کد خبر: ۷۱۲۹۲۵۱
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
کد خبر : ۷۱۲۹۲۵۱

کمیسیون مستقل حقوق بشر اعلام کرد که بررسی و مستندسازی ادعاهای «آزار و اذیت جنسی زنان در ادارات دولتی، به ویژه ارگ ریاست جمهوری» نهایی شده است.

مستندسازی ادعای «آزار و اذیت جنسی در ارگ» نهایی شدبه گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، کمیسیون مستقل حقوق بشر اعلام کرد که بررسی و مستندسازی ادعاهای «آزار و اذیت جنسی زنان در ادارات دولتی، به ویژه ارگ ریاست جمهوری» نهایی شده است.

دبیرخانه ویژه‌ای که برای بررسی این ادعا در کمیسیون‌ مستقل حقوق بشر ایجاد شده بود اعلام کرد که پرونده ادعاهای «آزار و اذیت جنسی زنان در ارگ» روز پنجشنبه به دادستانی فرستاده خواهد شد.

شبنم صالحی، دبیر کمیسیون مستقل حقوق بشر در بخش زنان و مسئول دبیرخانه ویژه برای مستندسازی ادعاهای  آزار و اذیت زنان در ادارات دولتی و غیر دولتی امروز (سه شنبه 14 عقرب/ آبان) به روزنامه ۸ صبح گفت که نتیجه بررسی‌ها در این مورد همزمان به ارگ ریاست جمهوری و دادستانی فرستاده خواهد شد.

به گفته وی، این پرونده در شانزدهم عقرب/ آبان در اختیار دادستانی قرار خواهد گرفت.

صالحی از ارائه جزئیات بیشتر در مورد نتیجه بررسی‌های دبیرخانه ویژه‌ای که در زیر مجموعه کمیسیون مستقل حقوق بشر ایجاد شده بود خودداری کرد.

دبیرخانه‌ ویژه برای بررسی و مستندسازی ادعاهای  آزار و اذیت جنسی زنان در ادارات دولتی، در پنجم اسد/ مرداد سال جاری تحت چارچوب کمیسیون مستقل حقوق بشر طی فرمانی از سوی اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان ایجاد شد. 

هدف از ایجاد این نهاد مستقل رسیدگی و مستندسازی به هر ادعا درباره  آزار و اذیت جنسی در ادارات دولتی و غیر دولتی عنوان شده است.

بر اساس حکم ریاست جمهوری، این نهاد مکلّف بود که در مدت سه ماه تمامی ادعاها مبنی بر آزار و اذیت جنسی زنان در ادارات دولتی و غیر دولتی را بررسی و مستندسازی کند. به این ترتیب، در صورت‌ تشخیص موارد جرمی، این نهاد، قضایای آزار و اذیت را برای بررسی به دادستانی ارسال ‌کند.

دبیرخانه ویژه برای مستندسازی و بررسی ادعاهای  آزار و اذیت جنسی پس از آن ایجاد شد که حدود پنج ماه پیش، حبیب‌الله احمدزی، مشاور پیشین رئیس جمهور افغانستان در گفتگو با یکی از رسانه‌های خصوصی، یکی از مشاوران محمد اشرف غنی را به ترویج سیستماتیک فحشا در ارگ، ادارات و همچنین توزیع پول به نامزدان انتخابات پارلمانی برای نفوذ در مجلس‌ نمایندگان متهم کرد.

منبع: آوا

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر