دانستنی حقوقی؛

اگر پدر و مادر صلاحیت نداشته باشند حضانت فرزند به چه کسی می‌رسد؟

حضانت فرزندان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین پس از طلاق است و قانونگذار برای آن مقررات مخصوصی را در نظر گرفته است.

اگر پدر و مادر صلاحیت نداشته باشند حضانت فرزند به چه کسی می‌رسد؟به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین پس از درخواست طلاق حضانت فرزندان است و تا آنجا این موضوع اهمیت دارد که قانونگذار شرایط خاصی را برای آن در نظر گرفته است، البته تصمیم‌گیری برای کودکان توسط دادگاه تا سن قانونی آن‌ها (برای دختران ۹ سال تمام و برای پسران ۱۵ سال تمام) وجود دارد.

نفقه کودک پس از طلاق تنها بر عهده فردی که حضانت را برعهده گرفته، نیست؛ یعنی ممکن است حضانت طفل بر عهده مادر باشد، اما نفقه او بر عهده پدر باشد.

مادر می‌تواند مطالبه نفقه فرزند خود را از پدر او داشته باشد.


بیشتر بخوانید: با مستاجری که خانه را تخلیه نمی‌کند چه باید کرد؟


هر زمانی که دادگاه تشخیص دهد که مصلحت طفل چگونه است، می‌تواند راجع به ملاقات حضانت، نگهداری او، تکالیف مقرری را ایجاد کند و دستور دهد که طفل چگونه با سایر افراد ملاقات داشته باشد.

اگر هر یک از طرفین مانع اجرای حکم دادگاه درباره حضانت طفل شوند، دادگاه با او برخورد می‌کند و ممکن است حکم بازداشت فرد خاطی را هم صادر کند.

بر اساس قانون اگر هیچیک از والدین صلاحیت حضانت فرزند خود را نداشته باشند، در این زمان دادگاه حضانت طفل را به یکی از افراد نزدیک خانواده او می‌سپارد.

انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
Netherlands
م
۲۱:۱۲ ۰۳ مرداد ۱۳۹۹
سلام پدر و مادر من از هم حدا شدند و هر دو مشکل روانی دارند پیش پدرم بودم مدرسم ردذصلاحیتش کرد دادن به مادرم که بی کفایت تر هست الان ۳۲ سالمه دختر هستم کجا برم بمونم چه خاکی تو سرم کنم من دارم روانی میشن
Iran (Islamic Republic of)
عمار
۰۹:۰۴ ۰۷ آبان ۱۳۹۸
مثل عکس فوق به دوتاشون می رسد .
Iran (Islamic Republic of)
عمار
۲۲:۱۵ ۰۷ آبان ۱۳۹۸
شرایطی انسانی و عادلانه عدل الهی برای پدر و مادری که صلاحیت ندارند فراهم کنید تا دارای صلاحیت کمی و کیفی شوند این حق اشرف مخلوقات است حق را نا حق نکنید تا فرزندهایشان را خودشون بزرگ کنند . والسلام و صلوات التماس دعا التماس تفکر .
Iran (Islamic Republic of)
عمار
۰۶:۵۰ ۰۸ آبان ۱۳۹۸
بنام خداوند جان و خرد :
یارانه ها رو افزایش بدهید برسونیدش به یارانه هر نفر 1/000/000 میلیون تومان در سال جدید
اگه در سال جدید 1399 حقوقهای همه کارگران و همه حقوقهای لشکری و کشوری و تامین اجتماعی پایش بشه انشاءالله 15/000/000 میلیون تومان و حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و لشکری و کشوری بشود پایش 7/000/000 میلیون تومان مشکلات همه حل و فصل می شود تا حدودی البته نباید بگذارند بازرسین ریالی چیزی گران شود چرا که تا الآن داشتند سودهای چندین برابری می خوردند انشاءالله حاجت روا شویم در تمامی امور زندگانی و آخر وعاقبت بخیر شویم . والسلام و صلوات التماس دعا .
آخرین اخبار