کد خبر: ۷۱۲۹۹۹۸
گروه : مرکزی » اراک
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱

۱۵ آبان، زمان تجمع درنا‌های خاکستری در تالاب میقان اراک روز درنا نام گرفته است.

گردهمایی درناهای خاکستری در تالاب میقان اراکبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اراک؛ در نیمه دوم سال به دلیل حضور بیش از ۱۲ هزار درنا در تالاب میقان هرساله این روز گرامی داشته می‌شود و روز ۱۵ آبان به نام روز درنا‌ها نامگذاری شده است.

نام گذاری این روز با هدف اطلاع رسانی، آموزش، آشنایی بیشتر مردم، افکارعمومی و بهره برداران محیط زیست با پرندگان و تنوع زیستی ۱۵ آبان که بیشترین تجمع درنا‌های خاکستری در تالاب میقان اراک مشاهده می‌شود در استان مرکزی به نام روز درنا نامگذاری شده است.

سالانه بین ۳۰ تا ۴۰ هزار پرنده مهاجر به تالاب میقان کوچ پاییزه دارند که از این تعداد هشت تا ۱۵ هزار پرنده از گونه درنای خاکستری است و حفظ تالاب میقان اراک به عنوان استراحتگاه میان راهی پرندگان مهاجراز اهمیت بالایی برخوردار است.

رضا میرزایی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: کوچ پرندگان هر سال بسته به نوع شرایط اقیلمی از شهریورماه یا مهرماه آغاز و تا دی‌ماه نیز ادامه دارد، اما اوج حضور درنا‌های خاکستری در این تالاب ۱۵ آبان ماه است که به نام درنا‌ها در اراک نامگذاری شده است.

میرزایی افزود: اگر سرمای زودهنگام رخ دهد، پرندگان پوست نازک این منطقه را زودتر از سایر پرندگان ترک می‌کنند.

او بیان کرد: تالاب میقان اراک از جمله تالاب‌های خاص در کشور به شمار می‌رود و تنها تالابی است که در این فصل سال دارای آب است و قابلیت پذیرش پرندگان را داراست.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان مرکزی ادامه داد: سال ۹۵ شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این تالاب موجب تلف شدن یک هزار و ۷۰۰ گونه پرنده مهاجر شد و از این سال تاکنون هر ساله تدابیر ویژه‌ای برای مقابله با این بیماری اندیشیده می‌شود.

میرزایی تصریح کرد: نوع ویروس‌ها در پرندگان هر سال متفاوت است و تاکنون موردی از آنفلوآنزای فوق حاد در گونه‌های پرندگان مهاجر در این تالاب و سایر زیستگاه‌های استان مشاهده نشده‌است.

انتهای پیام/ ر

حضور دسته جمعی گونه‌های مختلف پرندگان مهاجر در تالاب میقان اراک

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر