کد خبر: ۷۱۲۹۰۳۳
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳
تاریخ انتشار : ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳
کد خبر : ۷۱۲۹۰۳۳
گروه : قم » قم
دبیر شورای فرهنگ عمومی استان قم مطرح کرد؛

حسینی کاشانی گفت: فرهنگ عمومی را در سبک زندگی مردم و رفتار‌های فردی و اجتماعی آن‌ها مورد ارزیابی قرار داده‌ایم که می‌توان به برنامه‌ریزی راهبردی در راستای ارتقای فرهنگ عمومی پرداخت.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم، سید موسی حسینی کاشانی دبیر شورای فرهنگ عمومی استان قم در گفتگو با ایسنا، به مناسبت ۱۴ آبان، روز فرهنگ عمومی گفت: فرهنگ عمومی مجموعه‌ای منسجم از اهداف، ارزش‌ها، باور‌ها و دارای مفاهیم و معانی خاصی است و می‌توان با اصلاح و ارتقای فرهنگ عمومی در جامعه، به بسیاری از اهداف متعالی دست یافت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم افزود: ارتقای فرهنگ عمومی در رفع آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی، نقش مهمی دارد، از این رو باید بر روی مقوله فرهنگ عمومی به طور جدی سرمایه‌گذاری کرد، بر این اساس وظایفی در جهت توسعه و تبیین فرهنگ عمومی بر عهده دستگاه‌های مختلف اجرایی و فرهنگی نهاده شده است که باید بدان جامه عمل بپوشانند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان قم اظهار کرد: ارتقای شاخص‌های فرهنگ عمومی در جامعه بر روی رفتار و گرایش‌ها بسیار تاثیر گذار است و ما نیازمند حرکت‌های جهادی و عزم استانی برای بهبود وضعیت فرهنگ عمومی جامعه هستیم به ویژه اینکه بار تهاجم فرهنگی یا جنگ نرم در جامعه سنیگن است و باید برنامه‌های خود را متناسب با آسیب‌هایی که وجود دارد به صورت ایجابی و سلبی دنبال کنیم.

حسینی کاشانی مطرح کرد: فرهنگ عمومی اگر به درستی اصلاح شود، می‌تواند موجب تعالی و تحول در جامعه شود و بسیاری از ناهنجاری‌های مخرب اجتماعی و فرهنگی را از میان ببرد و آثار مطلوبی بر جای بگذارد.

او گفت: یکی از ظرفیت‌های مهم، تشکیل شورای فرهنگ عمومی است که در استان قم با حضور مسئولان به ویژه امام جمعه و استاندار، مصوباتی را در این شورا دنبال می‌کنیم، خوشبختانه در این باره از استان‌هایی هستیم که جلسات شورای فرهنگ عمومی به طور مستمر برگزار می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم افزود: بسیاری از دغدغه‌ها از جمله طلاق، حجاب و عفاف، تبلیغات محیطی شهری، سواد رسانه‌ای و ... در این جلسات پیگیری می‌شود و ما عهده‌دار بررسی شاخص‌های فرهنگ عمومی و انجام برنامه‌های فرهنگی با توجه به مطالعات راهبردی در وزارت‍خانه و مرکز آمار کشور هستیم.

او تصریح کرد: در سال جاری دو موضوع مهم یعنی شعار سال در رونق تولید و همچنین بیانیه گام دوم انقلاب در دستور کار شورای فرهنگ عمومی قرار گرفته و در این باره نشست‌های تخصصی با حضور صاحب نظران در سطح استان نیز برگزار شده است.

حسینی کاشانی افزود: یکی از رویکرد‌های مهم استخراج شاخص‌های مهم فرهنگ عمومی در قم است که این شاخص‌ها را در سبک زندگی مردم و رفتار‌های فردی و اجتماعی آن‌ها مورد ارزیابی قرار داده‌ایم، با نتایج به دست آمده از استخراج شاخص‌ها، می‌توان به برنامه‌ریزی راهبردی پرداخت.

او عنوان کرد: در مساله فرهنگ عمومی باید به ابعاد شکل ظاهری و پنهان رفتار‌های اجتماعی توجه داشت تا بتوان به نقطه مطلوبی در برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری دست یافت و بتوان در نهایت مساله فرهنگ عمومی را نهادینه کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم عنوان کرد: هنوز نقشه راهی برای فعالیت‌های فرهنگی در قم تدوین نشده است، در این خصوص آمایش فرهنگی و شناسایی نقاط ضعف و قوت می‌تواند اثر مثبتی در تحقق فرهنگ عمومی باشد.

انتهای پیام/الف

نقشه راه فعالیت‌های فرهنگی در قم تدوین نشده است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر