کد خبر: ۷۱۲۹۳۱۷
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۰
تاریخ انتشار : ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۰
کد خبر : ۷۱۲۹۳۱۷

اردوغان اعلام کرد علیرغم توافق‌های صورت گرفته نیرو‌های دموکراتیک کرد همچنان در منطقه امن در شمال سوریه حضور دارند.

رئیس جمهور ترکیه: آمریکا برخلاف توافق به گشت زنی مشترک با نیرو‌های کرد ادامه می‌دهدبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز سه شنبه گفت نیرو‌های دموکراتیک سوریه هنوز از مناطق موسوم به منطقه امن در مرز دو کشور خارج نشده اند و نیرو‌های آمریکایی نیز در حال گشت زنی مشترک با آن‌ها در این مناطق هستند.

رئیس جمهور ترکیه گفت علیرغم توافق صورت گرفته با آمریکا، نیرو‌های دموکراتیک کرد از منطقه امن در شمال شرقی سوریه خارج نشده اند.

ترکیه دو توافق جداگانه با روسیه و آمریکا در خصوص خروج نیرو‌های کرد از شمال شرقی صورت داد تا حمله به آن‌ها را متوقف نماید. در حالیکه مسکو و واشنگتن اعلام کردند نیرو‌های کرد از این مناطق خارج شده اند، اردوغان این موضوع را رد می‌کند.

اردوغان گفت نیرو‌های کرد همچنان در تل رفعت، منبج و شرق راس العین، مناطقی که ترکیه هدف حملات اخیر خود قرار داد، حضور دارند.

رئیس جمهور ترکیه گفت آنکارا تا زمانی به این توافقات پایبند خواهد ماند، که مسکو و واشنگتن به وعده‌های خود عمل کنند.

رئیس جمهور ترکیه همچنین با اشاره به گشت زنی مشترک نیرو‌های آمریکایی و کرد‌های سوریه در مناطق مرزی گفت چگونه می‌توان گشت زنی نیرو‌های آمریکایی با سازمان‌های تروریستی در این منطقه، در حالیکه تصمیم مبنی بر خروج از آنجا اتخاذ شد، را توضیح داد. این توافقی نبود که ما صورت دادیم.

در ۲۲ اکتبر، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه با همتای ترک خود، رجب طیب اردوغان، در شهر سوچی روسیه تفاهم نامه‌ای در ۱۰ ماده درباره اقدامات مشترک برای حل و فصل اوضاع در شمال سوریه امضا کردند. بر اساس این تفاهم نامه، قرار بود نیرو‌های روسیه و سوریه در ۱۵۰ ساعت فرصتی که برای عقب نشینی نیرو‌های کُرد و سلاح‌های آن‌ها از منطقه امن تا ۱۸ مایل مرز ترکیه داده شده بود به این امر کمک و آن را تسهیل کنند. پس از آن روسیه و ترکیه مشترکاً در منطقه‌ای به عمیق ۶ مایل در غرب و شرق مرز ترکیه در داخل خاک سوریه به استثنای شهر قامشلی گشت‌زنی خواهند کرد.

رئیس‌جمهور ترکیه قبل از این تاکید کرده بود این کشور قصد دارد تا پایان سپتامبر یک منطقه امن در شمال شرق سوریه را به طور مشترک با آمریکا ایجاد کند.

تنش‌ها در منطقه شمال سوریه پس از آن آغاز شد که آنکارا عملیات نظامی را با نام «چشمه صلح» در ۹ اکتبر آغاز کرد. ترکیه در این عملیات شبه نظامیان کُرد که تحت حمایت آمریکا بودند را هدف قرار داد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر