کد خبر: ۷۱۳۱۲۵۴
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۵
تفرشی خبر داد؛

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر گفت: فردا ایران سومین گزارش دست آورد‌های حقوق بشری خود را در ژنو ارائه خواهد کرد.

بارائه سومین گزارش دست آوردهای حقوق بشری ایران در ژنوه گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، سید مجید تفرشی معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر اظهار کرد: سومین گزارش ملی دست آورد های حقوق بشری  جمهوری اسلامی ایران فردا ساعت ۹ صبح تا ۱۲ به وقت محلی ژنو به مدت ۲۱۰ دقیقه ارائه خواهد شد که ۷۰ دقیقه آن به ارائه گزارش از ظرف تیم ایران و ۱۴۰ دقیقه به جواب سوالات و ابهامات کشور‌های دیگر اختصاص پیدا می‌کند.

وی گفت: از سال ۲۰۰۸ مکانیزیم ارائه دوره‌ای گزارش دوطرفه کشور‌ها (UPR)  انجام می‌شود و تمام کشور‌های جهان در این نشست‌ها ۲ بار گزارش‌های خود را ارائه کرده اند.

تفرشی گفت: گزارش دوره قبل جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۴ ارائه شد، زیرا کشور‌ها هر ۴ سال یکبار موظف هستند دست آورد‌های حقوق بشری خود را با کمک تمامی سازمان‌های مردم نهاد، وزارت خانه‌ها و صاحبان فکر و اندیشه در حوزه حقوق بشر جمع بندی و ارائه کنند.

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر بیان کرد: ایران در گزارش قبل ۱۳۱ توصیه حقوق بشری را به صورت قطعی و ۵۴ توصیه را به صورت موردی پذیرفته است و در ۴ سال و نیم گذشته در قوانین شاهد تحولات متعددی بودیم که با توجه به تهعدات ما در مجامع بین الملی به اجرا درآمده است.

تفرشی درباره سازوکار UPR گفت:UPR به معنای بازنگری حقوق بشری قوانین در تمام کشور‌ها است یعنی کشور‌های دیگر می‌توانند نسبت به سازوکار حقوق بشری ۱۹۳ کشور دیگر جهان توصیه‌هایی داشته باشند و سوالاتی را مطرح کنند.

وی افزود: فردا سه گزارش از سوی ایران در ژنو ارائه می‌شود که شامل گزارش ملی ایران که ۴ سال روی آن کار شده است، دوم گزارش سازمان‌های مردم نهاد و بعد گزارش کنوانسیون‌هایی که ایران به آن‌ها پیوسته است، ارائه می‌شود.

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر بیان کرد: در نهایت سه کشور عراق، تونس و پرو گزارش‌های ایران را جمع بندی کرده و در روز ۲۱ آبان ماه نتیجه آن در قالب توصیه‌های جدید به ایران ارائه می‌کنند.

تفرشی گفت: ایران تا اسفند ماه زمان دارد که نسبت به رد و یا پذیرش توصیه‌ها اظهار نظر کند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر