کد خبر: ۷۱۱۵۳۵۰
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۹
ظریف:

وزیر خارجه گفت: دولت ترامپ با رفتار یکجانبه خود به دنبال تضعیف وضعیت مسئله فلسطین به عنوان مسئله محوری در خاورمیانه است.

دولت ترامپ با رفتار یکجانبه خود به دنبال تضعیف مسئله فلسطین استبه گزارش  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر امروز طی سخنانی در کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد در باکو، اظهارکرد: با توجه به شرایط بی ثبات موجود برای مردم فلسطین، برگزاری جلسات کمیته جنبش عدم تعهد درباره فلسطین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

متن کامل سخنرانی وزیر خارجه کشورمان به شرح زیر است:

آقای رئیس،
دوستان گرامی،

این برهه سرگشتگی و ناپایداری مبتلابه مردم فلسطین، برگزاری نشست‌های کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد (NAM) را از اهمیت ویژه‌ای برخوردار نموده است.

سیاست افراطی و یکجانبه تعقیب شده از سوی آمریکا همراه با تحقیر قوانین بین المللی، تأثیر مخربی بر مردم فلسطین داشته است. دولت ترامپ در رفتار توسعه طلبانه رژیم متخاصم صهیونیستی که خواهان تضعیف مسئله فلسطینیان، که موضوعی محوری در خاورمیانه است، شریک جرم محسوب می‌گردد.

مهم‌ترین دلیل نزد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی برای مشتعل نمودن آتش خصومت‌ها در میان کشور‌های منطقه ما و پیش رو قرار دادن مسائل غیر موضوعی، همچون برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران، در واقع تحت الشعاع قرار دادن مصائب و مضائق مردم فلسطین و تحمیل خسارت دوباره به منطقه است.

براستی آنچه که بشدت موجب تاسف است، این می‌باشد که برخی از کشور‌های منطقه ما در حال جلب این حیله هستند و بدین نحو باعث پیشبرد دستور کار ایالات متحده و رژیم صهیونیستی می‌گردند.

آنچه که از اهمیت بسیاری برخوردار است اینست که کشور‌های عضو جنبش عدم تعهد جبهه متحد خود را حفظ و تقویت نمایند و به رژیم صهیونیستی اجازه ندهند در هدف خود برای به حاشیه بردن مسئله فلسطین توفیق یابد.

اقدام شرورانه آمریکا در انتقال قدس شریف و ایجاد کشور مستقل فلسطین با وجود قطعنامه‌های صریح سازمان ملل متحد، موجب اختلال و زیان در تلاش‌ها در مسیر یافتن یک راه حل عادلانه و پایدار برای حل این بحران می‌شود.

در حالی که هیچ یک از دولت‌های آمریکا در گذشته قصد کمک به فلسطینیان برای ایجاد یک کشور پایدار را نداشتند، این دولت، نقاب از چهره خود برداشته است و همان سیاست را به روشی تهاجمی و بطور آشکار بیشرمانه که موجب ترغیب و تشجیع بیشتر رژیم توسعه طلب صهیونیستی است تعقیب می‌نماید.

اعلام اخیر نتانیاهو در الحاق منطقه اشغالی کرانه باختری رود اردن نیز می‌باید در پرتو همین سیاست بررسی شود. این تهدید تحریک آمیز نیز بدنبال همان اعلان‌های خودخواهانه در مورد الحاق غیرقانونی شهرک‌ها اظهار گردید. این امر متعاقبا ناشی از تلاش رژیم صهیونیستی برای تغییر غیر قانونی و اجباری جمعیت، شخصیت، هویت و وضعیت قانونی سرزمین فلسطین که طی هفت دهه گذشته مورد اشغال قرار گرفته می‌باشد.

این روند فاجعه بار استمرار خواهد داشت مگر اینکه مسیر را تغییر دهیم. همه ما می‌باید خود را مقاوم کنیم و ازهمه منابع و پتانسیل‌های خود استفاده نمائیم تا محکم بایستیم نه فقط در بیانیه ها، بلکه در سیاست‌ها و اقدامات خود علیه تجاوز رژیم صهیونیستی و تسهیل کنندکان آمریکایی.

رد قاطعانه توهم«معامله قرن» از سوی مردم و رهبری فلسطین پیش‌تر تأثیر خود را نشان داده است، تحمیل شکست بر آن‌هایی که در تلاشی بیهوده سعی بر بی اعتباری حقوق یک ملت و تنزل آن به یک معامله ملکی داشتند.

بر واشنگتن و تل آویو باید تفهیم شود که صلح و رفاه اقتصادی حاصل نخواهد شد مگر با پرداختن و رسیدگی به موضوع اشغال که در هسته مرکزی مسئله فلسطین قرار دارد.

آنها بگونه‌ای فزاینده حداقل در این توهم خود که حق تعیین سرنوشت و حاکمیت فلسطینیان می‌تواند با قول‌های پوچ مالی مبادله شود، در انزوا قرار گرفته اند. بدون تردید، هرگونه ابتکار منفک از قوانین بین المللی و بی اعتنا به حقوق سیاسی و انسانی فلسطینیان نه می‌تواند پایدار باشد و نه مشروع و قطعا بطور خفت باری محکوم به شکست خواهد شد.

آقای رئیس،
در این برهه دشوار برای فلسطین، ضروری است که ما به عنوان کشور‌های عضو جنبش عدم تعهد به آنچه که گفته ایم از بدو تولد جنبش خود عمل نمائیم. این توهم که رژیم صهیونیستی و ایالات متحده می‌توانند شرکای قابل اعتمادی باشند را باید از خود دور کرد.

ما در ایران آماده هستیم تا اختلافات و نارضایتی‌ها با تمام کشور‌های مسلمانان و غیر متعهد را کنار بگذاریم و دست در دست یکدیگر برای ایجاد یک موضع واحد و متحد برای شکست جسارت‌های صهیونیست‌ها عمل نمائیم. این انجام شدنی است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر