کد خبر: ۷۱۳۲۵۳۱
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۸
تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۸
کد خبر : ۷۱۳۲۵۳۱

 رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری زیرکوه از آزادسازی موقت ۱۸ هزار هکتار از مراتع قرق شده این شهرستان خبر داد.

 رجبی  رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری زیرکوه  در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند  ، گفت: کمبود نزولات آسمانی طی ۲۰ سال گذشته بسیاری از مراتع را از بین برده است.

او افزود: در این راستا همه ساله از اوایل آبان ماه جنگل‌های دست کاشت این شهرستان که احیاء شده اند برای استفاده دام‌های مرتعداران آزاد سازی می‌شود.

رجبی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۰ هزار هکتار از مراتع شهرستان زیرکوه قرق است، ادامه داد: با توجه به درخواست دامداران ۱۸ هزار ۴۳۵ هکتار از جنگل‌های دست کاشت و مناطق احیایی و قرق شده آزاد سازی می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری زیرکوه اظهار کرد: دامداران می‌توانند از این مراتع از چهارم آبان ماه جاری به مدت ۶۰ روز استفاده کنند.

او بیان کرد: همچنین همزمان با آزادسازی قرق، افرادی که مرتع دار بوده و پروانه بهره برداری دارند علاوه بر تمدید سالیانه پروانه چرای دام، می‌توانند پروانه استفاده موقت از مراتع آزادشده از قرق را دریافت کنند.

رجبی با بیان اینکه بر اساس پیش بینی ۳۹ هزار و ۳۶۲ راس دام از مراتع آزادشده استفاده می‌کنند، افزود: همچنین پیش بینی می‌شود ۷۰۰ تن علوفه خشک از سطح مراتع قرق شهرستان استحصال شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری زیرکوه ادامه داد: ارزش اقتصادی علوفه استفاده شده توسط دام‌ها از سطح مراتع شهرستان قریب به ۷۳۵ میلیون تومان است.

اوتصریح کرد: وضعیت پوشش گیاهی مراتع هر ساله قبل از آزاد سازی قرق توسط کارشناسان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و مشروط بر داشتن شرایط آزادسازی، بعد از پنج سال از شروع عملیات نهالکاری مراتع قرق با توجه به ظرفیت مرتع به صورت موقت جهت چرای دام آزاد سازی می‌شود.

انتهای پیام / ط آ

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر