کد خبر: ۷۱۱۷۲۱۸
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۰
تاریخ انتشار : ۰۵ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۰
کد خبر : ۷۱۱۷۲۱۸
گروه : فارس » شیراز
طبخ بزرگترین نذری جهان در شیراز؛

مردم شیراز برای بیستمین سال متوالی با پخت آش سبزی در ۲۸ صفر، ارادت و علاقه خود را به پیامبر اکرم (ص) و امام حسن مجتبی (ع) ابراز کردند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، در سالروز رحلت جانگداز رسول اکرم (ص) و شهادت دومین اختر تابناک ولایت و امامت حضرت امام حسن مجتبی (ع) غم جان کاهی وجود دل‌های شیعیان و دوستداران اهل بیت (ع) را فرا می‌ گیرد. عاشقان و دلسوختگان اهل بیت (ع)، هر یک به نوعی به رسول گرامی اسلام حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) و شیفتگان خاندان عصمت و طهارت (ع) توسل می‌ جویند.

در کلانشهر شیراز امسال نیز بنا بر سنت هر ساله ارادتمندان به خاندان ائمه اطهار (ع) برای بیستمین سال متوالی، با همکاری مردم و خیران با پخت آش سبزی در ۲۸ صفر، ارادت خود را به پیامبر اکرم (ص) ابراز کردند.

عشق به خاتم انبیاء محمد مصطفی (ص) با پخت بزرگترین آش نذری/این گزارش در حال تکمیل است منتشر نشود لطفا

آش سبزی یکی از آش‌ های سنتی، قدیمی و ویژه شهر شیراز است و از برنج، سبزی (ترخون و تره)، گوشت و حبوبات (عدس، لوبیا، نخود) تهیه می‌شود و پختن آن، خود سنتی ویژه دارد. بدین صورت که از ۲ روز گذشته، زن و مرد، همگی در حد توان خود برای طبخ این آش صلواتی همت می‌ گمارند. بانوان عزادار با پاک کردن و خرد کردن سبزی و شستن حبوبات مدام صلوات می‌ فرستند و دعای توسل و زیارت عاشورا را زمزمه می‌ کنند.

عشق به خاتم انبیاء محمد مصطفی (ص) با پخت بزرگترین آش نذری/این گزارش در حال تکمیل است منتشر نشود لطفا

از ظهر روز ۲۷صفر شور و غوغایی وصف ناشدنی در بوستان خلدبرین شیراز برپا می‌ شود. با صلوات بر محمد (ص) و خاندان پاکش آتش زیر دیگ‌ ها روشن می‌ شود و همه تلاش می کنند تا به نوعی در پخت این آش مشارکت داشته باشند.

عشق به خاتم انبیاء محمد مصطفی (ص) با پخت بزرگترین آش نذری/این گزارش در حال تکمیل است منتشر نشود لطفا

هرچه زمان می گذرد و عقربه‌ های ساعت به ساعات پایانی شب نزدیک‌ تر می‌ شود، زنان و مردان پرشورتر از لحظات اولیه به دور دیگ‌ ها حلقه می زنند.سر دیگ‌ های آش حال و هوایی دیگر دارد و خلوت آدم‌ هایی که شب تا صبح در حین هم زدن آش دعا می کنند و صلوات می‌فرستند و این لحظات ناب بسیار قشنگ، دیدنی و معنوی است.

در بیرون از محوطه شاهد جمعیت کثیری از شهروندان هستیم که ساعت‌ ها قبل از راه‌ های دور و نزدیک در صف‌ های طولانی به انتظار ایستادند تا طبخ آش تمام شود. به پای صحبت‌ ها که می‌ نشینی، نیت‌ ها و نذرها، شنیدنی است. سلامتی امام زمان (عج) و ظهور هرچه زودتر ایشان، شفای مریض ها، خوشبختی جوانان، صاحب فرزند شدن، موفقیت در کنکور و ... مهم‌ ترین خواسته‌ ها در پخت این آش نذری است که پی در پی از زبان شهروندان شنیده می‌ شود.

عشق به خاتم انبیاء محمد مصطفی (ص) با پخت بزرگترین آش نذری/این گزارش در حال تکمیل است منتشر نشود لطفا

در این میان به سراغ بانویی ۶۰ ساله رفتم تا از حضور و حال و هوایش بپرسم. او  در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، گفت: من سال گذشته برای نخستین بار برای گرفتن آش به اینجا آمدم و حاجتم را گرفتم و امسال هم برای گرفتن این نذری پربرکت به اینجا آمده ام.

یکی از سرآشپزان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، با بیان اینکه چندسالی است در این مراسم معنوی شرکت می کنم، گفت: ماه صفر که می رسد ثانیه شماری می کنم تا این شب فرا رسد و به این مراسم بیایم و عرض ادب خود را به پیامبر مهربانی‌ ها و امام حسن مجتبی (ع) نشان بدهم .

او گفت: اینجا اگر به خوبی دقت کنید، می‌ بینید که همگی از دل و جان و با باوری قلبی، بی ریا کار می‌ کنند.

هادی دشت پیما از دست اندرکاران پخت آش نذری هم در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، گفت: مردم خوردن و بردن این آش را متبرک می‌ دانند و از ساعت‌ ها قبل برای گرفتن این آش صلواتی در بوستان خلدبرین حضور می‌ یابند.

او افزود:  تا وقتی زنده هستم در تهیه این آش نذری تلاش می کنم. چرا که در طی این سال‌ هایی که مسئولیت پخت آش نذری را بر عهده داشته ام، بار‌ها شاهد عنایات پیامبر مهربانی ها در زندگی خود بوده ام. نه تنها من، بلکه دیگر کسانی که در پخت این آش مشارکت داشته‌ اند، همیشه از عنایت حضرت در زندگی خود می‌ گویند.

۲۸ صفر قرار ارادتمندان به خاندان ائمه اطهار (ع) با پخت آش ۸۴ هزار کیلویی + فیلم

علی شاهسون از فعالان رسانه ای استان که هر ساله در این مراسم برای پوشش خبری حضور می یابد، نیز گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، با بیان اینکه پخت آش نذری ۸۴ تنی در بوستان خلدبرین شیراز امروز به یک رویداد بزرگ فرهنگی تبدیل شده است، گفت: رویدادی که در اواخر صفر مشتاقان خود را چشم به انتظار می‌گذارد.

او ادامه داد: این رویداد فرهنگی در واقع معرف شهر شیراز و مشارکت نیک اندیشان آن در عرصه‌های مختلف است. نیک اندیشانی که در زمینه‌های مختلف از جمله سلامت، مدرسه سازی و... در کشور پیشرو هستند و امروز نیز در پخت آش نذری گوی سبقت را گرفته و در عرصه‌های ملی و بین المللی معرف شهر شیراز شده است. توزیع این آش به نوعی توزیع فرهنگ مهربانی و درک همنوعان است.

شاهسون با بیان اینکه قرار گرفتن مردم در صف‌های طولانی و تحمل ساعت‌ها چشم انتظاری برای دریافت این آش نذری نیز به خوبی عشق و ارادتشان را به اهل بیت (ع) به ویژه حضرت رسول اکرم (ص) ثابت کرده است و این مهم نیز تا همیشه جاودان می‌ماند، در پایان از تمام دست اندرکاران تدارک این آش نذری بزرگ به ویژه خیران بزرگ قدردانی کرد.

محسن تورع خبرنگار، مدیر نمایندگی خبرگزاری شبستان در فارس و مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی پیام خبر هم در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، در ابتدا با گفتن «اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج» صحبت خود را آغاز کرد و افزود: امیدواریم این حرکت‌های فرهنگی تداوم مستمری داشته باشد و شهروندان اولین خواسته خود را سلامتی و ظهور آقا امام زمان (عج) در نظر بگیرند.

۲۸ صفر قرار ارادتمندان به خاندان ائمه اطهار (ع) با پخت آش ۸۴ هزار کیلویی + فیلم

او افزود: همانطور که مى دانیم دعا برای ظهور حضرت مهدى (عج)، باعث جلب توجهات امام به ما می‌شود بنابراین، دعا برای ظهور، باعث گشایش کار‌های ما می‌شود.

تورع با ابراز گلایه گفت: ۱۳ سال در حوزه رسانه و خبر مشغول به فعالیت هستم، این میزان پخت آش تا کنون در هیچ نقطه‌ای از جهان رخ نداده است و کاش مسئولان استانی بجای کم لطفی، برای ثبت این آش که مخصوص شهر شیراز است همت مضاعفی داشته باشند.

محمد اسدی مدیر گروه مرکز فرهنگی ، مذهبی کمیل شیراز در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، با اشاره به مراحل آماده سازی برای طبخ این آش ۸۴ هزار کیلویی در شیراز، افزود: برای پخت این آش سه هزار و ۲۰۰ کیلوگرم برنج، ۱۰۰ کیلوگرم ترخون، یک هزار و ۲۰۰ کیلوگرم عدس، یک هزار و ۸۰۰ کیلوگرم نخود، ۲ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم لوبیا، پیازداغ ۲۵۰ کیلوگرم، ادویه ۱۵۰ کیلوگرم، یک هزار و ۵۰۰ کیلوگرم گوشت و ۵۶ دیگ استفاده می شود.

عشق به خاتم انبیاء محمد مصطفی (ص) با پخت بزرگترین آش نذری/این گزارش در حال تکمیل است منتشر نشود لطفا

اسدی با بیان اینکه درخواست‌ های مردمی برای همکاری در پخت این آش بالاست، ادامه داد: یک هزار و ۳۰۰ مرد و زن از دوستداران اهل بیت (ع) در پخت این آش همکاری و مشارکت داشتند که همه این افراد به صورت صلواتی و به عشق خدمت به پیامبر اسلام (ص) خدمت می‌ کنند.

مدیر گروه مرکز فرهنگی ، مذهبی کمیل شیراز با یادآوری اینکه پخت آش سبزی ۲۸ صفر یک کار کاملا مردمی است و هیچ گونه کمک دولتی در این زمینه نشده است، گفت: برای تامین مواد مورد نیاز آش نذری معمولا مردم از سال قبل با نذر کردن و گرفتن حاجاتشان آماده می‌ شوند و هر سال هم بر تعداد شرکت‌کنندگان در این کار خیر اضافه می‌ شود.

او گفت: علاوه بر توزیع این آش در میان شهروندان، مقداری از آن نیز برای نیازمندانی که امکان مراجعه به بوستان خلدبرین را نداشتند و همچنین مناطق حاشیه این شهر، مراکز خیریه و مراکز درمانی ارسال شد.

۲۸ صفر قرار ارادتمندان به خاندان ائمه اطهار (ع) با پخت آش ۸۴ هزار کیلویی + فیلم

مدیر گروه مرکز فرهنگی، مذهبی کمیل شیراز در مورد ثبت معنوی این آش نذری نیز عنوان کرد: مستندسازی برای ثبت معنوی این اقدام صورت گرفته است.

این شور و ارادت به خاندان رسول مکرم اسلام حضرت محمد (ص) غیرقابل وصف و توصیف است، اما آنچه که قابل نگاشتن است، گرد هم آمدن همه افرادی است که با هر طرز فکر و عقیده‌ ای در این مکان آمده بودند و این نشان از نزدیکی قلب‌ ها به خاندان عصمت و طهارت (ع) است.

انتهای پیام/م

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
سلام، قبول باشه من خیلی حس خوبی دارم هر سال میرم و از این نذری پر برکت بهره مند میشم، ان شاءالله که قبول باشه
عمار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
بنام خداوند جان و خرد :
خدا خیرتان دهد ولی باید در توزیع و تقسیم آشهای نذری مردم عدالت را از هر لحاظ رعایت میکردیت مدیریت عادلانه می کردیت و باید آش را بعد از نماز صیح پخش میکردیت نه نصف شب ساعت 2:30 الی 3:00 که مردم خواب هستند و تمامی دیگها باید در همان پارک خلدبرین مابین مردم تقسیم شود و نه بعضی به جاهای دیگری برای پخش و توزیع آش نذری انتقال یابد باید تمامی خادمین بعد از نماز صبح به جماعت آش را تقسیم میکردند و مردم هم باید نماز صیحشان را می خواندند بعد می آمدند توی صف آش پارک خلدبرین شیراز می ایستادند خیلیها نماز صیحشان فوت شد بخاطر توزیع زود هنگام آش میان مردم که از نصف شب توی صف ایستاده بودند خیلیها بعد از نماز صبح از ساعت 5:30 توی صف یسیار طولانی تا ساعت 9:30 صبح 28 صفر ایستتادند و آش گیرشان نیامد و رفتند یادمان نرود که رسول الله ص روی نماز خواندن اول وقت و تقسیم عادلانه و عدالت تاکید داشتند نه اینکه یک نفر یک تشت آش ببرد یا چندین قابلمه بزرگ آش ببرد و عده ایی یک قاشق آش هم گیرشان نیاید پس از چندین ساعت سر پا ایستادن انشاءالله از سال آینده یعد از نماز صبح شروع به توزیع کردن عادلانه کنید تا این 84000 کیلوگرم همه مردمی که از بعد از نماز صبح آمدند توی صف طولانی ساعتها ایستادند آش نذری گیرشون بیاد نه دست خالی برگردند منزلشان در ضمن البسه و رپوش بهداشتی سفید آشپزی برای تمامی خادمینی که آشها را هم می زنند و کلاه سفید عرقچین آشپزی و ماسک پارچه ایی برای جلوگیری از ترشحان دهان مانند سرفه کردن و حرف زدن و دستکشهای بلند امریست قانونی و الزامی و بهداشتی که باید استفاده شود . والسلام و صلوات التماس دعا و التماس تفکر.
عمار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
بنام خداوند جان و خرد :
خدا خیرتان دهد ولی باید آش را بعد از نماز صیح پخش میکردیت نه نصف شب ساعت 2:30 الی 3:00 که مردم خواب هستند و تمامی دیگها باید در همان پارک خلدبرین مابین مردم تقسیم شود و نه به جاهای دیگر دیگهای آش نذری انتقال یابد باید تمامی خادمین بعد از نماز صبح به جماعت آش را تقسیم میکردند و مردم هم باید نماز صیحشان را می خواندند بعد می آمدند توی صف آش پارک خلدبرین شیراز می ایستادند خیلیها نماز صیحشان فوت شد بخاطر توزیع زود هنگام آش میان مردم که از نصف شب تتوی صف ایستتاده بودند خیلیها بعد از نماز صبح از ساعت 5:30 توی صف یسیار طولانی تا ساعت 9:30 صبح 28 صفر ایستتادند و آش گیرشان نیامد و رفتند یادمان نرود که رسول الله روی نماز خواندن اول وقت و تتقسیم عادلانه و عدالت تاکید داشتند انشاءالله از سال آینده یعد از نماز صبح شروع به توزیع کردن عادلانه کنید تا این 84000 کیلوگرم همه مردمی که از بعد از نماز صبح آمدند توی صف طولانی ساعتها ایستادند آش نذری گیرشون بیاد نه دست خالی برگردند منزلشان . والسلام و صلوات التماس دعا و التماس تفکر .
عمار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
بنام خداوند جان و خرد :
خدا خیرتان دهد ولی باید آش را بعد از نماز صیح پخش میکردیت نه نصف شب ساعت 2:30 الی 3:00 که مردم خواب هستند و تمامی دیگها باید در همان پارک خلدبرین مابین مردم تقسیم شود و نه به جاهای دیگر دیگهای آش نذری انتقال یابد باید تمامی خادمین بعد از نماز صبح به جماعت آش را تقسیم میکردند و مردم هم باید نماز صیحشان را می خواندند بعد می آمدند توی صف آش پارک خلدبرین شیراز می ایستادند خیلیها نماز صیحشان فوت شد بخاطر توزیع زود هنگام آش میان مردم که از نصف شب تتوی صف ایستتاده بودند خیلیها بعد از نماز صبح از ساعت 5:30 توی صف یسیار طولانی تا ساعت 9:30 صبح 28 صفر ایستتادند و آش گیرشان نیامد و رفتند یادمان نرود که رسول الله روی نماز خواندن اول وقت و تتقسیم عادلانه و عدالت تاکید داشتند انشاءالله از سال آینده یعد از نماز صبح شروع به توزیع کردن عادلانه کنید تا این 84000 کیلوگرم همه مردمی که از بعد از نماز صبح آمدند توی صف طولانی ساعتها ایستادند آش نذری گیرشون بیاد نه دست خالی برگردند منزلشان . والسلام و صلوات التماس دعا و التماس تفکر .
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر