت از چشم تاکید کرد و گفت: برای جلوگیری از نابینایی و محافظت از چشمان باید سطح آگاهی‌ها را ارتقا داد.

او افزایش آگاهی عمومی از نابینایی به عنوان یک مشکل عمده جوامع انسانی و کنترل چهار علت عمده نابینایی شامل کاتاراکت، تراخم، انکوسرکیازیس و نابینایی کودکان را مورد تاکید قرار داد و گفت: در دسترس قراردادن خدمات توانبخشی افراد کم بینا از جمله عینک و سایر وسایل موردنیاز آن‌ها با قیمت مناسب یکی از راهکار‌های تامین سلامتی چشم است.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ارائه آموزش‌های لازم به عرضه‌کنندگان خدمات مراقبتی چشم برای خدمت‌رسانی به جوامع فقیر و دورافتاده، ایجاد زیرساخت‌های موردنیاز برای ارائه خدمات مراقبتی چشمی باکیفیت بالا در همه کشور‌ها و پیشگیری و درمان اختلالات بینایی، انجام جراحی کاتاراکت و توزیع ویتامین آ را از دیگر راهکار‌های حفاظت از چشمان دانست.

شاه‌آبادی در ارتباط با مراقبت از سلامت چشمان به هنگام تماشای تلویزیون یا لپ‌تاپ نیز افزود: برای حفظ سلامت چشم در وقت تماشای تلویزیون یا لپ‌تاپ، شما باید از قاعده ۲۰-۲۰ که به خاطرسپاری آن آسان است استفاده کنید، یعنی هر ۲۰ دقیقه،۲۰ ثانیه استراحت نمایید و به یک شیء که حدوداً ۶ متر با شما فاصله دارد خیره شوید که این کار استراحت چشمان شما را به دنبال دارد.

او با بیان اینکه افراد معمولاً هنگام کار تماشای تلویزیون استراحت کردن را از یاد می‌برند، گفت: بنابراین به سادگی و با تنظیم یک یادآوری بر گوشی تلفن می‌توان این مورد را تکرار کرد تا زمانی که به انجام آن به طور منظم عادت می‌کنند.

او افزود: این قانون همچنین برای افرادی که از تلفن همراه هوشمند یا تبلت برای مطالعه یا تماشا استفاده می‌کنند نیز کاربرد دارد.

او در ارتباط با اینکه چه زمانی باید به یک چشم‌پزشک مراجعه کرد گفت: هنگامی که چشم سرخ رنگ شده، از آن ترشحات خارج می‌شود، متورم گشته و دید کاهش یافته است که این‌ها می‌تواند نشانه‌ای از ورم ملتحمه باشد که در آن صورت مراجعه فوری به چشم‌پزشک ضروری است.

او افزود: هنگامی که بینایی یک یا هر ۲ چشم کاهش می‌یابد، این امر می‌تواند نشانه‌ای بر لزوم تغییر عینک، یا بروز برخی مشکلات پیچیده دیگر باشد.

او گفت: همه بیماران دیابتی و افراد مبتلا به فشارخون و همچنین همین طور کودکان زیرچهار سال باید هر سال چشمان خود را چک کنند.

این کارشناس بهداشت گفت: برخی بیماری‌های خاص نظیر آب‌سیاه که در آن، فشار داخل چشم افزایش می‌یابد، بدون علامت (asymptomatic) است یعنی علائم آن بروز نمی‌یابد از این رو بررسی‌های دوره‌ای ضروری است، به ویژه اگر سابقه بروز آن بیماری در افراد خانواده شما وجود داشته باشد.

شاه آبادی گفت: فشار چشم باید در تمام افراد بالای ۴۰ سال چک شود و تمام افرادی که دارای شماره منفی بالا هستند باید چشمان خود را چک کنند که می‌تواند شامل بررسی فاندوس با مردمک گشاده شده چشم یا شبکیه باشد، تا از این طریق نقاط ضعیف (weak spots) در چشم برای ممانعت از بروز جداشدگی پرده شبکیه آشکار شود.

او گفت: به هنگام بروز سردرد‌های مکرر، پزشک باید چشمان فرد را مورد معاینه قرار داده تا با اندازه‌گیری عیب انکساری یا مشکلات جدی‌تری نظیر التهاب اعصاب مقابله کند .

 

 

انتهای پیام/د

ارتقای آگاهی‌ها برای محافظت از چشم

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر