کد خبر: ۷۱۳۱۵۱۳
گروه : البرز » کرج
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۳
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۳
کد خبر : ۷۱۳۱۵۱۳
گروه : البرز » کرج
به منظور بهبود و افزایش بهره وری توربین ها تولید شد؛

طرح تولید دانش فنی وتجاری سازی ساخت پوشش های سطح حرارتی نانو که در قالب تولید یک پودر در پژوهشگاه مواد و انرژی آغاز شده بود به مرحله تولید رسید.

محمدرضا رحیم پور، عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی، در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از  البرز، گفت: پروژه "طرح تولید دانش فنی و تجاری سازی ساخت پوشش‌های سطح حرارتی نانو" در قالب یک پودر از حدود ۱۰ سال گذشته توسط پژوهشگاه آغاز شده است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه مواد و انرژی با بیان اینکه این پودر با هدف افزایش واکنش شیمیایی توربین‌ها و افزایش دما در توربین‌ها طراحی شده است، افزود: این طرح به بهبود و افزایش بهره‌وری توربین‌ها کمک می‌کند؛ مهمترین بخش در توربین‌ها قسمت داغ این وسیله‌ها به‌شمار می‌آید، که در این قسمت حرارت پره‌های توربین از اهمیت خاصی برخوردار است.

رحیم‌پور گفت: طبق بررسی‌های انجام شده با بالا بردن ۱۰ درجه دمای پره این توربین‌ها می‌توانیم شاهد افزایش ۱۳ درصدی از بهره وری‌ها باشیم، با توجه به اینکه می‌توانیم تا ۱۵۰ درجه دما را بالا ببریم با افزایش قابل توجهی از بهره وری همراه خواهیم بود و متداول‌ترین نوع بالا بردن دما استفاده از پودر‌هایی است که طی طرح تولید دانش فنی و تجاری سازی ساخت پوشش‌های سطح حرارتی نانو طراحی و ساخته شده است.

او افزود: این طرح به شکل پایلوت کشوری در استان البرز و توسط پژوهشگاه مواد و انرژی به اندازه سه تن تولید شده است. این مقدار تولید پاسخگوی صنعت کشور خواهد بود و از خروج ۹۰۰ هزار دلار جلوگیری به عمل می‌آید.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه مواد و انرژی افزود: پودر حاصل از طرح تولید دانش فنی و تجاری سازی ساخت پوشش‌های سطح حرارتی نانو پیش از این به صورت صد در صد به کشور وارد می‌شد که امروز جزو اقلام تحریمی به‌شمار می‌رود؛ کشور آمریکا تولیدکننده منحصر به فرد پودر‌های تولید شده از طرح یادشده است.

انتهای پیام/ج.خ

صنعت نانو در البرز

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر