کد خبر: ۷۱۱۳۲۵۶
گروه : ایلام » ایلام
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶
۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶
کد خبر : ۷۱۱۳۲۵۶
گروه : ایلام » ایلام

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا در توضیحاتی آمارهای مربوط به تردد زائران از مرزها و وضعیت ترافیک ، محدودیت‌های حمل و نقل و ظرفیت‌های ناجا را تشریح کرد.

امسال ۶۵ درصد از زائران، مرد و ۳۵ درصد آن خانم بودندبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ایلام ،سردار محسن فتحی زاده فرمانده قرارگاه اربعین ناجا با بیان اینکه امسال ۶۵ درصد از زائران، مرد و ۳۵ درصد آن زنان بودند، گفت: ۳ هزار و ۲۴۱ زائر در اربعین زیر یک سال، ۷۰ هزار زائر زیر ۵ سال و بیش از ۲ هزار زائر بالای ۸۵ سال بودند.

او به ارزیابی اربعین سال ۹۸ پرداخت و افزود: روز گذشته ۱۵۳ هزار زائر از سفر اربعین بازگشته اند و مرز مهران امسال پذیرای ۵۶ درصد زائران بوده است.

سردارل فتحی زاده ادامه داد: ۵۴ درصد زائران از مرز شلمچه، ۱۱ درصد از مرز چذابه و ۵ درصد از مرز خسروی تردد کردند و ۴ درصد تردد‌ها نیز از طریق مرز‌های هوایی صورت گرفت.

او با بیان اینکه اربعین امسال بیشترین زائران به جوان‌ها اختصاص داشت، گفت: عمده زائران ما در سال جاری از سنین ۱۵ تا ۵۵ سال بودند.

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا با بیان اینکه در اربعین امسال با رشد ۷۴ درصدی زائران روبه رو بودیم، عنوان کرد: سال گذشته یک میلیون و ۷۶۰ هزار زائر به عتبات سفر کردند و این در حالی است که امسال این میزان به ۳ میلیون و ۷۵ هزار زائر افزایش یافت.

سردار فتحی زاده اظهار کرد: سال گذشته ۱۵۲ هزار زائر غیر ایرانی داشتیم این در حالی است که امسال این میزان به ۲۰۵ هزار زائر افزایش یافته بود و در واقع با رشد ۳۵ درصدی اتباع غیرایرانی در سفر اربعین روبه رو بودیم.

او تصریح کرد: امسال بحمدالله مردم سفر خود را هوشمندانه مدیریت کردند به طوری که در زمان رفت دچار تراکم جمعیت در مسیر‌ها نشدیم ضمن اینکه با چالشی در کشور عراق روبه رو نبودیم به جز یک مورد که با کمبود خودرو مواجه شدیم و سریعا آن موضوع نیز مرتفع شد.

سفر زائران با خودروهای شخصی به حل مشکلات حمل و نقل کمک کرد

سردار فتحی زاده به بحث‌های ترافیکی و مشکلات حمل و نقل اشاره کرد و افزود: با توجه به محدودیت‌های حمل و نقل، امسال تبلیغ کردیم  مردم با وسائط نقلیه شخصی خود تردد کنند که همین امر باعث شد که مشکلات سال گذشته تکرار نشود.

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا تصریح کرد: امسال دو سوم در واقع حدود ۶۵ درصد سهم حمل و نقل برعهده مردم بود که البته زیرساخت‌های امسال نسبت به سال گذشته در وضعیت مطلوبی قرار داشت و حدود ۳۰ درصد پارکینگ‌ها توسعه یافته بود.

سردار فتحی زاده به سرقت در پارکینگ‌ها اشاره کرد و گفت: از نظر ما شهر‌های مرزی و مرز‌ها در اربعین امن‌ترین نقطه هستند؛ فضا برای جرم و تخلف محدود است به جز یک مورد پارکینگ چذابه که یک سارق حرفه‌ای با پوشش زائر وارد پایانه شد و به محض اینکه به پلیس گزارش دادند در همان صحنه سرقت، سارق را دستگیر کردیم.

او تصریح کرد: ارتکاب جرائم با توجه به ظرفیت‌های ناجا بسیار سخت و محدود بود؛ ۹۷ درصد جرائمی که در اربعین اتفاق می‌افتد سریعا کشف و با آن برخورد می‌شد.

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا در خصوص امداد‌های ناجا و کنترل ترافیک هوایی، گفت: در این رابطه به دلیل پرواز‌های بسیار برج‌های مراقبت سیار داشتیم و زمانی که حادثه‌ای اتفاق می‌افتاد، مجروحان را از مهران با بالگرد به ایلام و با ظرفیت ارتش و سپاه آن‌ها را به شهر‌ها منتقل می‌کردیم.

 او به روش کنترل تردد اشاره کرد و ادامه داد: یکی از مهم‌ترین موضوعات مدنظر ما کنترل جمعیت است که اگر مدیریت نشود حوادث دلخراشی به وجود می‌آورد؛ ما مدیریت مرز‌ها را باتوجه به ظرفیت‌های خود و همچنین کشور عراق بررسی می‌کردیم که اگر مشکلی وجود داشت آن را از مرز‌های خود کنترل کنیم.

صدور برگ تردد راه حل صف‌های طولانی گذرنامه 

این مقام ارشد انتظامی به صدور گذرنامه و یا برگ تردد اشاره کرد و گفت: در اربعین سال ۹۸ حدود ۲ میلیون و ۱۱ هزار سند مسافرتی و برگ تردد چاپ کردیم که سال گذشته این میزان ۸۹۵ هزار مورد بود.

سردار فتحی زاده با بیان اینکه با افزایش حجم تقاضا برای چاپ گذرنامه از جمله چالش‌های امسال در اربعین بود زمانی که با صف‌های طولانی گذرنامه مواجه شدیم ،گفت: برای حل این مشکل تصمیم گرفتیم صدور برگ تردد را جایگزین کنیم که با حمایت‌های وزیر کشور و مسئولان مربوطه این موضوع سریعا مرتفع شد و توانستیم ۶۰۰ هزار برگ تردد را چاپ و به دست زائران برسانیم.

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا در خاتمه عنوان کرد: زیباترین اتفاق اربعین امسال رضایتمندی مردم بود امیدواریم که بتوانیم با شعاری که امسال هفته ناجا با عنوان "پلیس هوشمند، امین مردم" نام گذاری شد بتوانیم بر کنترل تردد‌ها در سال‌های آینده تمرکز بیشتری داشته باشیم.

انتهای پیام/با

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر